h تازه ترین موفقیت نیروهای مردمی در یمن/ همبستگی مردم عراق با مردم یمن - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

تازه ترین موفقیت نیروهای مردمی در یمن/ همبستگی مردم عراق با مردم یمن,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,تازه ترین موفقیت نیروهای مردمی در یمن/ همبستگی مردم عراق با مردم یمن,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,تازه ترین موفقیت نیروهای مردمی در یمن/ همبستگی مردم عراق با مردم یمن

تازه ترین موفقیت نیروهای مردمی در یمن/ همبستگی مردم عراق با مردم یمن

با وجود حملات گسترده عربستان و متحدانش به مناطق مختلف یمن، نیروهای ارتش و کمیته های انقلابی همچنان اوضاع را در کنترل خود دارند و توانسته اند بر کاخ ریاست جمهوری و موقعیت نظامی جبل حدید در استان عدن مسلط شوند. نیروهای کمیته های انقلابی همچنین توانستند با سرکوب تروریست های تکفیری، بسیاری از مناطق استان مارب در شمال شرقی یمن را از لوث آنها پاکسازی کنند. نیروهای مردمی در حال ادامه پیشروی به سمت استان شبوه در شمال یمن هستند.

این در حالی است که جنگنده های سعودی در ادامه حملات به اماکن غیر نظامی و تاسیسات زیربنایی و کارخانه جات و مراکز اقتصادی یمن، انبارهای مواد غذایی را در  منطقه حمدان و اردوگاه المرزق بمباران کردند.

مردم یمن : شورای امنیت تجاوزات سعودی را فورا متوقف  کند

شرکت کنندگان در میدان التحریر صنعاء در پایان تظاهرات خود در بیانیه ای، تجاوزات سعودی به یمن را محکوم و آن را نقض آشکار تمام معاهدات بین المللی و اصول انسانی و منشور سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب و همچنین نقض کننده قطعنامه های شورای امنیت درباره یمن قلمداد کردند.

این بیانیه خواستار تحرک فوری شورای امنیت و سازمان ملل متحد برای توقف تجاوزات سعودی و متحدانش به مردم یمن و منع هر گونه تعدی به حاکمیت و استقلال یمن از سوی متجاوزان شد.

بمباران عمدی زیر ساخت ها و مراکز اقتصادی و غیر نظامی یمن

عربستان از همان ابتدای جنگ افروزی علیه یمن، تجاوزات خود را با آن چه حمایت از مشروعیت در یمن خواند یعنی بازگرداندن عبدربه منصور هادی به قدرت توجیه کرد.

با این حال آن چه طی 10 روزی که از این جنگ ویرانگر و نابرابر می گذرد، قابل مشاهده است، کشتار هولناک کودکان، زنان و سالخوردگان و اجساد سوخته شده آنها در بمباران خانه ها و اماکن مسکونی و حتی بیمارستان هاست.

بمباران فرودگاه ها، بنادر، کارخانه  ها، مراکز دفاعی و نظامی با هدف مختل کردن توان دفاعی یمن، حملات به زیر ساخت ها و اردوگاه های آوارگان و اماکن مسکونی این سئوال را برای افکارعمومی مطرح می کند که آیا معنای حمایت از مردم که آل سعود ادعا می کند، ویرانگری و کشتار و نابودی یمن است؟

از لحظه شروع جنگ، متجاوزان، یمن را از زمین و هوا و دریا در محاصره خود قرار داده اند، کشوری که در نتیجه سیاست های اشتباه دولت های وابسته به سعودی با اوضاع امنیتی، سیاسی و اقتصادی وخیم و دشواری دست و پنجه نرم می کند و جنگ عربستان هم به این اوضاع نابسامان دامن می زند.

بمباران منزلی در صنعاء و شهادت تمام اعضای آن

جنگنده های رژیم سعودی شب گذشته منزلی را در حومه صنعاء بمباران کردند که به شهادت تمام اعضای آن منجر شد.

به گفته منابع یمنی، جنگنده های سعودی شامگاه جمعه روستای حجرعکیش را در غرب صنعاء بمباران کردند که علاوه بر شهادت دو مرد، یک زن و چهار کودک از یک خانواده، اجساد 11 شهید که بیشتر آنها زن و کودک بودند از زیر آوار بیرون آورده شدند.

شبکه المسیره هم گزارش داد جنگنده های سعودی، خودرو یکی از شهروندان را در خط المزرق در حجه با راکت هدف قرار دادند.

بر اساس این گزارش، جنگنده های سعودی همچنین دو پل را در حملات خود به این منطقه بمباران کردند که به ویران شدن آن دو پل منجر شد.

المسیره همچنین از سومین حمله هوایی جنگنده های متجاوز ائتلاف سعودی آمریکایی و متحدانشان به یمن، به بازار المزرق در حجه و شهادت شمار دیگری از مردم بی دفاع خبر داد.

خبر دیگر این که شبه نظامیان وابسته به عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی فراری که زمینه تجاوزات وحشیانه عربستان و متحدانش به یمن را فراهم کرد و تروریست های القاعده به غارت بانک ها در المکلا واقع در استان حضرموت و سیطره بر انبارهای نفتی این شهر پرداختند.

این در حالی است که عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله بر ادامه عملیات قاطع ارتش و نیروهای مردمی برای پاکسازی کامل یمن از لوث تروریست های القاعده و داعش تاکید کرد.

اختلاف در پارلمان کویت به خاطر مشارکت در جنگ علیه یمن

در پی مشارکت جنگنده های کویتی در جنگ علیه یمن، اختلافات میان نمایندگان پارلمان کویت در این زمینه بالاگرفته است، در حالی که برخی نمایندگان از دخالت نظامی در یمن به سرکردگی عربستان حمایت می کنند، نمایندگان دیگر به شدت با آن به مخالفت برخاسته اند.

یوسف الزلزله از نمایندگان پارلمان کویت در مخالفت با این جنگ و مشارکت کشورش گفته است ما می دانیم که این جنگ و مشارکت کویت در آن بر خلاف ماده 68 قانون اساسی کویت است که می گوید امیر کویت، جنگ دفاعی را طی فرمانی اعلام می کند، اما جنگ تهاجمی، ممنوع است.

صالح عاشور دیگر نماینده پارلمان کویت هم در مخالفت با مشارکت این کشور در جنگ علیه یمن خاطر نشان کرد ماده 68 قانون اساسی به وضوح اعلام می کند که جنگ تهاجمی ممنوع است به همین سبب مشارکت در جنگ خارجی بدون فرمان و موافقت پارلمان جایز نیست. عدنان عبدالصمد از نمایندگان دیگر پارلمان کویت هم گفت مشارکت نظامی در جنگ علیه یمن، نقض آشکار معاهدات بین المللی و قانون اساسی کویت است و از دولت می خواهیم از این درگیری، کنار بکشد. وی افزود باید پیامدهای وخیم حمایت هایمان از صدام که در نهایت منجر به اشغال کویت شد، فراموش نکنیم.

درخواست روسیه برای توقف فوری جنگ

روسیه بر ضرورت توقف فوری تجاوزات ائتلاف جنگ علیه یمن و ازسرگیری گفت و گوها میان طرف های مختلف یمنی تاکید کرد.

به گزارش روسیاالیوم، وزارت خارجه روسیه روز جمعه خواستار توقف جنگ در اسرع وقت و ازسرگیری گفت و گوهای ملی با مشارکت همه طرف های مربوطه در یمن شد.

اعلام حمایت ترکیه از حل سیاسی بحران یمن

در حالی که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به صراحت از جنگ ظالمانه عربستان و متحدانش به یمن حمایت کرده بود، روز گذشته، رویترز خبری را منتشر کرد که طی آن مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که آنکارا خواهان حل سیاسی بحران یمن است.

با این حال وزیر خارجه  ترکیه تاکید کرد کشورش، پیشنهاد حمایت لجستیکی و اطلاعاتی از عربستان و دیگر کشورهایی که در حال جنگ علیه یمن هستند، مطرح کرده است تا متناقض بودن مواضع ترکیه بیش از پیش نمایان شود.

احتمال ماجراجویی زمینی عربستان در یمن

رسانه ها از اقدام عربستان در برچیدن موانع آهنین در مرزهایش با یمن به عنوان نشانه ای برای آماده شدن به منظور آغاز عملیات نظامی زمینی در یمن خبر داده اند.

احمد الشامی عضو شورای سیاسی انصارالله در خصوص احتمال هلی برن نظامیان متجاوز برای جنگ زمینی در یمن گفت اگر آنها به دنبال گزینه حمله زمینی به یمن هستند، ما کاملا برای مقابله با آنها آماده ایم و اگر هر متجاوزی وارد خاک یمن شوند، هرگز نمی گذاریم زنده از خاک یمن خارج  شود

وزارت کشور عربستان روز پنجشنبه گذشته از کشته شدن یک نظامی سعودی و زخمی شدن 10 نفر دیگر در منطقه کوهستانی داخل مرزهای یمن خبر داده بود.

این در حالی است که تجاوزات هوایی عربستان به مناطق مختلف یمن از جمله عدن، ابین، صنعا و صعده همچنان ادامه دارد.

عدن در کنترل ارتش و انقلابیون

بر خلاف شایعه سازی و خبرپراکنی رسانه های سعودی و رسانه های طرفدار عبدربه منصور هادی، نیروهای ارتش و کمیته های انقلابی، عدن را در کنترل خود دارند و حملات بی وقفه جنگنده های سعودی هم نتوانسته است به شبه نظامیان وابسته به منصور هادی و تکفیری های همسو با آنها برای کنترل عدن کمک کند.

مخالفت ائتلاف جنگ با امدادرسانی به مردم یمن

ائتلاف جنگ به سرکردگی آل سعود با درخواست سازمان ملل متحد برای  این که هر روز دوساعت به امدادرسانی انسانی در یمن اختصاص داده شود، و طی این مدت حملات هوایی و موشکی به یمن متوقف شود،  مخالفت کرده است.

روزنامه رای الیوم به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت عربستان و دیگر کشورهای شرکت کننده در ائتلاف جنگ علیه یمن موسوم به توفان قاطعیت، درخواست سازمان ملل متحد برای اختصاص دو ساعت در روز به عنوان آتش بس انسانی که طی آن نیروهای امدادرسانی بتوانند به ارائه کمک های بشردوستانه و کمک به  مجروحان بپردازند، مخالفت کرده است.

ناکامی عربستان در مشروعیت بخشی به جنگ

روزنامه رای الیوم نوشت شورای امنیت با درخواست عربستان و کشورهای عربی همسو مبنی بر این که بیانیه رسمی از سوی این شورا در حمایت از جنگ علیه یمن به عنوان بازگرداندن مشروعیت صادر شود، مخالفت کرده است.

کشورهای عضو دائم شورای امنیت با وجودی که برخی از آنها مانند آمریکا عملا با ارائه حمایت لجستیکی و اطلاعاتی از جنگ علیه یمن در کشتار و ویرانی در یمن مشارکت دارند، با درخواست عربستان مخالفت کرده اند.

رای الیوم  نوشت این دومین بار طی کمتر از یک هفته است که تلاش های عربستان برای نفوذ در سازمان ملل متحد و پیشبرد اهدافش شکست می خورد، بار اول هم عربستان خواستار برکناری جمال بن عمر نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن و تعیین فرد دیگری به جای وی شده بود که سخنگوی بان کی مون گفته بود بن عمر همچنان فرد مورد اعتماد کامل دبیرکل است.

بن عمر که دفترش را به طور موقت به عمان منتقل کرده است، به نیویورک بازگشته است و اوضاع یمن را از آنجا پیگیری می کند. منابع عربی گفته است بن عمر به زودی تلاش های خود را با سفر به چند کشور منطقه از سرخواهد گرفت.

ارسال کمک های نظامی برای شبه نظامیان وابسته به هادی از سوی عربستان

منابع محلی در عدن گفتند جنگنده های سعودی، محموله  های تسلیحاتی را برای شبه نظامیان و افراد مسلح تندرو وابسته به عبدربه  منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری در عدن پرتاب کرده اند.

به گفته منابع یمنی، محموله های تسلیحاتی سعودی روز جمعه در منطقه التواهی برای شبه نظامیان وابسته به منصور هادی پرتاب شده است.

حمایت آشکار عربستان و متحدانش از تروریست های تکفیری

احمد الشامی یک عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن در خصوص فرار تروریست های تکفیری از زندان المکلا تاکید کرد عربستان پس از شکست در عدن، به دنبال ایجاد جبهه های جدید در جنگ علیه یمن است.

وی افزود جنگنده های قطری با بمباران زندان المکلا زمینه فرار صدها تروریست تکفیری عضو القاعده را فراهم کردند.

وی گفت آنها پس از شکست در عدن به دنبال ایجاد و باز کردن جبهه های جدید در یمن از جمله در المکلا و حضرموت هستند، اما قطعا در این راه هم شکست خواهند خورد و ما شاخ شیطان یعنی آل سعود و القاعده را در هم خواهیم شکست و ما مصمم هستیم تمام خاک یمن را از لوث القاعده و گروه های تکفیری پاکسازی کنیم.

ملت یمن هرگز زیر بار سلطه خارجی نمی رود

یک عضو جنبش انصارالله یمن تاکید کرد جنگنده های متجاوز سعودی و متحدانشان، مناطق مسکونی و تاسیسات حیاتی و کارخانه ها و راه ها را بمباران می کنند که این اقدامات جنایتکارانه شکست جنگ علیه مردم یمن را اثبات می کند.

علی القحوم عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله در گفت و گو با پایگاه الخبر، خبرهای مربوط به هلی برن نظامیان متجاوز آمریکایی سعودی و همپیمانان آنها را در بندر عدن واقع در جنوب یمن تکذیب کرد.

القحوم تصریح کرد نیروهای ارتش و کمیته های مردمی، گروه های تروریستی و جنایتکار موسوم به القاعده، داعش و شبه نظامیان منصور هادی را در عدن سرکوب کردند.

وی خاطر نشان کرد شکست جنگ آمریکا و عربستان علیه یمن اثبات شده است، زیرا آنها اردوگاه های آوارگان، شهرها، کارخانه ها، جاده ها، مدارس، تاسیسات حیاتی و شبکه های ارتباطاتی را هدف قرار می دهند که نشان می دهد آنها یمن را هدف قرار داده اند.

القحوم گفت این جنگ آمریکایی سعودی، جنگی آشکار علیه تمام ملت یمن است و هیچ توجیهی یا مشروعیتی ندارد، زیرا آنها می خواهند که ملت یمن تحت قیمومیت و سلطه خارجی قرار گیرد.

این عضو دفتر سیاسی انصارالله خاطر نشان کرد نیروهای ارتش و ملت یمن همچنان به سرکوب القاعده و داعش که دولت های مستکبر برای اعلان جنگ علیه ملت یمن، آنها را به کار گرفته اند، ادامه می دهند.

القحوم از بسیج عمومی و آمادگی کامل نیروهای کمیته های مردمی، ارتش و قشرهای مختلف مردم برای دفع حملات متجاوزان خبر داد.

آمادگی قبایل برای اخراج تروریست های القاعده از شهر المکلا

رسانه های عربی از آماده شدن قبایل یمنی برای بیرون راندن تروریست های تکفیری از شهر المکلا خبر دادند.

به گزارش تسنیم، خبرنگار شبکه المیادین در یمن گزارش داد پیمان قبایل حضرموت برای ورود به شهر المکلا با هدف بیرون راندن تروریست های القاعده از این شهر آماده می شود.

المیادین همچنین به نقل از منابع یمنی از سیطره تروریست های القاعده بر دومین منطقه نظامی در استان حضرموت بدون هر درگیری خبر داد.

تازه ترین موفقیت ارتش و نیروهای مردمی یمن در شهر عدن

نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن از برقراری کامل امنیت در چند منطقه عدن خبر دادند.

شبکه المسیره از موفقیت نیروهای ارتش و کمیته های مردمی در بازگرداندن کامل امنیت به مناطق الحصن، المعلا و الشبکه در بندر عدن خبر داد.

از سوی دیگر نیروهای ارتش و کمیته های مردمی بر کنترل کامل فرودگاه، بندر و کاخ ریاست جمهوری موسوم به کاخ المعاشیق در جنوبی ترین شهر یمن خبر دادند.

جنبش انصارالله نیز خبر برخی رسانه های مغرض مبنی بر عقب نشینی نیروهای ارتش و کمیته های مردمی از کاخ ریاست جمهوری در منطقه المعاشیق عدن و فرودگاه بین المللی عدن را تکذییب کرد.

همبستگی مردم عراق با مردم یمن

استان بابل عراق روز جمعه صحنه تظاهرات مردمی در محکومیت جنگ عربستان و متحدانش علیه مردم یمن بود.

بر اساس گزارش الفرات، قشرهای مختلف مردم استان بابل روز جمعه با برگزاری تظاهرات علیه جنگ افروزی عربستان و متحدانش در یمن، این تجاوزات وحشیانه را محکوم کردند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات، تاکید کردند آمریکا و رژیم صهیونیستی در پس این جنگ قرار دارند.

اسکندر جواد وتوت از نمایندگان استان بابل در پارلمان عراق که در این تظاهرات شرکت کرده بود، خاطر نشان کرد این تظاهرات بیانگر اراده ملت عراق و مخالفت آنها با دخالت غیر قابل توجیه عربی در امور داخلی یمن و تجاوزات آنها به این کشور است.

وتوت، جنگ عربستان و برخی کشورهای عربی همسو با حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه یمن را تلاشی برای از بین بردن باقی مانده وحدت عربی و تلاش برای جبران شکست باندهای استعماری در عراق دانست و گفت ملت عراق از ملت یمن در برابر این جنگ حمایت می کند.

15 فروردین 1394