h علی اکبر ولایتی : وندی شرمن تند و غیرمنطقی است - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

علی اکبر ولایتی : وندی شرمن تند و غیرمنطقی است,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,علی اکبر ولایتی : وندی شرمن تند و غیرمنطقی است,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,علی اکبر ولایتی : وندی شرمن تند و غیرمنطقی است

علی اکبر ولایتی : وندی شرمن تند و غیرمنطقی است

علی اکبر ولایتی : وندی شرمن تند و غیرمنطقی است

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره اظهارات اخیر وندی شرمن مبنی بر اینکه تحریم‌ها باید ادامه داشته باشد، گفت: این فرد در موضع‌گیری‌های تند، بی‌ضابطه و غیرمنطقی فرد شناخته شده‌ای است.

به گزارش فارس، علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه دیدار خود با پائولو جنتیلونی وزیر امور خارجه ایتالیا در جمع خبرنگاران اظهارداشت: اگر ایتالیا در آغاز و با شروع روابط ایتالیا و ایران پیشقدم شود باید بگوییم که برای ایران نیز ارتباط با کشور ایتالیا در اولویت است که دلایل این امر به اشتراکات تاریخی، جغرافیایی و منطقه‌ای بین دو کشور بازمی‌گردد.

وی با اشاره به توسعه روابط دوجانبه میان ایران و ایتالیا گفت: در توسعه و روابط دو جانبه میان دو کشور در این دیدار درباره تحولات صورت گرفته و تنش‌خیز در سوریه، لیبی، عراق و یمن صحبت شد که باید بگوییم در بسیاری موارد مواضع مشترک و نزدیک به هم وجود داشت.

ولایتی با اشاره به ضرورت همکاری موسسات بین ایران و ایتالیا خاطرنشان کرد:‌ امیدوارم همکاری‌های بین‌المللی و موسسات تحقیقاتی بین ایران و ایتالیا و مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داشته باشد که این امر منجر به گسترش روابط فرهنگی، صنعتی و همه جانبه است.

وی ادامه داد: در رابطه با مسائل هسته‌ای و ادامه مذاکرات توافق داشتیم و معتقدیم که ایران در چارچوب مقررات بین‌المللی به فعالیت خود ادامه داده است.

ولایتی سفر وزیر امور خارجه ایتالیا به ایران را دارای ارزش بالایی دانست و افزود: این امر می‌تواند مقدمه‌ای برای توسعه روابط بین‌الملل بین ایران و ایتالیا باشد چراکه اکنون مسائل منطقه‌ای حساسی وجود دارد و هر دو در بازگرداندن آرامش به منطقه نظرات مشترکی داشتیم.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه وزیر امور خارجه ایتالیا از نقش ایران در عراق تقدیر کرد، اظهار داشت: امیدواریم سفر وزیر امور خارجه ایتالیا به ایران و اعضای همراه وی منجر به گسترش روابط دو کشور شود.

ولایتی در پاسخ به سؤالی در خصوص نرسیدن مذاکرات هسته‌ای به نتایج مثبت نیز اظهارداشت: همانطور که وزیر امور خارجه ایتالیا به آن اشاره کرد وقتی دو طرف در حال مذاکره هستند باید از ورود آسیب‌رساننده به مذاکرات خودداری کنیم و در رابطه با مذاکرات هسته‌ای باید بگوییم که از ابتدا تاکنون درصدد رسیدن به یک راه حل مثبت بودند و ایران در چارچوب مقررات بین‌المللی و ان‌پی‌تی حرکت کرده است.

همچنین ولایتی در پاسخ به سؤال دیگری در حاشیه دیدار خود با وزیر امور خارجه ایتالیا در جمع خبرنگاران گفت:‌ موضع جمهوری اسلامی ایران از ابتدا تا کنون در رابطه با سرزمین‌های اشغالی مشخص است و جمهوری اسلامی ایران از آزادی کل سرزمین فلسطین و مبارزه مردم فلسطینی حمایت کرده است و سیاست‌ها نیز در این زمینه ادامه دارد و معتبر است.

وی ادامه داد:‌جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه اشغال را به رسمیت نمی‌شناسد حال این در بخشی یا همه سرزمین فلسطین باشد و باید همان طرحی که مقام معظم رهبری برای آزادی فلسطین مطرح کردند که فلسطین باید از طریق مبارزه و نه از طریق مذاکره آزاد شود انجام گیرد چراکه مذاکره بی‌فایده بودن خودش را به اثبات رسانده و جمهوری اسلامی نیز به آن معتقد است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه همزمان با مذاکرات هسته‌ای شاهد سفرهای مقامات مختلف از کشورهای مختلف به ایران هستیم، دولت چه برنامه‌ای برای گسترش روابط با این کشورها دارد، خاطرنشان کرد: تا آنجایی که به جمهوری اسلامی ایران مربوط می‌شود هیچ منعی برای گسترش روابط خود با کشورهای دیگر ندارد و شما شاهدید که از هیأت‌های مختلف به ایران سفر می‌کنند و قصد دارند روابط خود را با ایران گسترش دهند و ما همواره نظرمان نسبت به توسعه روابط با کشورهای دیگر مثبت بوده است.

وی به روابط مثبت کشورمان با ایتالیا اشاره و خاطرنشان کرد:‌ ما نسبت به گسترش روابط با ایتالیا نظر مثبت داریم چرا که با ایتالیایی‌ها چه در زمان جنگ و بعد از آن روابط خوبی داشتیم و تا به حال سابقه موضع‌گیری‌ خصمانه‌ای را از سوی ایتالیا علیه ایران ندیدیم، از این رو در دولت آقای روحانی این دومین بار است که وزیر امور خارجه ایتالیا به ایران سفر می‌کند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ایران کشوری است که کشورهای مختلف در صدد گسترش روابط خود با آن هستند، اظهارداشت: وزیر خارجه ایتالیا به همراه هیأت بزرگی به ایران سفر کرده است که حکایت از آن دارد آنان راه‌های مختلف گسترش روابط خود با ایران را جستجو می‌کنند و جمهوری اسلامی ایران نیز از آن استقبال می‌کند.

ولایتی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اظهارات اخیر وندی شرمن مبنی بر اینکه تحریم‌ها باید ادامه داشته باشد، اظهار داشت: وی همیشه جوری حرف می‌زند که افکار عمومی افراطی‌های داخل آمریکا را به نوعی جواب دهد تا افراطی‌ها نسبت به حکومت اوباما انتقاد نکنند هرچند که حکومت کنونی آمریکا نیز در موضع‌گیری‌های خود بعضاً متضاد سخن گفته اما این فرد در موضع‌گیری‌های تند و بی ضابطه و غیرمنطقی فرد شناخته شده‌ای است.

وی ادامه داد:‌ بنابراین باید به او و دیگران بگوییم تا بدانند جمهوری اسلامی ایران چه تحریم باشد و چه نباشد به حیات خود با افتخار ادامه می‌دهد و طبیعی است که به دنبال این باشد که تحریم‌ها برداشته شود اما به دلیل تحریم‌های ظالمانه از مواضع اصولی خود عقب‌نشینی نمی‌کند.

وزیر امور خارجه ایتالیا نیز در حاشیه دیدار خود با خبرنگاران ضمن مثبت ارزیابی کردن این دیدار اظهار داشت: از تجربیات ارزشمند آقای ولایتی در عرصه داخلی و بین‌المللی استفاده کردیم چراکه این امر حاصل کار وی بوده است.

وی گفت: ایتالیا از به نتیجه رسیدن توافقات هسته‌ای ایران استقبال می‌کند.

پائولو جنتیلونی با بیان اینکه همچنین در این نشست بحران‌های منطقه‌ای را مورد بررسی قرار دادیم، گفت: منافع مشترکمان را در مبارزه با داعش مورد تأکید قرار دادیم چرا که باید همه تلاش کنیم تا صلح در منطقه برقرار شود.

وی ادامه داد: دوره‌های آموزشی را برای گروه‌های مقاومت برای پشتیبانی اقدامات فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در سوریه انجام دادیم، همچنین از آشتی ملی در لیبی صحبت کردیم تا این دولت بتواند برای پرهیز از بی‌ثباتی گام بردارد.

وزیر امور خارجه ایتالیا با استقبال از پیشنهاد ولایتی برای همکاری مراکز تحقیقاتی بین ایران و ایتالیا تصریح کرد: این همکاری‌های مشترک در زمینه‌های مختلف از جمله روابط بین‌الملل و ایجاد کارگروه‌های مشترک می‌تواند تأثیرات بسزایی را برای دو کشور به همراه داشته باشد.

وی با ابراز خرسندی از سفرش به ایران خاطرنشان کرد: امیدواریم شاهد گسترش تحولات و گسترش روابط میان دو کشور باشیم.

وزیر امور خارجه ایتالیا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ارزیابی وی از کمک نیروهای غربی به داعش نیز با توجه به اینکه ایتالیا عضو ائتلاف ضد داعش است، تصریح‌کرد: ائتلاف ما بر همه روشن است که در راستای مبارزه با گروه‌های تروریستی داعش در منطقه فعالیت می‌کنیم.

وی ادامه داد: ما تأمین کننده سلاح و برگزاری دور‌ه‌های آموزشی برای گروه‌های مقاومت و پیش‌آهنگ‌های کرد هستیم که در این زمینه برای پیشبرد امور خودمان از هواپیماهای شناسایی خودمان که پایگاه آن در کویت است استفاده کردیم.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه تاکنون در گزارشات آژانس تخلفی صورت نگرفته است اما بر روی این امر تکرار می‌شود، گفت: مذاکرات هسته‌ای در جریان خود در هفته‌های آتی هفته‌های حساس‌تری خواهد داشت و من فکر می‌کنم وقتی مذاکرات هسته‌ای که در حال برگزاری است افراد باید از اظهارنظر در این امر خودداری کنند.

وی با بیان اینکه پیشرفت‌های بزرگی در زمینه هسته‌ای صورت گرفته است اظهار داشت: این امر علی‌الخصوص در زمینه فناوری‌های هسته‌ای و برای استفاده‌های غیرنظامی بوده و ایتالیا تلاش می‌کند تا شاهد رسیدن به راه‌حل‌های مناسب در هفته‌های آتی باشیم.

وزیر امور خارجه ایتالیا خاطرنشان کرد: با توجه به مواردی که در مذاکرات حل نشده باقی مانده باید بگوییم که نتایج مثبت حاصل از مذاکرات هسته‌ای می‌تواند کارآمد، مفید هم برای ایران و هم جامعه بین‌الملل باشد.

10 اسفند 1393