h پوتین : اس300 پاداش ایران است - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

پوتین : اس300 پاداش ایران است,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,پوتین : اس300 پاداش ایران است,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,پوتین : اس300 پاداش ایران است

پوتین : اس300 پاداش ایران است

پوتین : اس300 پاداش ایران است پوتین گفت: دادن سامانه موشکی  ضدهوایی اس 300 به ایران، پاداش این کشور به دلیل نرمش در مذاکرات هسته ای است. به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری ها، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه در گفتگوی تلفنی سالانه با مردم این کشور گفت که " نرمش و انعطاف پذیری ایران و آمادگی این کشور برای دست یابی به راه حلی با غرب بر سر بحران هسته ای اش"، انگیزه و دلیل او برای لغو ممنوعیت صادرات سامانه موشکی اس 300 به ایران است. روز دوشنبه گذشته پوتین با صدور حکمی، ممنوعیت صادرات اس 300 به ایران را لغو کرد. به گفته مقامات ایرانی قرار است تهران در سال جاری میلادی اس 300 را از روسیه تحویل بگیرد.
پوتین: اس 300، پاداش ایران است
سامانه اس 300 یکی از پیشرفته ترین سامانه های موشکی ضدهوایی جهان است. روسیه قبل از این اس 400 را به چین داده بود. روسیه و ایران در سال 2007 قرارداد فروش 5 واحد سامانه اس 300 را به ارزش 800 میلیون دلار امضا کرده بودند اما دمتری مدودف رئیس جمهور وقت روسیه در سال 2010 به استناد تحریم های سازمان ملل متحد، صادرات اس 300 به ایران را تعلیق کرد. پوتین ادامه داد: این سلاح نمی تواند امنیت اسرائیل را تهدید کند. این سلاح، دفاعی است. وی افزود: روسیه به همراه شرکای خود در سازمان ملل متحد درباره  ایران کار می کند. تحویل دادن سامانه موشکی اس 300 به ایران اقدام بازدارنده در خاورمیانه به ویژه به دنبال حوادث یمن است. رئیس جمهوری روسیه افزود: شرکت کنندگان در مذاکرات هسته ای به توافق نهایی نزدیک شده اند و جز هماهنگی برخی جزئیات فنی چیزی در مقابل آنها باقی نمانده است. باید ایران را به در پیش گرفتن چنین شیوه ای تشویق کرد. پوتین توضیح داد: دادن این سامانه موشکی به ایران به معنی لغو تحریم ها علیه تهران نیست زیرا این سامانه موشکی شامل تحریم های سازمان ملل متحد نبود و روسیه در اقدامی یکجانبه، از ارائه این سامانه موشکی به ایران خودداری کرده بود.
سامانه های موشکی ضدهوایی روسی "اس 300"
پوتین: اس 300، پاداش ایران است
وی افزود: روسیه به دلیل تعلیق قرارداد فروش اس 300 به ایران با ضرر مالی روبه رو می شد. ارزش ساخت این سامانه موشکی 900 میلیون دلار بود اما سازندگان هیچ پولی دریافت نکرده بودند. برخی طرف ها خواستار خرید این سامانه موشکی شده بودند اما در نهایت هیچ کس آنها را نخرید. وی افزود:  هم اکنون و پس از پیشرفت در مسیر هسته ای ایران که اقدام مثبتی است هیچ دلیلی برای ادامه ممنوعیت صادرات اس 300 به ایران وجود ندارد.
28 فروردین 1394