h واکنش کاخ سفید به سخنان روحانی:نیاز دارند توافق را به مردم ایران بفروشند! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

واکنش کاخ سفید به سخنان روحانی:نیاز دارند توافق را به مردم ایران بفروشند!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,واکنش کاخ سفید به سخنان روحانی:نیاز دارند توافق را به مردم ایران بفروشند!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,واکنش کاخ سفید به سخنان روحانی:نیاز دارند توافق را به مردم ایران بفروشند!

واکنش کاخ سفید به سخنان روحانی:نیاز دارند توافق را به مردم ایران بفروشند!

«اریک شولتز»، سخنگوی کاخ سفید روز جمعه در کنفرانس خبری روزانه به بیانات رئیس‌جمهور ایران که گفته بود «مذاکرات هسته‌ای ما پله اول برای تعامل سازنده با جهان است» واکنش نشان داد.

حجت‌السلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران روز جمعه در یکم سخنرانی زنده تلویزیونی گفت: «مذاکرات هسته‌ای ما پله اول برای تعامل سازنده با جهان است. بحث ما فقط هسته‌ای نیست. این نیست که ما امروز یک موضوعی به نام هسته‌ای داریم و می‌خواهیم با دنیا مذاکره کنیم و این موضوع تمام بشود، این پله اول برای رسیدن به بام تعامل سازنده با جهان است.»

یک خبرنگار از سخنگوی کاخ سفید پرسید: «اریک، روحانی رئیس جمهور ایران در حال معرفی این توافق به عنوان رابطه جدید با دنیا است. آیا کاخ سفید هم آن را همینطور می‌بیند؟»؛ وی در پاسخ گفت: «من می‌فهمم که ایرانی‌ها در وضعیتی هستند که نیاز دارند این توافق را به مردم آنجا بفروشند. برای ما، این توافقی بر سر برنامه هسته‌‌ای ایران بود، تمام!. مذاکرات برای همین بود. این چیزی است که جامعه بین‌المللی همراه با آمریکا برای دست‌یابی به آن گردهم آمد. و برای ما همین ملاک توافق است.»

شولتز در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا این توافق می‌تواند آغازگر رابطه‌ای جدید بین ایران و سایر کشورهای دنیا هم باشد گفت: «فکر می‌کنم نگرانی‌هایی که ما خارج از برنامه هسته‌ای درباره ایران داریم، درست به اندازه دیروز و امروز برقرارند.»

سخنگوی کاخ سفید در بخش دیگری از این کنفرانس خبری در واکنش به اظهارات مقامات رژیم صهیونیستی که به انتقاد از تفاهم حاصل شده بین ایران و گروه 1+5 پرداخته بودند هم گفت آمریکا با ایران توافقی که تهدید کننده امنیت اسرائیل باشد، امضا نخواهد کرد.

هیأت‌های دیپلماتیک ایران و کشورهای موسوم به گروه 1+5 پنجشنبه (13 فروردین ماه) اعلام کردند به تفاهمی بر سر چارچوب توافق نهایی رسیده‌اند که قرار است زیربنای ادامه رایزنی‌ها تا ضرب‌الاجل خودخوانده 30 ژوئن باشد.

بیانیه مشترکی که آقای «محمدجواد ظریف»، وزیر خارجه ایران و خانم «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در لوزان قرائت کردند به مشخص کردن رئوس چارچوبی می‌پردازد که طرفین برای توافق نهایی به آن رسیده‌اند.

علاوه بر این، ایران و آمریکا همزمان سندهای جداگانه و متفاوتی منتشر کرده‌اند که به شرح جزئیاتی از مفاد مورد توافق طرفین می‌پردازد. محمد جواد ظریف سند طرف آمریکایی (فکت‌شیت) را رد کرده و آن را تلاش طرف آمریکایی برای مصادره به مطلوب تفاهم یاد شده خوانده است.

رفع تحریم‌ها، به رغم این، چنانکه از اظهارات مقامات ایرانی و غربی ظرف 2 روز گذشته برمی‌آید از جمله موضوعات قابل تفسیر و محل اختلاف بین دو طرف است.

مقام‌های آمریکایی و غربی در روزهای پنجشنبه و جمعه در حالی از «تخفیف» یا «تعلیق» تحریم‌ها پس از اقدامات راستی‌آزمایی آژانس سخن گفته‌اند که مقام‌های ایران می‌گویند این اقدامات بلافاصله پس از اجرایی شدن توافقنامه «حذف» خواهند شد.

تحریم‌های یکجانبه و بین‌المللی علیه ایران بر اساس ادعاهای بی‌پایه‌ای که کشورهای غربی به رهبری آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران مطرح می‌کنند، وضع شده‌اند.

ایران از کشورهای امضاکننده پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) است که به کشورهای عضو حق برخورداری از انرژی هسته‌ای برای مصارف صلح‌آمیز را می‌دهد./فارس

15 فروردین 1394