h ماشین زرهی اوباما در هند دردسرساز شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

ماشین زرهی اوباما در هند دردسرساز شد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,ماشین زرهی اوباما در هند دردسرساز شد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,ماشین زرهی اوباما در هند دردسرساز شد

ماشین زرهی اوباما در هند دردسرساز شد

'باراک اوباما 'رییس جمهور امریکا روز یکشنبه درحالی وارد فرودگاه ایندیرا گاندی دهلی نو شد که بعد از گذشت چند روز و گفت و گوی مقامات هندی و امریکایی همچنان اختلاف بر سر خودروی مورد استفاده اوباما برای شرکت درمراسم روزجمهوری ادامه دارد.

نیروهای امنیتی آمریکا اصرار دارند که اوباما باید مسیر بین کاخ ریاست جمهوری هند و محل برگزاری مراسم سالروز جمهوری این کشور را در خودروی زرهی خود به نام 'بیست' Beast طی کند ولی طبق مقررات تشریفاتی هند مهمان ویژه دولت هند باید این مسیر را به همراه رییس جمهوری هند و درخودروی وی طی کند.

آمریکایی ها پیشنهاد کرده اند که رئیس جمهور هند این مسیر را به همراه اوباما در خودروی ویژه رئیس جمهور آمریکا طی کند ولی هندی ها این پیشنهاد را رد کرده اند. آمریکایی ها در نهایت پیشنهاد کرده اند که اوباما در خودروی خود و رئیس جمهور هند در خودروی خود به طور جداگانه به محل برگزاری مراسم سالروزجمهوری هند بروند.

براساس گزارش رسانه ها، خودروی ویژه رئیس جمهور آمریکا وارد دهلی شده است و باید دید که این دو کشور این مشکل را تا روز دوشنبه چگونه حل می کنند. خودروی ویژه رئیس جمهور آمریکا دارای ویژگی های خاص است که آن را به صورت یک خودروی مستحکم و نفوذ ناپذیر در آورده است.

آمریکایی ها، از زمان ترور رئیس جمهور این کشور جان اف. کندی در یک خودروی روباز تا کنون، سعی کرده اند که همه اقدامات لازم را برای حفظ جان رئیس جمهور خود انجام داده و یک دستگاه خودروی زرهی را برای این منظور ساخته اند.

'بیست' در واقع، همانند یک تانک زرهی است که بدنه آن از یک ورقه فولادی به ضخامت تقریبا ۲۰ سانتیمتر ساخته شده است که رئیس جمهور آمریکا را در برابر هرگونه حمله ای از جمله شیمیایی محافظت می کند. وزن درهای 'بیست' تقریبا به اندازه وزن درب های یک هواپیمای بوئینگ ۷۵۷ است و این خودروی هشت تنی بر روی تایرهای مسلح به حلقه های فولادی و غیرقابل پنچر حرکت می کند. حتی مخزن سوخت آن بوسیله یک ماده ویژه که می تواند هرگونه انفجاری را دفع کند پوشانده شده است.

این قلعه مستحکم سیار، به رغم برخورداری از این ویژگی های خاص، چند بار در گذشته به دلایل نامعلوم خراب شده است. به عنوان مثال،این خودرو در دیدار اوباما از فلسطین اشغالی در سال ۲۰۱۳ خراب و بر روی کامیونی تا محل تعمیر حمل شد. حامیان محیط زیست، 'بیست' را به خاطر مصرف بیش از حد بنزین به مسخره گرفته اند. این خودرو برای طی ۳.۴ (۳ ممیز ۴) کیلومتر یک لیتر بنزین مصرف می کند.

خودروی رییس جمهور هند نیز که وی از سال ۲۰۱۲ تاکنون از آن استفاده می کند یک دستگاه خودروی زرهی مقاوم درمقابل انفجار و بمب است. منبع: ایرنا

5 بهمن 1393