h واکنش رسانه های عربی به تغییر و تحولات یمن با حضور ایران! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

واکنش رسانه های عربی به تغییر و تحولات یمن با حضور ایران!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,واکنش رسانه های عربی به تغییر و تحولات یمن با حضور ایران!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,واکنش رسانه های عربی به تغییر و تحولات یمن با حضور ایران!

واکنش رسانه های عربی به تغییر و تحولات یمن با حضور ایران!

واکنش رسانه های عربی به تغییر و تحولات یمن با حضور ایران!

رسانه های عربی با برجسته کردن حضور ایران در یمن و ادعای تلاش تهران برای تجهیز تسلیحاتی انصارالله، به نوعی خط تبلیغی بسترسازی برای مداخله نظامی در یمن را در پیش گرفته اند.

حضور هیئت بلندپایه‌ای از یمن به ریاست صالح الصماد، رئیس شورای سیاسی انصار الله یمن، برای دیدار رسمی از ایران و انتقال کمک‌های انسان‌دوستانه هلال‌احمر ایران به صنعا منتقل با واکنش عصبی رسانه های عربی - غربی مواجه شده است. پرواز این هواپیما به صنعا پس از آن انجام گرفت که بین سازمان هواپیمایی ایران و یمن توافق‌نامه‌ای برای پرواز مستقیم از تهران به صنعا و برعکس امضا شد. به‌موجب این قرارداد، شرکت هواپیمایی یمن (الیمنیه) و شرکت هواپیمایی ایران (ماهان‌ایر) هر یک می‌توانند 14 پرواز به تهران و صنعا داشته باشند.

الصماد در سفر به ایران گفت: هیئت بلندپایه سیاسی و اقتصادی یمن در این سفر با مقامات بلندپایه دولت ایران درباره دورنمای تقویت همکاری و مناسبات دوجانبه در بخش‌های اقتصادی و تجاری و... گفت‌و گو خواهد کرد. سفر این هیئت به تهران در راستای سخنان اخیر عبدالملک الحوثی انجام گرفت که از امکان گشایش افق‌های جدید در روابط و همکاری با کشورهای منطقه که به اراده مردم و حاکمیت ملی این کشور احترام بگذارند، خبر داده بود. خبرگزاری رویترز در واکنش به توافق‌نامه مذکور در گزارشی از صنعا نوشت: «این اقدام نشان‌دهنده حمایت تهران از حوثی‌های شیعه است که بر صنعا مسلط هستند.» منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی مدعی ریاست‌جمهوری، نیز امضای این توافق‌نامه را غیرقانونی توصیف و ادعا کرد حوثی‌ها با کمک ایران و علی عبدالله صالح (رئیس‌جمهور خلع‌ید شده سابق یمن) توانستند صنعا را در اختیار بگیرند.

امضای توافق‌نامه با یمن و سفر هیئت یمنی به تهران، اقدامی هوشمندانه، انقلابی و شجاعانه و بسیار مهم و ارزشمند است؛ زیرا با وجودی که کشورهای استکباری و مرتجع شاهد عملکرد دیکتاتورهای یمن و به فلاکت افتادن مردم این کشور و روی‌گردانی آن‌ها از دیکتاتورها و اقبال عمومی به انصار الله هستند، همچنان برخلاف خواست مردم برای حفظ منافعشان با دخالت همه‌جانبه در امور یمن، از دیکتاتوری در حال احتضار منصور هادی حمایت می‌کنند و اجازه نمی‌دهند مردم یمن در مسیری که برگزیده‌اند، حرکت کنند. مردم یمن با وجود سنخیت‌های فراوان و تحمل ناملایمات تحمیلی و ایستادن در برابر دخالت‌های مخرب اجانب، نشان دادند شایسته هر نوع کمکی که آن‌ها را در برابر دشمنانش قوی‌تر کند، هستند. اگر چه تعداد کشورهای حامی منصور هادی مزدور بیشتر از کشورهای حامی انقلاب مردم یمن است، در صحنه بودن و انگیزه مردم یمن برای آزادی از بند زورگویان، به بهترین نحو این عدم توازن را جبران می‌کند و آن‌ها را به پیروزی نهایی می‌رساند.

ارتباط ایران و یمن با واکنش عصبی رسانه های عربی مواجه شده است که برخی از محورهای آن در ذیل می آید:

1. جبهه غربی - عربی با هدف فشار به انقلابیون و وادار کردن آنها به عقب نشینی از مسیر انقلاب، کوتاه مدتی پس از تعطیلی سفارتخانه های خود در صنعا، عدن را محل فعالیت های دیپلماتیک خود قرار داده و با انتقال سفارتخانه های خود به عدن محل استقرار منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی و فراری، می کوشند به اصطلاح مشروعیت اقدامات انقلابی گروه انصار الله را به چالش بکشند.

2.نکته قابل توجه در جریان سازی تبلیغی رسانه های عربی تلاش برای معرفی کردن ایران به عنوان اشغالگر در منطقه است. در واقع رسانه‌های عربی و عرب زبان غربی با این جوسازی ضمن پیگیری سناریوی ایران‌هراسی به نوعی تلاش می‌کنند افکار عمومی منطقه(کشورهای عربی) را علیه ایران و سیاست های منطقه ای آن برانگیزند.

3.رسانه های عربی با هدف شکل دهی ائتلافی ضد ایرانی در منطقه به بهانه تحولات سوریه و یمن، ضمن فضاسازی درباره موضع ایران در قبال تحولات سوریه، ارتباط علنی ایران با حوثی‌ها را به عنوان خط قرمز کشورهای منطقه به ویژه عربستان سعودی و مصر توصیف می کنند.

4.جبهه متعصبین عرب، حضور ایران در یمن را به عنوان ابزار فشاری در راستای اهداف منطقه ای و بین المللی تهران دانسته و در این‌باره فضاسازی می شود که ایران می خواهد از یمن به عنوان یک برگ برنده و اهرم فشار استفاده کندو تحریم های بین المللی را لغو کند. 5.از منظری دیگر همکاری ایران و انقلابیون یمن و برقراری خط پرواز میان تهران- صنعا، به عنوان اقدامی سمبولیک برای مشروعیت دادن به انصار الله ارزیابی شده است.

6.در واقع رسانه‌های عربی و عرب‌زبان غربی در واکنش به انقلاب مردم یمن، ضمن متهم‌کردن ایران به مداخله در این کشور با هدف کودتا القاء کردن این انقلاب و نسبت دادن آن به سیاست‌های منطقه ای ایران (سیطره بر منطقه!!) می کوشند این انقلاب مردمی را متوقف سازند در این زمینه است که در فضای تبلیغی این رسانه‌ها همچنان از منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن و حامیان منطقه ای و فرامنطقه ای آن به عنوان تلاشگران حل سیاسی بحران یمن یاد می شود. 7. رسانه های عربی با برجسته کردن حضور ایران در یمن و ادعای تلاش تهران برای تجهیز تسلیحاتی انصار الله، به نوعی خط تبلیغی بسترسازی برای مداخله نظامی در یمن را در پیش گرفته اند./بصیرت

12 اسفند 1393