h ماجرای پورشه تصادف کرده در نیویورک تایمز - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

ماجرای پورشه تصادف کرده در نیویورک تایمز,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,ماجرای پورشه تصادف کرده در نیویورک تایمز,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,ماجرای پورشه تصادف کرده در نیویورک تایمز

ماجرای پورشه تصادف کرده در نیویورک تایمز

ماجرای پورشه تصادف کرده در نیویورک تایمز

نیویورک تایمز می نویسد: تصادف مرگبار یک دستگاه خودرو پورشه در تهران، خشم طبقه متوسط از طبقه مرفه را برانگیخته است. ساعت پنج صبح بود که یک پورشه زردرنگ در بلوار شریعتی در تهران به یک درخت برخورد کرد. تصاویر گرفته شده از دوربین های این خیابان نشان می داد که این پورشه 120 مایل را تنها در ده ثانیه پیموده است و این ماشین کمیاب شش سیلندر در خیابان های خالی در آن وقت صبح ویراژ می داده است. البته در شمال تهران، مشاهده خودروهای گرانقیمت عادی است چرا که در آنجا تعداد فرزندان مرفهی که به همین سبک زندگی می کنند زیاد است، در حالی که در این کشور ظاهرا قوانین محدود کننده اسلامی برای افراد دیگری نوشته شده است. خودروهای لوکس نشانه ای از یک نابرابری فزاینده در ایران است.

تصادف پورشه در تهران و خشم طبقه متوسط/

چند ساعت بیشتر از این تصادف نگذشته بود که تصاویری از خودروی تصادفی در رسانه های اجتماعی ایران منتشر شد. اندکی بعد بود که هویت قربانیان این حادثه نیز فاش شد. این وضع، طوفانی را در شبکه های اجتماعی به راه انداخت. براساس یک گزارش که در ماه سپتامبر منتشر شده است،‌حدود صد هزار خودروی لوکس از سال 2009 وارد ایران شده است ، و این در حالی است که صاحبان این خودروها مجبورند مالیات صدو چهل درصدی آن را بپردازند. یک پورشه 2015 بوکسچر جی تی اس شبیه آن خودرویی که در تصادف از بین رفت در آمریکا حدود هفتاد و پنج هزار دلار است و در ایران بسته به در دسترس بودن آن، حداقل 178 هزار دلار خرید و فروش می شود. برخی دارندگان خودروهای لوکس دور شهر می چرخند تا دختران را سوار کنند که در ایران به آن «دور دور» می گویند. نادر کریمی جونی یک تحلیلگر و جامعه شناس درباره خشم برانگیخته شده طبقه متوسط از تصادف مرگبار پورشه می گوید:‌لباس پوشیدن، حرف زدن و کارهای این تازه به دوران رسیده ها، کاملا متفاوت با عرف شهری و مدنی است. آنها در خیابان ها، وضع مالی خودشان را به رخ دیگران می کشند و از تحقیر دیگران لذت می برند. حتی آیت الله خامنه ای، در سخنرانی این هفته خود، آنها را جوانانی سرمست و مغرور از ثروت توصیف کرد که با خودروهای گرانقیمت خود در خیابان ها نمایش می دهند. وی این افراد را عامل ناامنی روانی در جامعه توصیف کرد وخواستار اقدام پلیس برای مقابله با آن ها شد. ایشان همچنین خواستار مقابله با مفسدان اقتصادی شد و اظهار داشت فقط نگویید فلان کس دزد است، علیه آنها اقدام کنید.

12 اردیبهشت 1394