h زهرا شجیعی،تاریخ‌نگار مجلس دار فانی را وداع گفت ! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

زهرا شجیعی،تاریخ‌نگار مجلس دار فانی را وداع گفت !,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,زهرا شجیعی،تاریخ‌نگار مجلس دار فانی را وداع گفت !,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,زهرا شجیعی،تاریخ‌نگار مجلس دار فانی را وداع گفت !

زهرا شجیعی،تاریخ‌نگار مجلس دار فانی را وداع گفت !

زهرا شجیعی،تاریخ‌نگار مجلس دار فانی را وداع گفت !

https://file.zohur12.ir/2011/11/430408da-b7a8-44d0-8bcd-baa601a71aa8.jpg

زهرا شجیعی، تاریخ‌نگار مجلس در روز دوم آذر ماه سال جاری دار فانی را وداع گفت.

زهرا شجیعی تحصیلات ابتدایی خود را در زادگاهش مشهد گذراند؛ سپس در رشته جامعه‌شناسی تحصیلات خود را آغاز کرد. او از دانشگاه تهران در مقطع کار‌شناسی ارشد در رشته جامعه‌شناسی فارغ‌التحصیل شد.

شجیعی از نخستین بانوانی است که در بخش جامعه‌شناسی در مؤسسه مطالعات و تحقیقات تاریخی دانشگاه تهران به کار پرداخت و پس از سال‌ها پژوهش درباره شناخت نظام اجتماعی ایران، سرانجام موفق به تألیف دو اثر مهم شد که نخستین آن‌ها، «نخبگان سیاسی ایران از انقلاب مشروطیت تا انقلاب اسلامی» و دومین آن‌ها، «نمایندگان مجلس شورای ملی در بیست‌ویک دوره قانونگذاری» بود. از شجیعی مقالات فراوان دیگری در نشریات ایران به چاپ رسیده است. کتاب نخست او به سال ۱۳۷۳ به عنوان کتاب سال انتخاب شد. از دیگر آثار شجیعی می‌توان به کتاب «وزارت و وزیران در ایران» اشاره کرد که در سال ۱۳۵۵ توسط مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی منتشر شد.

پژوهش شادروان زهرا شجیعی درباره نمایندگان مجلس شورای ملی از معتبر‌ترین آثار تحقیقی در موضوع پارلمان در ایران است که تا کنون انجام پذیرفته و آن را باید از معتبر‌ترین پژوهش‌هایی دانست که درباره تاریخ‌نگاری مجلس در ایران صورت گرفته است. شادروان زهرا شجیعی سرانجام در روز دوم آذر ۱۳۹۰ دار فانی را وداع گفت.

منبع: سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی

5 آذر 1390