h سه شنبه،سنا درباره ایران رای گیری می کند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

سه شنبه،سنا درباره ایران رای گیری می کند,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,سه شنبه،سنا درباره ایران رای گیری می کند,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,سه شنبه،سنا درباره ایران رای گیری می کند

سه شنبه،سنا درباره ایران رای گیری می کند

کمیته روابط خارجی سنا سه‌شنبه آینده (14 مارس) درباره توافق هسته‌ای با ایران رای‌گیری خواهد کرد. این رای‌گیری به کنگره این فرصت را خواهد داد تا درباره توافق با ایران بازبینی‌های مورد نظر خود را انجام داده و درصورت به دست آوردن حد نصاب آرا مانع از لغو تحریم‌های ایران توسط اوباما شود.

از 2 آوریل که ایران و 1+5 بر سر چارچوب توافق هسته‌ای به توافق رسیدند کاخ سفید لابی‌ خود برای جلب حمایت بیشتر در میان سناتورهای آمریکایی را آغاز کرد اما تاکنون موفق به متقاعد ساختن تمام دموکراتهای سنا نشده است زیرا بسیاری از آنها معتقدند که کنگره بر اساس قانون اساسی تعهد دارد این موضوع را با دقت بیشتری مورد توجه قرار دهد.

این طرح تا کنون به صورت رسمی از سوی 9 سناتور دموکرات مورد حمایت قرار گرفته و تعدادی از دموکراتها نیز به صورت ضمنی از آن حمایت کرده‌اند. با توجه به آمار و ارقام موجود به نظر می‌رسد درصورت ادامه شرایط موجود جمهوریخواهان تنها به 4 رای دیگر برای رسیدن به 67 رای مورد نظر و بی‌اثر ساختن وتو باراک اوباما نیاز دارند.

پیش از این نیز میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوریخواه سنای آمریکا با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد که سنا در خصوص قانونی رای گیری خواهد کرد که به دنبال دادن اطمینان به نمایندگان است که آنها پیش از دستیابی به توافق نهایی با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور تا ژوئن 2015 میلادی، حق اظهار نظر خواهند داشت.

وی در ادامه افزود: دولت اوباما باید به کنگره و مردم آمریکا توضیح دهد که چرا یک توافقنامه موقت باید موجب کاهش فشار بر کشور پیشرو در حمایت از ترور شود.

مک کانل در ادامه این بیانیه اعلام کرد: سنا این پارامترها را مورد بررسی و بازنگری قرار خواهد داد و به صورت قانونی از طریق قانون بررسی توافقنامه هسته ای با ایران، پاسخ خواهد داد. رای گیری در خصوص این قانون قرار است هفته آینده در کمیته روابط خارجی سنا انجام شود.

در حالی که ایران و قدرت های جهانی روز پنج شنبه گذشته به توافق اولیه بر سر برنامه هسته‌ای تهران دست یافته اند و دو طرف قرار است تا 30 ژوئن برای دستیابی به توافق جامع تلاش کنند ولی برخی نمایندگان کنگره بر این باورند که نمایندگان باید پیش از هرگونه توافق با ایران، حق اظهار نظر نهایی را داشته باشند.

21 فروردین 1394