h 5کاری که سازنده فقید اپل از آن دوری می کرد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

5کاری که سازنده فقید اپل از آن دوری می کرد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,5کاری که سازنده فقید اپل از آن دوری می کرد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,5کاری که سازنده فقید اپل از آن دوری می کرد

5کاری که سازنده فقید اپل از آن دوری می کرد

5کاری که سازنده فقید اپل از آن دوری می کرد بعد از مرگ استیو جابز در سال ۲۰۱۱ اپل آهسته آهسته مشغول به کارگیری مفاهیم و فناوری‌هایی است که استیو جابز به‌شدت معتقد بود که این شرکت هیچ‌گاه نباید به سمت آن‌ها برود. حتی ایده به کاری گیری این مفاهیم و فناوری‌ها نیز توسط وی به سخره گرفته می‌شد؛ اما حال شاهد هستیم که اپل در حال به کارگیری برخی از همین ایده‌ها است. در این مقاله به بررسی ۵ مورد از آن‌ها می‌پردازیم.
  قلم: در همین هفته، یکی از تحلیل گران بازار شرکت اپل به این شرکت پیشنهاد داده است تا نسل چهارم آیپد را به همراه یک قلم روانه بازار کند. و جالب اینکه ما می‌دانیم که استیو جایز از به کارگیری قلم تنفر داشته است. در سال ۲۰۰۷ زمانی که در همایش مک ورلد در سانفرانسیسکو استیو جابز مشغول معرفی آیفون بود، او به‌شدت سایر اسمارت فون هایی که دارای قلم بودند را مورد تمسخر قرار داد. استیو جایز در این همایش گفته بود: چه کسی واقعاً از این قلم‌ها استفاده می‌کند؟ آن‌ها همواره دست و پا گیر هستند، معمولاً گم می‌شوند. هیچ کسی واقعاً به یک قلم نیاز ندارد پس اجازه دهید ما هم از آن استفاده نکنیم.
150119082203-steve-jobs-stylus-620xa
یکی از نخستین کارهایی که استیو جابز در زمان بازگشت به اپل در سال ۱۹۹۷ انجام داد بستن پروژه نیوتن این شرکت بود. نیوتن دیوایسی مشابه با تبلت بود که از قلم استفاده می‌کرد. وی همچنین در جای دیگری گفته بود که : خدا به ما انسان‌ها ده قلم ( اشاره به انگشتان دست) داده است، پس اجازه دهید ما قلم دیگری اختراع نکنیم. اما پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که تبلت ۱۲٫۹ اینچی اپل یا همان آیپد پرو که بهار امسال معرفی می‌شود دارای یک قلم هم باشد.
   تبلت های کوچک: اما یکی دیگر از سخنان تمسخر آمیز استیو جابز در اکتبر ۲۰۱۰ ایراد شد. زمانی که وی به‌شدت موج جدیدی از تبلت های کوچک را که وارد بازار می‌شدند را مورد انتقاد قرار داد. جابز معتقد بود که حداقل اندازه‌ای که به کاربران اجازه می‌دهد تا از اپلیکیشن های موجود در تبلت های خود بهترین استفاده را بکنند ۱۰ اینچ است. وی در جای دیگری گفته بود که اگر حتی کیفیت تصاویر نمایش داده‌شده روی این تبلت ها هم افزایش دهیم باز هم این موضوع باعث نمی‌شود تا این تبلت ها قابل استفاده شوند. او نقد جدی بر صفحات نمایش کوچک داشت چرا که معتقد بود کوچک بودن صفحه نمایش محدودیت‌های فیزیکی برای کاربر در کار با اپلیکیشن ها، قرار دادن آیکون‌ها و حتی لمس درست اشیا ایجاد می‌کند. درست یک سال بعد از درگذشت وی اپل، آی پد مینی را تولید و روانه بازار کرد. محصولی که اتفاقاً فروش خوبی را هم تجربه کرد.
   گوشی‌های بزرگ: همگی مشکلی آنتن دهی که برای آیفون ۴ پیش آمده بود را به خاطر داریم، اما جالب‌تر اینکه در سال ۲۰۱۰ زمانی که استیو جابز مشغول صحبت در همین خصوص بود، به‌شدت گوشی‌های بزرگ را مورد نکوهش قرار داد. زمانی که یک خبرنگار از او در خصوص تولید گوشی‌های بزرگ‌تر توسط اپل پرسید او به‌طور کلی این ایده را مسخره کرد. وی اطمینان داشت که هیچ کس چنین دیوایس هایی را نخواهد خرید. در نهایت اما یک سال بعد اپل آیفون ۵ و بعد آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس را معرفی کرد که همگی بزرگ‌تر از آیفون ۴ بودند.
   طراحی نرم‌افزار به شیوه Life-like: جابز معتقد بود که طراحی رابط کاربری نرم‌افزارهای اپل می‌بایست حس کار با آن‌ها در زندگی و محیط واقعی را ایجاد کند. به‌طور مثال در نرم‌افزار iCal روی نمایش بخش چرم آن بسیار تأکید داشت. یا نرم‌افزار فروش کتاب اپل دارای یک قفسه کتاب بود و همچنین نرم‌افزار دفترچه یادداشت اپل نیز مثل یک دفترچه یادداشت واقعی طراحی شده بود. بعد از مرگ جابز اما این رویه تغییر کرد، در واقع با معرفی iOS 7 اپل به‌طور کلی این رویه را کنار گذاشت.
  برنامه‌های بشردوستانه: یکی از نخستین کارهایی که جابز در هنگام بازگشت خود به اپل انجام داد، متوقف کردن تمام برنامه‌های بشردوستانه و خیریه اپل بود. او با این ایده که در مرحله اول باید تمام تمرکز خود را به سودآوری این شرکت قرار دهد این فعالیت‌های متوقف کرد. اپل البته بعدها کمک‌هایی را به مؤسسات تحقیقات ایدز اهدا کرد اما باز هم شخص استیو جایز چندان در این فعالیت‌های مشارکت نداشت؛ اما زمانی که در سال ۲۰۱۱ تیم کوک مدیریت این شرکت را بر عهده گرفت به‌عنوان اولین کارهایی که انجام داد همین بازگرداندن کلیه کمک‌های بشردوستانه اپل بود.     یک پزسک
9 بهمن 1393