h مروری بر خاطرات حسن روحانی در سال93 +تصاویر - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

مروری بر خاطرات حسن روحانی در سال93 +تصاویر,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,مروری بر خاطرات حسن روحانی در سال93 +تصاویر,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,مروری بر خاطرات حسن روحانی در سال93 +تصاویر

مروری بر خاطرات حسن روحانی در سال93 +تصاویر

مروری بر خاطرات حسن روحانی در سال93 +تصاویر

سال به پایان رسید و خاطرات تلخ و شیرینی از این سال در ذهن ما نقش بسته است. این خاطرات به کمک تصاویر زنده‌تر و ماندگارتر خواهد بود و سال‌های بعد این تصاویر است که کمک می‌کند تا خاطرات را بهتر بیاد بیاوریم. در این گزارش، جالب‌ترین و ماندگارترین عکس‌های رئیس جمهور در سال 93 را منتشر می‌کنیم. انتخاب این تصاویر بر اساس اثرگذاری و خاطره‌انگیزی آنها بوده و سعی شده است که وقایع و اتفاقات مهم سال پوشش داده شود.

روحانی

** اولین تصویری که از رئیس جمهور در سال 1393 در ذهن مردم نقش بسته است، پیامکی است که روزهای اول سال از طریق سامانة پیامکی برای اغلب مردم ارسال شد. این پیامک تبلیغاتی یک نوآوری بود که درباره هزینه آن بحث‌های زیادی در رسانه‌ها مطرح شد.

روحانی

** یکی از اقدامات مثبت رئیس جمهور در سال 93 سرزدن به شیرخوارگاه‌ها و آسایشگا‌ه‌ها مختلف کشور بود. این اقدام بارها و بارها از سوی ایشان تکرار شد و حتی رئيس جمهور ترجیح داد دیدار عیدانه خود را به بازدید از شیرخوارگاه شبیر اختصاص دهد.

روحانی

** روحانی در اواخر فروردین 93 به سیستان و بلوچستان سفر کرد. مجری برنامه کسی نبود جز رضا رشیدپور که در برنامه‌های انتخاباتی رئیس جمهور در سال 92 نیز مجری‌گری برنامه‌های رئیس جمهور را بر عهده داشت.

روحانی

** اجلاس سران کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادساز در آسیا موسوم به سیکا در اردیبهشت برگزار شد و رئیس جمهور در این اجلاس شرکت کرد. نشست سران سیکا هر ۴ سال یک بار و اجلاس وزرای خارجه هر ۲ سال یک بار برگزار می‌شود.

روحانی

** به هنگام بازدید رئیس جمهور از شرکت دارو پخش در 9 خرداد 1393، سوابق بیمه‌ای ایشان به همراه دفترچه خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی توسط وزیر کار به ایشان تقدیم شد. در حاشیه این عکس باید از اقدامات مثبت و سازنده دولت یازدهم در حوزه بهداشت یاد کنیم و از اینکه دولت بخشی از یارانه را به بهداشت اختصاص داد، تشکر کنیم.

روحانی

** جشن سالگرد دولت تدبیر و امید در 22 خرداد برگزار شد. درباره این جشن بحث‌های زیادی انجام شد. سخنگوی دولت در این باره گفته بود: «برگزاری جشن و مراسم در سالگرد انتخاب قاطعانه آقای روحانی توسط مردم، یک حق است و در جهت نشاط جامعه لازم است و همه دستگاه‌های اجرایی باید از این فرصت استفاده کنند.»[1] اما تلاش زیادی شد تا برگزاری این جشن را به نهادهای مردمی نسبت دهند.

روحانی

** در سالگرد انتخابات 1392، روحانی از رقبای انتخاباتی‌اش دعوت کرد تا در کنار هم به همفکری و مشورت بپردازند و خاطرات مربوط به رقابت‌های انتخاباتی را زنده کنند. در این عکس، فقط ولایتی حضور ندارد که به خاطر سفر کاری به چین رفته بود.

روحانی

** بازی فوتبال ایران و نیجریه در 27 خرداد برگزار شد و رئیس جمهور در اقدامی نمادین عکسی از خود در حال تماشای فوتبال منتشر کرد. این عکس که بسیار مصنوعی به نظر می‌رسد در پایان سال 2014 توسط «ایندیپندنت» یکی از عکس‌های ناجور لقب گرفت که «روح» ندارد و این پایگاه از اینکه روحانی به تنهایی فوتبال تماشا می‌کند، انتقاد کرده بود.

روحانی
** روحانی طی یک سال گذشته برچسب‌های زیادی به منتقدان خود زد. یکی از عصبانیت‌های جدی رئیس جمهور در جلسه مرداد ماه ایشان با سفرا و رؤسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور اتفاق افتاد. رئیس جمهور در این جلسه منتقدان خود را این‌گونه خطاب کرد: «عده‌ای شعار سیاسی می‌دهند اما بزدل سیاسی‌ هستند هر وقت مذاکره می‌شود، می‌گویند می‌لرزیم؛ به جهنم، بروید جای گرم که نلرزید، خدا شما را ترسو و لرزان آفریده است.»[2]این عکس مربوط به همین جلسه است و تعجب ظریف نیز از سخنان تند و تیز رئیس جمهور جالب به نظر می‌رسد.
روحانی

** دیدار سالانه هئیت دولت با رهبر انقلاب در 5 شهریور برگزار شد. در این دیدار که متن کامل آن منتشر نشد، رهبری تذکرات زیادی به دولت دادند و در 15 بند توصیه‌های به دولت داشتند. یکی از مهم‌ترین مواضع رهبر انقلاب در این جلسه که چند روز پس از استیضاح وزیر علوم، فرجی دانا، برگزار شد، درباره فتنه بود. ایشان فرمودند: «مسأله‌ی فتنه و فتنه‌گران، از مسائل مهم و از خطوط قرمز است که آقایان وزرا باید همان‌گونه که در جلسه‌ی رأی اعتماد خود بر فاصله‌گذاری با آن تأکید کردند، همچنان بر آن پایبند باشند.»[3]

 

روحانی

** یکی از عکس‌هایی که در شهریور ماه منتشر شد و ارتباطی با خاطرات روحانی دارد، عکس بالاست. یکی از عکاسان باذوق با استفاده از نور، عکسی را خلق کرد که شباهت زیادی به هاله نور دارد. روحانی در خاطرات خود درباره مشاهده یک هودج در سال‌های دبستان خود می‌نویسد: «من همان‌طور که کنار حوض نشسته بودم و در حال وضو بودم، احساس کردم که حیاط یک مرتبه روشن شد، مثل اینکه نورافکنی به تابش درآمده باشد. در آن حال حس کردم نور از بالا می‌تابد، سرم را بلند کردم و یک شیء نورانی را که تقریبا مکعب مستطیل بود و حدود دو متر طول داشت و عرض و ارتفاع آن هم حدود یک متر بود، دیدم که از بالا به سمت داخل حیاط مسجد به آرامی در حال فرود آمدن است. احساس می‌کردم افرادی داخل این هودج نورانی نشسته‌اند، ولی چیزی جز تلألؤ نور نمی‌دیدم.» او در پایان خاطره خود می‌گوید: «همان وقت در ذهن کودکانه‌ام به نظرم می‌آمد که ارواح مطهر معصومین و فرشتگان با این هودج آمده‌اند و به این تکیه‌ها که محل عزاداری سالار شهیدان بود، سر زدند. این ماجرا خیال نبود، در بیداری اتفاق افتاد و کاملا آن را به چشم دیدم.»[4]

 

روحانی

** رهبر انقلاب در شهریور در یک بیمارستان دولتی عمل جراحی پروستات انجام دادند و رئیس جمهور یکی از اولین مسئولینی بود که به عیادت ایشان رفت، البته این عکس مربوط به 22 شهریور و پس از بازگشت رئیس جمهور از سفر پنج روزه به دو کشور آسیای میانه و شرکت در اجلاس سران شانگهای است.

روحانی

** اوایل مهر ماه هر سال مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار می‌شود. در حاشیه اجلاس امسال، روحانی با کامرون، نخست وزیر انگلیس، دیدار کرد. این دیدار، بالاترین سطح از دیدار مقامات سیاسی پس از انقلاب است. خبرسازی این عکس نیز به خاطر این بود که نخست وزیر انگلیس پای راست خود را روی پای چپش انداخت و این حرکت در عرف دیپلماتیک، نوعی تحقیر و توهین تلقی می‌شود. در جواب این کار آقای نخست وزیر، وزیر خارجه کشورمان همان عکس‌العمل را نشان داد که پاسخ قاطعی به این توهین تلقی شد.

روحانی

** در دیدار پوتین و روحانی که در مهرماه برگزار شد، رئیس جمهور روسیه هدیه‌ای غیرمنتظره برای روحانی داشت. پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات دفتر ریاست جمهوری درباره این هدیه می‌نویسد: «درون قاب، سپر رزمی یکی از سربازان شاه عباس اول (قرن هفدهم) از جنس برنز و طلا، و مربوط به جنگی بوده که در آن دوره (1603 تا 1618 میلادی) میان ترکیه و ایران رخ داده است. پوتین آخرین جمله ای که با خنده گفت، این بود: ظاهرا این سپر بدست حریف افتاده، اما ایران برنده آن نبرد بود.»[5]

 

روحانی
** رئیس جمهور در مناسبت‌های مختلف به مراکز بهزیستی و خیریه سر می‌زند. امسال در سنتی حسنه، ایشان در روز تاسوعا در شیرخوارگاه آمنه حاضر شدند و همراه با ایتام و کارمندان این مرکز به عزاداری پرداختند.
 
روحانی

** بر اساس قانون، رئيس جمهور بایستی در جلسه علنی 13 آذر یا اولین جلسه علنی پس از آن، لایحه بودجه را تقدیم مجلس کند. در دو سال گذشته، رئيس جمهور در یک اقدام قابل‌تقدیر، بودجه کل کشور را سروقت تقدیم مجلس کرد و این اقدام باعث شد که روند تصویب بودجه در مجلس نیز در مدت قانونی انجام شود.

روحانی

** در سالگرد شهادت شهید ستاری، روحانی به دیدار خانواده این شهید رفت. در این جلسه، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز حضور داشت و روحانی در پایان این دیدار خطاب به خانواده این شهید گفت: همه فرزندان و اعضای خانواده شهید ستاری دارای تحصیلات بالا، فرهیخته و با استعداد هستند و حضور دكتر سورنا ستاری در جلسات هیات دولت همیشه یاد این شهید بزرگوار را برای ما زنده نگه می دارد. در عکس، روحانی به نوه شهید ستاری هدیه می‌دهد.

روحانی

** روحانی طی سال 93 در بسیاری از جلسات مجمع تشخیص غایب بود، اما در جلسه 27/10 حضور داشت و در آن جلسه در هنگام رأی‌گیری با نظرات هاشمی و برادران لاریجانی درباره سیاست‌های کلی انتخابات مخالفت کرد. با مراجعه به سایت مجمع تشخیص مصوبات جلسه این‌گونه نقل شده است:

- ممنوعیت هرگونه تخریب، تهدید، تطمیع، فریب و وعده‌های خارج از اختیارات قانونی و هرگونه اقدام مغایر با امنیت ملی نظیر تفرقه قومی و مذهبی در تبلیغات انتخاباتی.

- تعیین حدود هزینه‌های مجاز انتخاباتی، شفاف‌سازی منابع و هزینه‌های انتخاباتی داوطلبان و تشکّل‌های سیاسی و اعمال نظارت دقیق بر آن.[6]

 

روحانی

** یکی از جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی در اواخر دی ماه برگزار شد و در آن جلسه برخی از اعضا، به رئیس جمهور به خاطر پیاده‌روی ظریف و کری و سفر وزیر خارجه به فرانسه اعتراض کردند. رئيس جمهور در این جلسه ضمن ناراحتی وعصبانیت با منتقدان خود در شورا برخورد کردند و اظهارات آنها را عوامانه و از روی بی‌اطلاعی خواندند. برخی خبرها نیز حاکی از آن بود که رئیس جمهور با حالت قهر جلسه را ترک کرده‌اند.[7] در عکس عصبانیت رئیس جمهور به وضوح دیده می‌شود.

روحانی
** این عکس مربوط به راهپیمایی 22 بهمن است که رئيس جمهور در حلقه محافظان خود قرار دارد. انتقادی که نسبت به این عکس مطرح شد این بود که رئیس جمهور ارتباط کمتری با مردم دارد و محافظان نمی‌گذارند که مردم از نزدیک با رئیس جمهور صحبت کنند.
 
روحانی

** روحانی در اوایل اسفند 93 به قم سفر کرد و در این سفر با مراجع و علما دیدارها کرد. در دیدارها، اکثر مراجع به تمجید از عملکرد دولت در زمینه بهداشتی و سیاست خارجی پرداختند. این عکس نیز مربوط به دیدار روحانی با آیت الله صافی است. بخشی از این دیدار به صورت عمومی و بخشی نیز به صورت خصوصی برگزار شده[8] و به نظر می‌رسد که این عکس مربوط به آخر جلسه و صحبت‌های پایانی آیت الله صافی با روحانی است.[1] http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930307000605

[2]http://www.tasnimnews.com/Home/Single/457516

[3] http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=27277

[4] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/381917

[5] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/350045

[6] http://maslahat.ir/%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%87%D8%A7/newslist/NewsDisp.aspx?ID=1777&ContentTypeId=0x010400E3F2C791071A584EA3DDDF27B7A24745

[7] http://www.entekhab.ir/fa/news/186645

[8] http://www.saafi.net/fa/node/7681

 
12 فروردین 1394