h سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا:تحریم‌ها چند مرحله‌ای لغو خواهد شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا:تحریم‌ها چند مرحله‌ای لغو خواهد شد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا:تحریم‌ها چند مرحله‌ای لغو خواهد شد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا:تحریم‌ها چند مرحله‌ای لغو خواهد شد

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا:تحریم‌ها چند مرحله‌ای لغو خواهد شد

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تأکید کرد: لغو تحریم‌ها علیه ایران تنها به صورت مرحله‌ای و پس از اطمینان از پایبندی این کشور به تعهداتش انجام خواهد شد.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری روز دوشنبه خود در پاسخ به سوالی درباره این‌که آیا ایران پس از حصول توافق هسته‌ای به سرمایه بلوکه شده‌اش دسترسی خواهد یافت، گفت: هیچ تغییری در موضع ما در خصوص لغو مرحله‌ای تحریم‌ها در یک توافق هسته‌ای جامع ایجاد نشده است.

این سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا تأکید کرد: ایرانی‌ها فقط پس از این‌که به صورت قابل راستی آزمایی گام های مرتبط با محدود کردن برنامه هسته‌ای‌شان طبق توافق نهایی را بردارند با کاهش تحریم‌ها مواجه خواهند شد.

هارف افزود:‌ بنابراین آنها در طول این دوره زمانی به این پول دسترسی خواهند داشت. اما باید مشخص کنم که چارچوب تفاهمی که اوایل ماه جاری در سوئیس حاصل شد موجب لغو تحریم‌هایی که قدرت‌های جهانی علیه این کشور اعمال کرده‌اند نخواهد شد.

وی تصریح کرد: این تفاهم سیاسی کاهش، تعلیق یا لغو فوری تحریم‌ها را در پی نخواهد داشت.

هارف همچنین در پاسخ به یادداشت روز دوشنبه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شده و در آن گفت‌وگوهای منطقه‌ای را خواستار شده بود، بیان کرد: ظریف جزئیات زیادی در این‌باره ارائه نداد. اما وقتی صحبت از مقابله با گروهی همچون داعش به میان می‌آید باید تأکید کنم که ما هیچ همکاری با ایران در این زمنیه نداشته‌ایم .

این سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا افزود:‌ ما با ایران همکاری نمی‌کنیم و نخواهیم کرد. ما قرار نیست با ایران اطلاعاتی را به اشتراک بگذاریم.

وی همچنین گفت:‌واضح است که منطقه خاورمیانه در حال حاضر در شرایط بسیار پیچیده‌ای قرار دارد. هر کشوری که بگوید خواهان باثبات‌تر کردن این منطقه است بهتر از این است که مخالف این مسأله را به زبان بیاورد.

هارف در پاسخ به این سوال که ‌آیا تاکنون آمریکا در جریان مذاکرات هسته‌ای‌اش با ایران موضوعات دیگری غیر از هسته‌ای را با طرف مقابل مورد بحث قرار داده است یا نه، گفت: ما مدت زمان زیادی را برای انجام این مذاکرات با ایرانی‌ها بوده‌ایم. بنابراین طبیعی است که موضوعات دیگر شامل مسائل منطقه‌ای را با ایران مطرح کنیم.

وی تأکید کرد: اما تفاوت زیادی میان طرح موضوع و همکاری با ایران وجود دارد. ما با آنها همکاری در این زمینه نداریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره گزارشات منتشر شده در خصوص اتهامات جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن پست که چندی پیش در تهران بازداشت شد، اظهار کرد: ما هنوز اطلاعیه رسمی از سوی مقامات قضایی ایران دریافت نکرده‌ایم. من می‌دانم که وکیل وی این اطلاعات را منتشر کرده و گفته است که رضائیان به جاسوسی و دیگر جرایم مرتبط امنیتی متهم شده است.

وی در ادامه این اطلاعات را نامعقول خواند و آزادی فوری وی را خواستار شد.

به گزارش ایسنا، سخنان هارف مبنی بر لغو مرحله‌ای تحریم‌ها در حالی بیان می‌شود که مقامات کشورمان بر لغو کامل و یک جای تحریم ها در روز اول اجرای توافق احتمالی هسته‌ای تاکید دارند.

1 اردیبهشت 1394