h واکنش وزیر فرهنگ و ارشاد به لغو کنسرت ها - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

واکنش وزیر فرهنگ و ارشاد به لغو کنسرت ها,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,واکنش وزیر فرهنگ و ارشاد به لغو کنسرت ها,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,واکنش وزیر فرهنگ و ارشاد به لغو کنسرت ها

واکنش وزیر فرهنگ و ارشاد به لغو کنسرت ها

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به لغو مجوز برخی از کنسرت‌ها گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد در صدور مجوز کنسرت ها نهایت دقت را دارد و از مراجع قضایی هم می‌خواهیم به جای برخورد با کنسرت، به ما تذکر دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه اختتامیه نهمین جشنواره شعر فجر در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی در مورد واکنش وزارتخانه متبوعش در مورد لغو مجوز برگزاری برخی کنسرت ها اظهار داشت: بارها گفته ام که وزارت ارشاد برای صدور مجوز کنسرت ها نهایت دقت را انجام می دهد تا کنسرت های مجوز گرفته از نظر فرهنگی مخالف موازین نباشد.

وی تاکید کرد: تلاش ما این است که موسیقی ها شعری فاخر داشته باشد و اجرایی درست. وقتی وزارت ارشاد با چنین حساسیتی برای این مسئله مجوز می دهد انتظار ما از مقامات قضایی و سایر مسئولان هم این است که اجازه دهند طبق روال کار انجام شود و اگر در مواردی خلاف موازین موردی پیش آمده به ما تذکر دهند و ما هم با همه وجود آن را پذیرا می شویم. این بهتر از آن است که برخورد قضایی صورت پذیرد و مانع از آن شویم که کنسرتی که بلیت آن فروخته شده، لغو شود.

جنتی همچنین در پاسخ به سئوالی درباره ارزیابی وی از عملکرد فرهنگی کشور در سال اقتصاد و فرهنگ گفت: من از اقدامات انجام شده راضی نیستم البته معتقدم که پیشرفت هایی داشته ایم. مثلا تا اوایل اسفندماه ۶۴ هزار عنوان کتاب چاپ شده که تا پایان سال به ۷۰ هزار عنوان می رسد اگر این رقم را با عدد ۶۶ هزاری سال گذشته مقایسه کنیم خواهیم دید که پیشرفته کرده ایم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در حوزه دین و ادبیات شاهد رشد ۱۴ درصدی تعداد عناوین در سال جاری هستیم. در بخش فیلم هم جشنواره فیلم فجر امسال بسیار کم حاشیه برگزار شد و در بخش موسیقی هنرهای تجسمی هم پیشرفت های زیادی داشته ایم. همچنین ۸۰ رایزنی فرهنگی ما در خارج از کشور اقدامات خوبی انجام دادند اما معتقدم نباید به اینها قانع بود.

جنتی در همین زمینه به مسئله کمبود اعتبارات اشاره و تصریح کرد: همه تلاش ما در حوزه فرهنگ تحقق بخشیدن به منویات رهبری است و امیدواریم که بتوانیم نظر ایشان عمل کنیم.

وی همچنین در پاسخ به سئوالی در مورد چهره فرهنگی سال ۹۳ و نیز چگونگی پشت سر گذاشتن تعطیلات نوروز نیز گفت: برای انتخاب چهره فرهنگی سال باید تعمل بیشتری داشته باشم. در ایام تعطیل نیز کتابهای زیادی را برای خواندن دارم اما بیشتر وقتم به مطالعه کتابهای خاطرات و رمان می گذرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سئوالی در مورد تعیین تکلیف فعالیت موسسه رسانه های تصویری نیز تصریح کرد: تکلیف این موسسه روشن است و به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درباره توزیع غیر قانونی کتاب «لولیتا» نیز گفت: این کتاب به صورت قاچاق وارد کشور شده و مجوز توزیع و فروش ندارد. ما هم با کمک نیروی انتظامی تلاش می کنیم تا با این مسئله به صورت جدی برخورد کنیم و در این راستا حتی با برخی از کتابفروشان هم برخورد شده است.

وی افزود: به اعتقاد من اتحادیه ها بهترین نهادهایی هستند که می توانند با این مسائل برخورد کنند و بهتر می توانند موارد تخلف را شناسایی کنند.

جنتی همچننی در مورد آخرین وضعیت فهرست تعیین مصادیق معافیت مالیاتی فعالیت های فرهنگی نیز گفت: هنوز یکی دو مورد هست که ما در مورد آن با سازمان امور مالیاتی اختلاف نظر جدی داریم و به روی آن پافشاری کنیم تا نظر ما لحاظ شود و به همین خاطر تاکنون امضای این فهرست با تاخیر مواجه شده است. یکی از آنها بحث معافیت کتابفروشی ها بود که حل و فصل شد و دیگری در حوزه طراحی مد و لباس است که ما روی معافیت آنها پافشاری داریم اما سازمان امور مالیاتی تاکنونی زیر بار آن نرفته است با این حال ما در این زمینه پافشاری خواهیم کرد تا به نتیجه برسیم.

16 اسفند 1393