h سعود هنگفت سعودی ها از بازار روغن در ایران - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

سعود هنگفت سعودی ها از بازار روغن در ایران,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,سعود هنگفت سعودی ها از بازار روغن در ایران,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,سعود هنگفت سعودی ها از بازار روغن در ایران

سعود هنگفت سعودی ها از بازار روغن در ایران

دولت بهار: نزدیک به ۸۰ درصد سهام این شرکت که در حال حاضر محصولات خود را با نام های تجاری آشنایی چون « لادن، لادن طلایی، بهار، آفتاب، نسترن و ... » تولید و عرضه کرده و براحتی در رسانه ملی به تبلیغ می‎پردازد، متعلق به شرکت سعودی صافولا، وابسته به دولت عربستان سعودی است.

دولت بهار/ هلدینگ صافولا، به عنوان یک سرمایه‌گذار بزرگ در حوزه‌ی تولید روغن‌نباتی در کشور‌های عربی به ریاست سلیمان بن عبدالقادر المهیدب، به رغم همه تنش ها،  بدون سر و صدا در ایران رونق گرفت و سود خوبی از سرمایه گذاری در این شرکت به جیب زده است. هر چند که این شرکت سعودی اعلام کرد که در سه ماهه منتهی به پایان ماه دسامبر 2014، 150 میلیون دلار سود خالص داشته، اما اکثر تحلیلگران سودی حدودا 170 میلیون دلاری را برای این شرکت تخمین می زنند.

به گزارش فاروق میاه، از موسسه ان سی بی کپیتال، شرکت صافولا حدود 15 درصد کل درآمد خود را از فعالیت در ایران به دست می آورد. اعراب با رخنه در بازار روغن ایران، و با توجه به سهم ۵۰ درصدی مجموعه صنعتی بهشهر و مارگارین، در تولید روغن مورد نیاز بازار ایران، با برنامه ریزی برای به دست گرفتن بخش عمده ای از بازار پخش روغن در کشور، هم اکنون 80 درصد سهام این شرکت را به نام خود کرده اند.

بررسی سایت رسمی شرکت سعودی صافولا نیز ضمن تایید این موضوع ، در معرفی زیر مجموعه های خود، از سه مجموعه شرکت صنعتی بهشهر، شرکت کارخانجات مارگارین و شرکت طلوع پخش آفتاب در ایران، نام می برد که این شرکت سعودی مالکیت ۷۹.۹ درصد سهام «شرکت صنعتی بهشهر» و «شرکت کارخانجات مارگارین» و ۱۰۰درصد مالکیت سهام «شرکت طلوع پخش آفتاب» را در اختیار دارد!

بر اساس اطلاعات مربوط به سایت این شرکت، سلیمان بن عبدالقادر المهیدب از چهره های سرشناس و بانفوذ در حکومت سعودی، عرضه کننده روغن خوراکی، شکر و دیگر مواد اولیه غذایی در بازارهای جنوب غرب آسیا و شمال آفریقاست. سود خالص این کمپانی در سه ماهه منتهی به ۳۱ دسامبر ۲۰۱۳ بالغ بر ۱۵۰ میلیون دلار ثبت شده است. و این در حالی است که طبق مستندات موجود در سایت رسمی این هلدینگ بزرگ سعودی، از سال ۲۰۰۴ سهامدار عمده شرکت صافولا بهشهر نیز بوده است.

اما نکته قابل توجه آن است خانواده المهیدب به عنوان یکی از خانواده های متنفذ در حاکمیت سعودی، تنها سهامدار عمده هلدینگ صافولا (مالک شرکت مارگارین و بهشهر) نیست و طبق اعلام رسمی این شرکت در خصوص سهامداران عمده هلدینگ صافولا، دولت  وهابی عربستان سعودی به عنوان یکی از سهامداران عمده این هلدینگ معرفی شده است به نحوی که سازمان تامین اجتماعی دولت وهابی عربستان سعودی نیز مالک 10 درصد سهام کل هلدینگ صافولا ست.

وجود منابع سرشار نفتی و البته شرکت های بزرگ تجاری هم چون صافولا، این قدرت اقتصادی را به دولت عربستان داده است که براحتی و با هزینه مبالغی هنگفت، از جریانات وهابی- تکفیری حمایت کرده و زمینه ساز بروز فجایع انسانی بزرگ در منطقه خاورمیانه از لبنان و سوریه گرفته تا یمن، بحرین و عراق باشد.

بر اساس مستندات موجود، بدون شک سود حاصل از شرکتهایی نظیر هلدینگ صافولا که یکی از سهامداران عمده آن دولت عربستان سعودی معرفی شده است، کارکردی جز تقویت و گسترش تفکر وهابیت که دولت سعودی نمایندگی آن را برعهده دارد نخواهد داشت و بر این اساس بازار روغن ایران، خدمت بدون مزد و منتی را به واسطه شرکتهایی چون شرکت بهشهر و مارگارین که عمده بازار روغن ایران را در اختیار دارند، به این تفکر و جریان خطرناک می کند.

حال مشخص نیست آیا مراجع تصمیم گیر، در حوزه تهیه و تولید کالاهای استراتژیکی چون روغن مصرفی خانوارها، آیا تدابیری را برای قطع سلطه کشورهای بیگانه خصوصا دولت سعودی که سابقه ویژهای در تخاصم با ملت ایران دارد اندیشیده است یا خیر!؟

‎‎
5 اردیبهشت 1394