h پایگاه مصری:عربستان در یمن هر کاری می‌کند تا در مذاکره با انصارالله دست خالی نباشد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

پایگاه مصری:عربستان در یمن هر کاری می‌کند تا در مذاکره با انصارالله دست خالی نباشد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,پایگاه مصری:عربستان در یمن هر کاری می‌کند تا در مذاکره با انصارالله دست خالی نباشد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,پایگاه مصری:عربستان در یمن هر کاری می‌کند تا در مذاکره با انصارالله دست خالی نباشد

پایگاه مصری:عربستان در یمن هر کاری می‌کند تا در مذاکره با انصارالله دست خالی نباشد

به نقل از پایگاه تحلیلی مصری البدیل رسانه‌های سعودی و هم‌فکران آن‌ها این روزها سعی در پیروز جلوه دادن عملیات «طوفان قاطع» عربستان در یمن دارند؛ عملیاتی که چند روزی است نام خود را به «بازگرداندن امید» تغییر داده و بانیان آن ادعا می‌کنند در حملات هوایی 27 روزه به اهداف خود دست یافته‌اند.

با این ادعا اما هیچ یک از اهداف ابتدایی این عملیات محقق نشده است؛ انصارالله کماکان در یمن حضور دارد و بیش از گذشته تسلط خود بر مناطق مختلف را افزایش داده و منصور هادی نیز نتوانسته به یمن بازگردد و در ریاض به سر می‌برد.

حال پس از گذشت چهار روز از اتمام عملیات «طوفان قاطع» عربستان بار دیگر به استراتژی پیش از شروع عملیات باز گشته است و آن هم تکیه بر گروه‌های هم پیمان خود در داخل یمن است اما با این تفاوت که این بار ریاض سعی دارد با عملیات هوایی هم‌پیمانان خود در یمن را پشتیبانی کند.

در طول هفته‌های گذشته عربستان با بمباران های مداوم، همان روش رژیم صهیونیستی را در قبال جنگ‌های غزه پس از سال 2008 را تکرار می‌کند.

عربستان در حال حاضر به پایین‌ترین سطح خواسته‌های خود راضی شده و آن هم بازگشت «منصور هادی» به عدن است تا حداقل بتواند آبروی خود را کمی به دست آورد. در این میان هم بتواند مجموعه‌ای نیروهای وفادار خود را متشکل از اخوان‌المسلیمن یمن و بخشی از جنبش جنوب به علاوه القاعده را کنار هم جمع کند و در کنار آن عملیات سیاسی را با واسطه‌گری یک کشور بی طرف (عمان مثلا) برای کشاندن انصارالله پای میز مذاکره پیش ببرد.

نگرانی آمریکا

اما در مورد موضع کشورهای مهم دخیل در این ماجرا، یعنی آمریکا، روسیه و ایران باید گفت، آمریکایی‌ها به عربستان این هشدار را داده بودند که در صورت گسترش دامنه عملیات، نمی‌توانند حمایت خود را ادامه دهند، آن ها در این زمان حساس بیشتر نگران توافق هسته‌ای با ایران هستند و اعلام کردند که ناوهای ما در خلیج عدن برای مقابله با کشتی‌های ایرانی نیست.

اما در مورد روسیه نیز ابتدا همگان گفتند که مسکو با رأی ممتنع در سورای امنیت در مقابل ایران ایستاده است، اما بعدها مشخص شد که روسیه این اقدام را برای حفظ جایگاه خود در مذاکرات آینده یمن انجام داده است.

ورود بازدارنده ایران به مسئله

ایران نیز از ابتدا با عربستان به تضاد برخواست اما در روزهای ابتدایی بیشتر ناظر اوضاع بود تا ببیند آیا عربستان می‌تواند ائتلاف مد نظر خود را تشکیل دهد یا نه و هنگامی که مشاهده کرد ریاض در این امر شکست خورده و ائتلاف سعودی از هم پاشیده است، دست به کار شد و تهدید به دخالت در یمن کرد که تمام این‌ها باعث شد ایران نقش اصلی را در اعلام پایان عملیات «طوفان قاطع» داشته باشد و معاون وزیر خارجه ایران «امیر عبداللهیان» چند ساعت پیش از اعلام پایان عملیات این موضوع را مخابره کرد.

حال با اعلام پایان عملیات «طوفان قاطع» عربستان می خواهد چه کند؟

سفیر عربستان در آمریکا فردای اعلام پایان حملات هوایی در یک کنفرانس خبری گفت که عملیات هوایی به طور محدود در راستای اجرای قطعنامه شورای امنیت ادامه خواهد داشت.

حال بمباران‌ها به طور محدودتری در شمال و جنوب ادامه دارد.

انصارالله گفته است تا پایان بمباران‌های هوایی حاضر به مذاکره نخواهد شد و عربستان نیز حاضر نیست تا وقتی که دستاورد مهمی در سطح میدانی به دست نیاورده با دست خالی پا به میز مذاکره بگذارد.

عربستان به جنگ نیابتی روی َآورده و فعلا این استراتژی را دنبال می‌کند که از گروه‌های همسو با خود رد جنوب یمن پشتیبانی هوایی و تسلیحاتی کند./فارس

 
6 اردیبهشت 1394