h چه کسی اطلاعات غلط نفتی به روحانی می‌دهد؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

چه کسی اطلاعات غلط نفتی به روحانی می‌دهد؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,چه کسی اطلاعات غلط نفتی به روحانی می‌دهد؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,چه کسی اطلاعات غلط نفتی به روحانی می‌دهد؟

چه کسی اطلاعات غلط نفتی به روحانی می‌دهد؟

چه کسی اطلاعات غلط نفتی به روحانی می‌دهد؟

در حالی که رئیس جمهور در دیدار با مردم قم از افزایش ظرفیت ۲۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت خام کشور طی یک سال گذشته خبر داده است، بررسی طرح‌های توسعه‌ای میدان‌های جدید رقمی بسیار کمتر از عدد اعلام شده را نشان می‌دهد.

با توجه به این که از زمان روی کارآمدن دولت تدبیر و امید، تنها میدان‌های نفت و گاز مشترک در دستور کار وزارت نفت قرار گرفته بر این اساس تنها میدان‌هایی که می‌توان، افزایش ظرفیت تولید نفت را از آنها انتظار داشت میدان‌‌های نفتی غرب کارون است؛ میدان‌ نفتی آزادگان شمالی، جنوبی، یادآوران، یاران شمالی و یاران جنوبی.

در حالی حسن روحانی در جریان سفر به استان قم اعلام کرد ظرفیت تولید نفت خام کشور طی یک سال گذشته 200 هزار بشکه افزایش یافته است که بررسی آخرین وضعیت میدان‌‌های غرب کارون خلاف این موضوع را نشان می‌دهد.

* به گفته سید محمود مرعشی؛ مجری توسعه میدان آزادگان، تولید از این میدان مشترک با عراق در سال 94 به 80 هزار بشکه و تا سال 96 به 320 هزار بشکه در روز خواهد رسید.اگر چه هم اکنون حدود 50 هزار بشکه در روز از میدان آزادگان جنوبی تولید می‌شود اما این افزایش برداشت مربوط به سال 1388 است.

** کرامت بهبهانی؛ مجری طرح توسعه میدان آزادگان شمالی هم زمان تکمیل فاز اول توسعه این میدان مشترک با عراق و امکان تولید 75 هزار بشکه نفت خام در روز از آن را تیرماه سال آینده اعلام کرده است.

*** هادی نظرپور؛ مجری طرح توسعه میدان نفتی یادآوران نیز اعلام کرد: نیمه اول سال 1394 با تکمیل شدن فاز اول طرح توسعه میدان نفتی یادآوران تولید نفت خام ایران از این میدان مشترک به 85 هزار بشکه در روز خواهد رسید.هم اکنون از این میدان روزانه 50 هزار بشکه نفت خام تولید می‌شود که 20هزار بشکه آن در اسفند ماه سال 91 و 30 هزار بشکه دیگر آن در اردیبهشت ماه امسال محقق شد.

**** برداشت زودهنگام از میدان یاران شمالی نیز با پنج هزار بشکه در روز  آبان امسال محقق شد که به گفته باقرزاده؛ مجری طرح توسعه میدان نفتی یاران شمالی در صورت موافقت شرکت ملی نفت ایران برنامه تولید پلکانی از این میدان تیرماه سال 1394، تولید از میدان یاران شمالی به 12 تا 15 هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت.طبق برنامه شرکت ملی نفت ایران، توسعه میدان مشترک یاران شمالی سال 95 تکمیل و روزانه 30 هزار بشکه به تولید نفت خام کشور افزوده خواهد شد.

***** همایون کاظمینی؛ مجری طرح توسعه میدان نفتی یاران جنوبی هم گفت: نیمه دوم سال 94 روزانه 40 هزار بشکه از این میدان مرزی با عراق برداشت خواهد شد.

بر این اساس افزایش ظرفیت تولید نفت خام کشور در یک سال گذشته با مجموع تولید دو میدان نفتی یادآوران و یاران شمالی حدود 35 هزار بشکه در روز می‌شود.

علی‌رغم افزایش تولید گاز در چند ماه گذشته، حجم تزریق گاز به میدان‌های قدیمی نفتی مطابق با برنامه نبود، به طوری که تزریق گاز در زمان‌هایی متوقف هم شد. بنابراین نمی‌توان افزایش ظرفیت تولیدی از این روش متصور بود. حتی اگر  تزریق گاز طبق برنامه هم انجام شده باشد، در نهایت منجر به نگهداشت تولید می‌شود نه افزایش ظرفیت؛ چرا که به دلیل افت فشار چا‌ه‌های نفتی که در نیمه دوم عمر خود قرار گرفته‌اند به طور متوسط سالانه از حجم تولید نفت ایران 300 تا 330 هزار بشکه کاسته می‌شود.

همچنین سایر روش‌های تولید ثانویه نفت خام مانند افزایش تعداد چاه‌ها و نصب پمپ‌های درون چاهی که در برنامه شرکت ملی نفت ایران برای جبران این کاهش تولید قرار دارد روش‌هایی زمان‌بر و هزینه‌بر محسوب می‌شوند که نمی‌توان افزایش تولید 200 هزار بشکه‌ای را به اجرای این روش‌های منصوب کرد.

بر اساس این گزارش، این سؤال مطرح می‌شود که چه کسی اطلاعات غلط برای اعلام به عموم در اختیار رئیس جمهور قرار می‌دهد؟ اطلاعاتی که می‌تواند موجب تردید نسبت به صحت آمارهای ارائه شده توسط رئیس دولت یازدهم شود.

10 اسفند 1393