h محرمانه نداریم، همدلی کنید! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

محرمانه نداریم، همدلی کنید!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,محرمانه نداریم، همدلی کنید!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,محرمانه نداریم، همدلی کنید!

محرمانه نداریم، همدلی کنید!

محرمانه نداریم، همدلی کنید!

موضوع عدم ارائه جزئیات از مذاکرات و اتفاقاتی که به بیانیه لوزان ختم شد این سوال را به ذهن متبادر می‌کند که آیا هنوز هم زمان آن نرسیده که مردم از آنچه که تیم هسته‌ای در موردشان تصمیم می‌گیرند مطلع باشند؟

موضوع عدم ارائه جزئیات از مذاکرات و اتفاقاتی که به بیانیه لوزان ختم شد این سوال را به ذهن متبادر می‌کند که آیا هنوز هم زمان آن نرسیده که مردم از آنچه که تیم هسته‌ای در موردشان تصمیم می‌گیرند مطلع باشند؟ آیا دولت نمی‌‌خواهد میوه نتیجه مذاکرات را بر سر سفره ملت بگذارد تا مردم تأثیر مستقیم آن را در اوضاع اقتصادی جامعه ببینند؟

جزئیاتی که بنا بر اخبار واصله، مقامات آمریکایی آن را در اختیار رژیم صهیونیستی، کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و سایر متحدینشان که نگران سرنوشت مذاکرات و تأثیر آن بر موقیعت آنها در منطقه هستند قرار می‌دهند.

این موضوع بعد از آن حساسیت‌ها را بیشتر می‌کند که رهبر انقلاب در دیدار با مداحان اهل ضمن اعلام انتظاراتشان از تیم مذاکره کننده چه از جنس نحوه مذاکره و چه از نوع اطلاع‌رسانی و چه از چگونگی برخورد با منتقدان، بر این نکته تأکید نمودند که مذاکرات محرمانه نداریم و در جریان قرار دادن مردم و نخبگان و شنیدن صدای منتقدان را مصداق همدلی مسئولان با مردم است.

پس از مصادیق شعار امسال (دولت و ملت، همدلی و همزبانی) که رئیس جمهور محترم و اعضای دولت بسیار از آن خوشنود هستند و در برخی موارد مصداق آن را همدلی مردم با دولت در انتخابات امسال (انتخابات 7 اسفند مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی) عنوان کرده‌اند!، برگزاری نشست‌های مشترک با منتقدین اصلی مذاکرات و شنیدن حرف‌های آنها و ارائه جزئیات مذاکرات به ملت ایران است. ملتی که باید از جزئیات مذاکرات و آن دستاوردی که برخی شتاب زدگان را به تبریک گفتن وا داشت مطلع شوند.

امروز که حتی اصلاح‌طلبان به خرم و مهرعلیزاده به خاطر سوء استفاده جناحی از بیانیه لوزان به شدت انتقاد می‌کنند و مسئله هسته‌ای را موضوعی فراجناحی عنوان می‌کنند و دلسوزان نظام به دنبال تحقق شعار همدلی و همزبانی با دولت محترم هستند، بهترین فرصت برای تحقق این امر از سوی دولت است.

امروز از رهبر انقلاب تا مردم همگی از تیم مذاکره‌کننده کشورمان دفاع می‌کنند اما دغدغه هم دارند. رهبر انقلاب به کرات از مکر و حیله‌گری آمریکا ابراز نگرانی کرده‌اند و این را به عنوان اصلی‌ترین دغدغه خود مطرح کرده‌اند، البته خطوط اصلی مذاکرات را هم ترسیم کرده و در تنظیم جزئیات دست تیم مذاکره کننده را باز گذاشته‌ است.

اما دغدغه اصلی مردم مضاف بر حفظ عزت و دستاوردهای مهم و با ارزش کشور در مذاکرات، برداشته شدن تحریم‌ها و تحقق وعده‌های انتخاباتی دولت است، دولتی که با تکیه بر دیپلماسی فعال به دنبال توافق در مذاکرات و برداشته شدن تحریم‌های ظالمانه‌ای است که نه تنها علیه نظام که علیه مردم ایران اعمال شده است. تحریم‌هایی که راه ورود دارو و مواد غذایی را هم بر روی مردم بست تا به قول خود آمریکایی‌ها یکی از سخت‌گیرانه‌ترین تحریم‌های تاریخ رقم بخورد.

البته رفع رکود هم که به واسطه سیاست کنترلی دولت برای مهار تورم بر سر اقتصاد کشور سایه سنگینی انداخته است، به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم تبدیل شده. مسئله‌ای که مانع از ایجاد بازاری پویا در عرصه تولید شده است.

به واقع سرمایه‌گذاران هنوز منتظرند تا تأثیر مذاکرات و توافق احتمالی را بر بازار لمس کنند تا با خاطری آسوده به «بازاری قابل تحلیل» وارد شوند بازاری که امروز به شدت تشنه «سرمایه‌ در گردش» مناسب است.

البته نرخ سود بانکی هم که اخیرا بانک‌ها بر سر کاهش 2 درصدی آن به توافق رسیده‌اند نیز همچنان از انگیزه سرمایه‌گذاری با ریسک بالا می‌کاهد و ما را از رسیدن به آرمان‌هایمان در اقتصاد مقاومتی باز‌میدارد.

بر همگان روشن است که اعضای محترم دستگاه دیپلماسی کشور هم به طور قطع به یقین منتظر پایان مأموریت دشوار مذاکرات هسته‌ای هستند تا یکی از بزرگ‌ترین و ماندگارترین خدماتشان را که ایجاد بستری مناسب برای تحقق اهداف فرامرزی اقتصاد مقاومتی است، انجام دهند.

دستگاه دیپلماسی باید به خاطر داشته باشد مسائلی مانند گسترش خدمات تجارت خارجی و ترانزیت و زیرساخت‌های مورد نیاز، تشویق سرمایه گذاری خارجی برای صادرات، شکل‌دهی بازارهای جدید، تنوع بخشی پیوند‌های اقتصادی با کشورها به ویژه با کشورهای منطقه، استفاده از ساز و کار مبادلات تهاتری برای تسهیل مبادلات در صورت نیاز، توسعه پیوندهای راهبردی و گسترش همکاری و مشارکت با کشورهای منطقه و جهان بویژه همسایگان، استفاده از دیپلماسی در جهت حمایت از هدف‌های اقتصادی، استفاده از ظرفیت‌های سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و... که سر و سامان دادن به آنها به طور حتم در وضعیت معیشت و رفاه مردم تأثیر مستقیم و غیر مستقیم دارد هم از وظایفش است.

البته متأسفانه توفیق در پیشبرد امور اقتصادی داخلی مانند تولید نیز به مذاکرات هسته‌ای گره خورده و امروز نزدیک به 2 سال است که پیشرفت محسوسی در این عرصه هم به چشم نمی‌خورد.

به هر حال همگان دیدند که «آنچه در لوزان قرائت شد» که به اذعان تحلیل‌گران داخلی «بیانیه‌ای مثبت» بود (و البته اما و اگرهایی در مورد نحوه برداشته‌ شدن تحریم‌ها و قابلیت برگشت‌پذیری توان غنی‌سازی کشور در صورت بدعهدی طرف مقابل به همراه داشت) نتوانست تأثیر ملموسی بر عرصه اقتصادی کشور بگذارد، چرا که مردم از طرفی به آمریکا و غرب به واسطه دشمنی دیرینه با ملت ایران اعتمادی ندارند و از طرفی نسبت به جزئیات مذاکرات بی اطلاع هستند.

به واقع مطلع شدن مردم از جزئیات مذاکرات می‌تواند خاطر آنها را از بابت پیش‌بینی تمامی احتمالات و حراست از دستاوردهای نظام که برای کسب آن شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی و شهدای هسته‌ای را تقدیم کرده‌اند، آسوده کند.

حال امروز با چراغ سبز مقام معظم رهبری فرصتی طلایی برای تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشور فراهم شده تا با همدلی مردم، کمکی بزرگ به آغاز روند مثبت اقتصاد درون‌زای کشور کنند.

امروز دیگر بر کسی پوشیده نیست که نه فقط سرمایه‌گذاران داخلی که خارجی‌ها هم تشنه ورود به «بازار بکر» ایران هستند. در این بین باید مراقب بدنه اصلی اقتصاد کشور بود، نباید برای شرکت‌های اروپایی که روزی به صنعت این کشور پشت ‌پا زدند و تعهداتشان را زیر پا گذاشتند فرش قرمز پهن کرد و بازار انحصاری در اختیارشان گذاشت./حسین معینی

1 اردیبهشت 1394