h کارشناس مسائل منطقه:ملت ایران باید سفر به عربستان را تحریم کنند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

کارشناس مسائل منطقه:ملت ایران باید سفر به عربستان را تحریم کنند,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,کارشناس مسائل منطقه:ملت ایران باید سفر به عربستان را تحریم کنند,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,کارشناس مسائل منطقه:ملت ایران باید سفر به عربستان را تحریم کنند

کارشناس مسائل منطقه:ملت ایران باید سفر به عربستان را تحریم کنند

حسن هانی زاده کارشناس سیاست خارجه در گفتگو با تهران نیوز با اشاره به فجیع خواندن موضوع تجاوز وحشیانه در فرودگاه عربستان به دو نوجوان ایرانی بیان کرد: حادثه دردناکی که برای دو نوجوان ایرانی در عربستان به وجود آمد حادثه ای است که نیاز به عزای ملی دارد.

هانی زاده گفت: این بدترین نوع وحشیگری دولت عربستان است که دو نوجوان ١۴ و ١۵ ساله، پس از انجام حج عمره و در حال بازگشت به ایران در فرودگاه جده توسط مأموران متخلف که به بهانه مشکوک‌شدن آنها را از بقیه جدا کرده و مورد تعرض قرار دادند.

وی در ادامه افزود: متاسفانه در حالی که انتظار می رفت مسئولین مربوطه برخورد قاطع و محکمی با این وحشیگری داشته باشند اما هم وزارت خارجه و هم سازمان حج و زیارت به راحتی از این موضوع گذشته و برخوردی نداشتند.

هانی زاده اظهار داشت: باید این دو سازمان ذی ربط برخورد تنبیهی قابل قبولی در قبال این جنایت ملی داشته و موضع جدی و قاطع در برابررژیم جنایتکار آل سعود اتخاذ نمایند.

کارشناس سیاست خارجه عنوان کرد: اگر وزارت خارجه ایران به کرامت ملی و شان مردم ایران بیندیشد و ارزش قائل باشد باید هر چه سریعتر رابطه خود را با رژیم جنایتکار آل سعود قطع کند.

وی تصریح نمود: این حادثه توهین بزرگی به کرامت انسانی ملت ایران است و اتفاق بدتر از این دیگر نمی افتد که مسئولین مربوطه به قطع ارتباط با رژیم ددمنش عربستان اقدام نکنند.

هانی زاده با بیان اینکه مردم ایران مشتاق و نیازمند زیارت حرم امن الهی و اماکن مقدسه در مکه و مدینه هستند گفت: ملت ما چندین سال است به خاطر اشتیاقی که به حضور در مکه و مدینه دارند تمام تحقیرها و تندروی های مسئولین و دولت عربستان را تحمل نمودند اما این مسئله به حیثیت جمهوری اسلامی ایران در جهان و خدشه دار شدن غیرت ایرانی لطمه وارد کرده و قابل اغماض و چشم پوشی نیست.

وی افزود: ملت ایران باید سفر به مکه و مدینه را تحریم کنند تا مسئولین عربستانی متنبه شوند ضمن این که وزارت خارجه و دستگاههای مسئول هم باید اقدامات جدی در برایر آل سعود اتخاذ کنند که یکی از این اقدامات جدی می تواند تعطیل نمودن سفارت عربستان در کشور ما باشد.

کارشناس سیاست خارجه با اشاره به این که سابق بر این نیز جنایتی توسط یک عربستانی در تهران رخ داد و رانندگی یکی از کارمندان سفارت عربستان در شرایط مستی در خیابان‌های تهران که منجر به تصادف با یکی از هموطنان ما و مرگ ایشان شد هیچ موضع قابل قبولی از طرف دولت ایران اتخاذ نشد گفت: این مسائل نشان می‌دهد عوامل دیپلماتیک و مأموران انتظامی این کشور پایبند به شئونات شرعی و قانونی نیستند و حکومت سعودی بیش از آنکه برای حفظ شئونات اسلامی و تعالیم دینی بکوشد، بیشتر برای حفظ پایه‌های قدرت و سلطنت تلاش می‌کند.

وی ادامه داد: سیاست ما در شان مردم ایران نیست و انفعالی است در حالی که در جنایتی که راننده عربستانی انجام داد دولت ایران با سیاست انفعالی خود تصمیم قاطعی نگرفت و برخورد مناسبی با این موضوع نداشت.

هانی زاده کارشناس سیاست خارجه در پایان خاطرنشان کرد: تصمیمات وزارت خارجی انفعالی و خجولانه است اما در این موضوع که حیثیتی است نیاز داریم وزارت خارجه و سازمان حج و زیارت تصمیم محکمی گرفته و رژیم آل سعود را به بدترین شکل تنبیه و قطع ارتباط نماید.

20 فروردین 1394