h تغییر حاکمیت یک شبه در عربستان - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

تغییر حاکمیت یک شبه در عربستان,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,تغییر حاکمیت یک شبه در عربستان,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,تغییر حاکمیت یک شبه در عربستان

تغییر حاکمیت یک شبه در عربستان

تغییر حاکمیت یک شبه در عربستان
تغییر مقامات ارشد حکومت آل سعود به قدری ناگهانی و گسترده است که توجه همه کارشناسان را به خود جلب کرده است. عزل مقرن بن عبدالعزیز از ولایت عهدی و برکناری سعود الفیصل که ۴۰ سال وزیر امور خارجه عربستان بود، عجیب‌ترین تغییر است. «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی، صبح امروز- چهارشنبه- با صدور احکامی سلطنتی عزل و نصب‌های جدیدی در برخی از پست‌های سیاسی و امنیتی ایجاد کرد. سلمان ابتدا در حکمی «مقرن بن عبدالعزیز» را از ولی‌عهدی و نائب‌رئیسی شورای وزیران (کابینه) کنار گذاشت و «محمد بن نایف» را به عنوان ولی‌عهد جدید معرفی کرد. سلمان در حکم خود مدعی شده است که مقرن به درخواست خود از ولی‌عهدی انصراف داده است. روزنامه لبنانی الاخبار دیروز در گزارشی نوشته بود: در حقیقت اطلاعاتی به سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان رسیده مبنی بر اینکه متعب بن عبدالله وزیر گارد ملی عربستان و فرزند شاه سابق به همراه شاهزادگان دیگر سعودی از جمله «مقرن بن عبدالعزیز» ولیعهد(که برکنار شده) به دنبال راهکاری برای متوقف کردن تکروی‌ های ملک سلمان و پسرش هستند، به همین علت ملک سلمان تصمیم به انتقال گارد ملی عربستان به مرزهای جنوبی گرفته تا از شر شورش احتمالی در ریاض در امان باشد. فرزند ملک سلمان جانشین ولیعهد شد ملک سلمان در حکمی دیگر همچنین«محمد بن سلمان» فرزند خود و وزیر دفاع را به عنوان جانشین ولیعهد منصوب کرد.
پایان 40 ساله وزارت سعودبن‌فیصل/ حامی تجاوز عربستان به یمن وزیر خارجه شد/پسر شاه، جانشین ولی‌عهد شد
سعودالفیصل برکنار شد/ خالد الجبیر وزیر خارجه جدید پادشاه عربستان سعودی همچنین «سعود الفیصل» وزیر خارجه 75 ساله بیمار این کشور را برکنار و «خالد الجبیر» سفیر عربستان در آمریکا را به عنوان وزیر خارجه جدید منصوب کرد.(بیوگرافی). بر اساس این حکم، شاهزاده سعود الفیصل وزیر مشاور در امور خارجه شد . سعود الفیصل از 40 سال قبل وزیر خارجه عربستان است. وی تاکنون بیش از 6 بار عمل ستون مهره انجام داده و بیماری و ناتوانی جسمی او در کنفرانس‌های مطبوعاتی و اجلاس‌ها کاملا مشخص بود. سعود الفیصل (75 ساله) که از مارس 1975 وزیر خارجه است، نقش مهمی در تدوین موضع کشورش در قبال بسیاری از بحران‌های خاورمیانه داشته است. شاهزاده سعود الفیصل دومین فرزند ملک «فیصل بن عبدالعزیز» و برادرزاده «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه جدید عربستان است. سلمان پس از مرگ «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه سابق این کشور، بر تخت سلطنت تکیه زد و بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کردند که پادشاه جدید وزیر خارجه را برکنار خواهد کرد و علی‌رغم تغییرات گسترده قبلی در درباره شاه سعودی، وی در سمت خود باقی ماند. وی چندی پیش در آمریکا تحت عمل جراحی قرار گرفت و درباره سعودی نیز عمل وی را موفقیت آمیز توصیف کرده بود.
پایان 40 ساله وزارت سعودبن‌فیصل/ حامی تجاوز عربستان به یمن وزیر خارجه شد/پسر شاه، جانشین ولی‌عهد شد
پیشتر یک فعال عربستانی که در شبکه‌های اجتماعی با نام «مجتهد» شهرت بسیاری را به دلیل افشای مسائل پشت پرده خاندان حاکم در عربستان کسب کرده است، از درخواست‌های مکرر سعود الفیصل برای استعفا از سمتش خبر داده بود. همچنین بر اساس این تغییرات، «حمد السویلم» به عنوان رئیس دربار پادشاهی با رتبه وزیر انتخاب شد. همچنین خالد الیوسف به عنوان رئیس دیوان عدالت و دادخواهی تعیین شد. «خالد بن عبدالرحمن العیسی» به عنوان یکی از اعضای شورای امور سیاسی و امنیتی انتخاب شد.شاهزاده منصور بن مقرن به عنوان مشاور پادشاه با رتبه وزیر تعیین شد. همچنین «عمروبن ابراهیم» به قائم مقام رئیس هیئت کارشناسان هیئت دولت انتخاب شد. لیست کامل دستورات پادشاه سعودی درباره تغییرات در حاکمیت این رژیممجموعه عزل و نصب های ملک سلمان شامل موارد زیر است: - مقرن بن عبدالعزیز از ولی‌عهدی عربستان و معاونت رئیس شورای وزیران برکنار شد. - محمد بن نایف به عنوان ولی‌عهد حدید عربستان انتخاب شد. - محمد بن سلمان براساس نظر ولی‌عهد و موافقت اکثریت اعضای هیئت بیعت به عنوان جانشین جدید ولی‌عهد انتخاب شد. - سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان سعودی به علت اوضاع جسمی اش از کار برکنار شد. - سعود الفیصل به عنوان وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و ناظر بر مسائل خارجی انتخاب شد. - عادل بن احمد الجبیر به عنوان وزیر جدید خارجه عربستان سعودی انتخاب شد. - منصور بن مقرن مشاور پادشاه عربستان در درجه وزیر شد. - مهندس خالد بن عبدالعزیز الفالح وزیر بهداشت عربستان شد. - هزینه ماهیانه ای علاوه بر حقوق به نیروهای مسلح و نیروهای امنیتی اختصاص داده شد. - مفرج بن سعد الحقبانی به عنوان وزیر کار تعیین شد. - خالد الیوسف رئیس دیوان دادستانی عربستان شد - محمد بن سلیمان الجاسر از وزارت اقتصاد و برنامه‌ریزی برکنار شد. - عادل بن محمد فقیه از وزارت کار برکنار و به عنوان وزیر اقتصاد و برنامه‌ریزی تعیین شد. - خالد العیسی معاون نایب رئیس دیوان پادشاهی از شغل خود برکنار و به عنوان وزیر مشاور و عضو شورای وزیران تعیین شد. - خالد العیسی همچنین عضو شورای امور سیاسی و امنیتی شد. - حمد السویلم رئیس دیوان پادشاهی در جایگاه وزیر شد. - عمرو رجب معاون رئیس هیئت کارشناسی در شورای وزیران با درجه ممتاز شد. - ناصر الشهرانی معاون رئیس هیئت حقوق ‌بشر با درجه ممتاز شد. - منصور المنصور مامان مدیرکل امور جوانان با درجه ممتاز شد. - نورة الفایز وزیر تعلیم و تربیت و همچنین حمد ال الشیخ معاون وی از منصب خود برکنار شدند. - عبدالرحمن الهزاع از ریاست اداره رادیو و تلویزیون برکنار و عبدالله الجاسر جانشین وی شد. حکومت ریاض، به علت و دلیل تغییرات عمده صورت گرفته اشاره ای نکرده، اما از زمان انتقال قدرت به سلمان زمزمه‌هایی از احتمال تغییر در ترکیب قدرت و ارتقا جایگاه محمد بن سلمان مطرح شده بود.
9 اردیبهشت 1394