h ساواکی که کمک به ظریف کرد +عکس - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

ساواکی که کمک به ظریف کرد +عکس,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,ساواکی که کمک به ظریف کرد +عکس,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,ساواکی که کمک به ظریف کرد +عکس

ساواکی که کمک به ظریف کرد +عکس

ساواکی که کمک به ظریف کرد +عکس
بسیاری از انقلابیون قبل از انقلاب برای ادامه تحصیل راهی آمریکا و کشورهای اروپایی می‌شدند و در آنجا به فعالیت‌های انقلابی می‌پرداختند. بر همین اساس بود که انجمن‌های اسلامی اروپا و آمریکا یکی از اثرگذارترین سازمان‌ها برای فعالیت انقلابیون در خارج از کشور بود. دکتر محمدجواد ظریف نیز در سال‌های ابتدایی دبیرستان به آمریکا سفر کرد و در آنجا به تحصیل و فعالیت پرداخت. در ادامه نحوه و علت خروج از کشور وی را به نقل از کتاب «آقای سفیر» نقل می‌کنیم:
ظریف قبل از انقلاب به چه دلیل به آمریکا سفر کرد؟

کلاس دوم نظری را که تمام کردم و بعد از آن به مدت سه ماه در مدرسه خوارزمی ثبت نام کردم. سرانجام با کمک یکی از دوستان پدرم که به ظاهر انسان متدینی بود، اما بعد مشخص شد با ساواک همکاری دارد، به آمریکا رفتم.

در آن مقطع من هنوز به سن هفده سالگی نرسیده بودم و قبل از گرفتن دیپلم به امریکا سفر کردم. علی‌القاعده با توجه به وضعیت تحصیلی که داشتم به راحتی در دانشگاه قبول می‌شدم. سفر من بیشتر به دلیل ترس از دستگیری و گرفتار شدن در ایران بود و راه نجاتی برایم به حساب می‌آمد.[1][1]. آقای سفیر، ص 15.

23 بهمن 1393