h چرا دبی به کیش و استانبول را به اصفهان ترجیح می دهیم؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

چرا دبی به کیش و استانبول را به اصفهان ترجیح می دهیم؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,چرا دبی به کیش و استانبول را به اصفهان ترجیح می دهیم؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,چرا دبی به کیش و استانبول را به اصفهان ترجیح می دهیم؟

چرا دبی به کیش و استانبول را به اصفهان ترجیح می دهیم؟

اسفندماه كه شروع مي‌شود، ‌همه به هول و واهمه مي‌افتند، مبادا از قافله برگزاركنندگان سفرهاي نوروزي عقب بمانند. آژانس‌هاي مسافرتي يكي از شلوغ‌ترين مكان‌هاي شهرها مي‌شود و بانك‌ها و صرافي‌ها بعد از آن در جايگاه دوم و سوم قرار مي‌گيرند.
به گزارش اعتماد، تب سفر كردن، آن هم از نوع سفر درست و حسابي و پرخرج در ميان ايراني‌ها چند سالي است رايج شده. قديم‌تر‌ها خانواده‌ها حاضر به حذف ديد و بازديد عيد و مهماني رفتن و گرفتن و جايگزين كردن آن با سفرهايي متشكل از دسته‌هاي كوچك خانواده نبودند، ‌نوروز بود و زندگي اجتماعي و قومي، قبيله‌اي. همه لطف نوروز به دورهم بودن‌ها و دسته‌جمعي ديد و بازديد كردن‌ها بود، ‌مساله‌اي كه امروز جايش را به سفرهاي كوتاه فشرده پرهزينه داده است، ‌سفرهايي از پيش تعيين شده با مقاصد و تفريحات مشخص.
مقاصد داخلي و خارجي سفر، ‌همواره گردشگران ايراني را به دو گروه تقسيم كرده؛ ‌دو گروهي كه شايد امروز ديگر درست نتوان بين آنها از لحاظ مالي تفاوت چنداني قايل شد. ديگر سفرهاي خارجي از آن تنها قشر مرفه جامعه نيست و سفرهاي زيارتي و داخلي تنها از آن قشر متوسط و ضعيف. با وجود تفاوت قيمت و ارزش ريال و ارز خارجي حتي كشورهاي همسايه، ‌شاهد اين هستيم كه خانواده‌هاي متوسط و متوسط رو به ضعيف، ‌با به هر دري زدن، ‌درصدد اين هستند كه سفري هرچند سه چهار روزه به يكي از كشورهاي اطراف هم كه شده داشته باشند، ‌سفري با كمترين امكانات و برخورداري از رفاه و تجملات. شايد اگر قوانين كشورهاي ديگر اجازه مي‌داد، در خيلي از موارد به جاي اقامت در هتل، در خيابان‌هاي دوبي يا استانبول و آنتاليا، ‌ايرانياني را درون چادرهاي شب مي‌ديديم كه براي شستن ظرف‌هايشان راهي نخستين آبخوري وسط شهر شده‌اند.
همسايه شمال غربي كشور، ‌تركيه، ‌با وجود مشابهت‌هاي زياد فرهنگي، تاريخي، ‌رسوم و عقايد، ‌گوي سبقت را در صنعت توريسم از ايرانيان ربوده است، ‌آنقدر كه استانبول، ‌پايتخت فرهنگي- تاريخي اين كشور، ‌محبوب‌ترين مقصد گردشگري دنيا شد و شهرهايي چون پاريس و رم را پشت سر گذاشت. با وجود شباهت‌هاي زياد بالقوه ميان شهرها و مردم ايران و تركيه، ‌تفاوت‌هاي زيادي حداقل در زمينه گردشگري ميان اين دو كشور ديده مي‌شود ‌كه تركيه براي ايرانيان در صدر جدول مقاصد گردشگري خارجي قرار مي‌گيرد.
كارشناسان «اتحاديه آژانس‌هاي گردشگري تركيه» معتقدند، تركيه كه طي سال‌هاي اخير يكي از موفق‌ترين كشورهاي جهان در جذب گردشگر بوده، در سال ٢٠١٣ ميزبان ٣٣ ميليون گردشگر بوده كه اين ميزان گردشگر، ‌باعث جذب ٢٦ ميليارد دلار ارز به چرخه اقتصاد تركيه مي‌شود كه اين امر ايجاد هزاران شغل جديد در اين كشور را در پي خواهد داشت. همچنين طبق برآورد اتحاديه آژانس‌هاي گردشگري تركيه، مقصد بيشتر گردشگران اين كشور شهرهاي استانبول و آنتاليا خواهد بود. در اين شرايط دولت تركيه قصد دارد تا سال ٢٠٢٣ درآمدش از محل صنعت گردشگري را دو برابر كند، ‌درآمدي كه در حال حاضر سالانه حدود ٢٥ ميليارد دلار از محل صنعت گردشگري نصيب اين كشور مي‌شود، ‌در حالي كه اين كشور قصد دارد اين رقم را به ٥٠ ميليارد دلار در سال ٢٠٢٣ برساند. كارشناسان نيز پيش‌بيني مي‌كنند تركيه در سال ٢٠٢٣ با قرار گرفتن در جمع پنج مقصد برتر گردشگري جهان، ميزبان ٥٠ ميليون گردشگر باشد.
ورود گردشگران اروپايي، ‌آسياي دور و نزديك به اين كشور، ‌باعث شده تركيه محل آمد و شد مليت‌هاي گوناگون باشد و تنها مقصد محبوب ايراني‌ها نباشد. اروپايي‌هاي زيادي سالانه به شهرهاي مختلف اين كشور سفر مي‌كنند. به نظر مي‌رسد زيرساخت‌هاي گردشگري در اين كشور محكم شده است. از هتل‌هاي ٥، ٦ و ٧ ستاره لوكس با خدمات آنچناني تا خانه‌هاي قديمي محله‌ها و بافت قديمي شهر كه خودشان يك پا جاذبه گردشگري و اقامتي‌اند، ‌همه در كنار هم باعث مي‌شود گردشگراني با هر ذايقه‌اي را راضي نگه دارد.
مقصد آقتابي ايراني‌ها و اروپايي ها
آنتاليا، ‌شهر دوم تركيه از نگاه ايراني‌ها و خيلي از مليت‌هاي دنياست كه تركيه را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب مي‌كنند. شهري كه شايد ٢٠ سال است به شكل شهري براي توريست‌هاي طرفدار ساحل و آفتاب به شكلي مدرن تجهيز شده. در كاوش‌هاي باستان‌شناسي مشخص شده است آنتاليا، بيشتر از آنچه تخمين مي‌شد در حدود ۳۰۰ سال پيش از ميلاد وجود داشته است. بنا به شواهد تاريخي نام اين شهر از آتالوس دوم (Attalos II) پادشاه پرماگون گرفته شده است كه در ۱۵۰ سال قبل از ميلاد بر آن ناحيه حكومت مي‌كرده است.
آنچه امروز در اين شهر به چشم مي‌آيد، ‌رديف آپارتمان‌هاي هم شكل و هم اندازه با بلوارهاي خط‌كشي شده و مرتب است، ‌همه‌چيز بوي مدرنيته مي‌دهد؛ در اين شهر جز بافتي تاريخي كه مسجدي در ميان دارد و مدرسه‌اي حوزوي و بازار و كوچه‌هاي تنگ و باريك سنگفرشي، هرچقدر فضاي شهري بيروح ساخته شده، ‌ساحل و طبيعت جداي از شهر آنتاليا، ‌روح‌نواز است و زنده.
جمعيت زمستان و تابستان آنتاليا باهم فرق مي‌كند، جمعيت زمستان به جمعيت واقعي اين شهر نزديك‌تر است و چيزي حدود دو ميليون ساكن دارد، ‌در حالي كه اين جمعيت در تابستان كه فصل اصلي سفر به اين شهر است، ‌به دو برابر و نيم جمعيت واقعي ‌اش مي‌رسد؛ پنج‌ميليون نفر. روس‌ها و اوكرايني‌ها بيشترين مسافران اين شهرند، كه هواي گرم و آفتابي آنتاليا، ‌براي آنها كه از كشورهاي هميشه زمستاني مي‌آيند، ‌جذابيت ديگري دارد. ايراني‌ها در جايگاه بعدي قرار مي‌گيرند.
ساخت بزرگ‌ترين ديزني لند دنيا در آنتاليا، ‌نشست و برخاست هر يك دقيقه يك پرواز در فرودگاه و جاذبه‌هاي طبيعي شهر واقع شده در دامنه كوه‌هاي توروس، ‌كه شايد هرگز برف را به خود نديده و هواي بهاري‌اش فراتر از باران نمي‌رود، ‌نشان از پيشرفت با سرعتي چند برابر شهرهاي ديگر است، سرعتي كه تا چند وقت ديگر از اين شهر يك قطب گردشگري بسازد.
«قيمت تورهاي داخلي را كه با خارجي مقايسه مي‌كنيم، ترجيح مي‌دهيم سفر خارجي داشته باشيم.»
اين جمله بيشتر مسافراني است كه در آژانس‌هاي مسافرتي در صف انتظار براي گرفتن تورها و بليت‌هاي مقاصد خارجي هستند. بالا بودن هزينه تورهاي داخلي باعث مي‌شود مسافران نوروزي به جاي پرداختن قيمتي مشابه براي سفر كيش و دوبي، دوبي را انتخاب كنند يا ميان مقصد اصفهان و استانبول، سر از مسجد سلطان احمد درآورند تا ميدان نقش جهان.
 مدير داخلي هتلي در آنتاليا: دكوراسيوني براي نوروز داريم
 «بليك» منطقه‌اي خارج از شهر آنتاليا ‌كه مركز استقرار هتل‌هاي لوكس و زنجيره‌اي شهر است، ‌تاكنون ٥٢ هتل در اين منطقه ساخته‌اند، ‌منطقه‌اي كه از سكوتي نسبي برخوردار است و رفت و آمد‌ها و مدل ويلاهاي موجود، خبر از لوكس و گران بودن منطقه مي‌دهد. مدير يكي از هتل‌هاي منطقه، ‌كه جزو لوكس‌ترين‌ها محسوب مي‌شود؛ ‌از آماده شدن براي پذيرايي از گردشگران ايراني نوروز خبر مي‌دهد، اواز پكيج‌هاي متنوع و متفاوت براي ايراني‌ها مي‌گويد، ‌از دكوراسيون نوروزي براي مسافران ايراني تا كنسرت‌ها و اجراي موسيقي‌هاي زنده فارسي براي آنها. اين مدير داخلي هتل، درمورد تورهاي ايراني به «اعتماد» مي‌گويد.
  نوروز نزديك است و قطعا تعداد ايرانياني كه به تركيه سفر مي‌كنند، قابل توجه است. براي اين گردشگراني كه به آنتاليا سفر مي‌كنند، برنامه خاصي تدارك ديده‌ايد؟
ما دكوراسيون متفاوتي براي مسافران نوروزي‌مان در سالن‌هاي اصلي هتل خواهيم داشت. البته بستگي دارد به اينكه چقدر از ايران مهمان داشته باشيم. همان‌طور كه مي‌دانيد ما مهمانان خارجي زيادي داريم. در زمان‌هاي خاص، گروه‌هاي مختلفي به اينجا مي‌آمدند. تعطيلات هر مليت و كشوري از آن خودش است و خاص همان كشور است. براي ايراني‌ها در نوروز كه بيشترين سفر را دارند، خواننده‌هاي ايراني دعوت مي‌كنيم تا در هتل اجرا داشته باشند. بستگي به درصد اشغال هتل توسط ايرانيان دارد كه چه درصدي باشند تا برايشان برنامه‌هاي خاص‌تري داشته باشيم. اينكه چقدر رزرو داشته باشيم براي ما مهم است.
  غذاهاي سنتي ايراني هم داريد؟
نمي‌توانم بگويم كه قطعا خواهيم داشت، اما دكوراسيون مخصوص ايراني‌ها را داريم، هفت‌سين ايران را مي‌چينيم، تخم‌مرغ‌هاي رنگي، شيريني‌هاي ايراني. ما ترجيح مي‌دهيم بيشتر غذاهاي سنتي تركيه را داشته باشيم و به مناسبت‌هاي مختلف غذايمان را تغيير نمي‌دهيم.
  ايرانيان سهم بزرگي از مهمانان‌تان را دارند. چه سهمي را به آنها اختصاص مي‌دهيد؟
نمي‌توانم سهم خيلي بزرگي را به ايرانيان اختصاص دهم. مي‌دانيد، اينجا هتل بين‌المللي است و از همه مليت‌ها به اينجا سفر مي‌كنند. سال گذشته مي‌توانم بگويم حدود ٢٠درصد از مهمانان را ايرانيان تشكيل مي‌دادند، بعضي اوقات بيشتر است و بعضي اوقات كمتر. آنها براي مدت طولاني نمي‌مانند. بعضي از آنها براي يك هفته مي‌مانند، اما خيلي‌هايشان هم دو سه روز بيشتر نمي‌مانند.
  همان طور كه آقاي اردوغان اعلام كرده بود، براي پروازهاي ايراني يارانه‌اي درنظر گرفته‌اند تا خطوط هوايي ايراني كه به تركيه پرواز مي‌كنند، ‌از اين يارانه استفاده كنند. اين تسهيلات ايجاد شده چه تاثيري بر ميزان ورودي‌هاي ايراني شما خواهد داشت؟
حتما تاثير مثبت مي‌گذارد، اما من چيزي درمورد اين خبر نشنيده‌ام. اين براي هتل‌ها هم خوب خواهد بود و حتما تاثيرات مثبتي درميزان ورودي‌ها خواهد داشت.
   چه مليتي بيشترين مهمانان شما هستند؟
بستگي به فصل دارد. در زمان‌هاي مختلف، متفاوت است. در حال حاضر در زمستان، بيشتر مهمانان ما از اروپا هستند. آنها علاقه دارند در اين فصل به تركيه سفر كنند. البته بستگي به رزرو و موقعيت هتل هم دارد؛ آلماني‌ها، انگليسي‌ها، هلندي‌ها، ‌سوييسي‌ها، روس‌ها، اوكرايني‌ها و لهستاني‌ها. ‌تقريبا از همه اروپا مهمان داريم.
   از آسيا چطور؟
از آسيا در اين فصل، زياد مهمان نداريم.
  در تابستان چطور؟
در تابستان عموما مخلوطي از آدم‌ها و مليت‌ها را داريم اما بستگي به بازار هم دارد. اينجا ما هميشه، در‌هاي سيزن (فصل رونق) هستيم براي افراد و مليت‌هاي متفاوت هدف‌هاي مختلف وجود دارد. برخي براي شركت در كنفرانس مي‌آيند و برخي ديگر براي گذران تعطيلات و سفر تفريحي و برخي براي خريد و تجارت. تيم‌هاي ورزشي هم براي گذراندن كمپ‌ها و اردوهايشان مي‌آيند. اين دليل مختلط بودن مهمانان ما است. در حال حاضر با وجود اينكه زمستان است، ٨٥ درصد اتاق‌هاي هتل اشغال است.
  فكر مي‌كنم بيشتر مهمانان شما به خاطر گذران تفريحي به اين شهر مي‌آيند و قاعدتا براي زمستان نبايد خيلي مسافر داشته باشيد.
زمستان شايد فصل خوبي براي دريا نباشد، اما در «بليك» امكانات زيادي براي بازيكنان گلف داريم. خيلي از مهمامان ما از اروپا براي بازي گلف و شركت در مسابقات گلف به اينجا مي‌آيند. امكانات و زمين‌هاي خوبي براي اين ورزش داريم. با وجود اينكه در اروپا امكانات گلف خوبي هست، اما در اين فصل هواي آنتاليا براي بازي گلف عالي است و سرماي اروپا را ندارد، باعث مي‌شود تورنمنت‌هاي گلف در تركيه برگزار شود. مشهورترين بازي‌هاي گلف در اينجا برگزار مي‌شود. سال گذشته نخستين تورنمنت برگزار شد و امسال هم برگزار مي‌شود. دوره‌هاي خيلي خوبي داريم. اين باعث مي‌شود در زمستان هم درصد اشغل هتل داشته باشيم. مكان آنتاليا هم در اين جذب توريست موثر است، دورنبودن به شهرهاي اروپايي و ‌هوا و دماي معتدل آن باعث مي‌شود آنها اينجا را انتخاب كنند.
  محدوده سني مسافران‌تان در زمستان و تابستان چه تفاوتي دارد؟
محدوده سني مهمانان ما در زمستان، از ٥٠ سال به بالاست. اما در تابستان مهمانان جوان داريم، عموما در اين زمان سن افراد حدود ٥٠ و ٥٥ به بالاست يا بيشتر مهمانان ما همراه خانواده‌اند و بچه كوچك دارند. اينجا در اين فصل براي بچه‌ها خيلي خوب است هوا براي آنها سرد نيست و از بودن در اينجا لذت مي‌برند. ما امكانات خوبي براي مهمانان داريم استخرهاي سربسته داريم كه مي‌توانند از آنها استفاده كنند.
  بازديدكنندگان شما بيشتر به خاطر تفريح و خوشگذراني به اينجا مي‌آيند. شما توريست فرهنگي يا تاريخي نداريد كه براي بازديد از شهر به اينجا بيايند؟
در اين شهر مكان تاريخي هم داريم. چند آبشار داريم كه ايراني‌ها هم آنها را دوست دارند، رفتينگ داريم، معبد و شهر تاريخي داريم كه مي‌توانند در كنار اين تفريحات از اين مكان‌ها هم بازديد كنند.
  براي تبليغات‌تان كه مهمانان بيشتري داشته باشيد چه مي‌كنيد؟ كشور شما، شهر شما، ‌كار خاصي براي جذب بيشتر مشتري مي‌كند؟
راستش براي هتل پكيج‌هاي خاصي براي ايرانيان داريم. با قيمت‌هاي خاص براي اقامت. كشورهاي ديگر بايد در اين تايم، حداقل سه شب رزرو كنند اما براي ايرانيان ما پكيج خاصي داريم كه محدوديت ندارد. اگر تعطيلات كريسمس باشد براي مهمانان اروپايي پكيج‌هاي خاص داريم.
  كنسرت‌ها در نوروز تاثير خاصي براي جذب ايرانيان دارد؟
بله البته. در آنتاليا دو كنسرت بزرگ ايراني بود. اسم‌شان را دقيق يادم نيست اما خيلي از ايرانيان براي اين كنسرت‌ها آمده بودند.

4 اسفند 1393