h تشییع جنازه ملک عبدالله +تصاویر - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

تشییع جنازه ملک عبدالله +تصاویر,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,تشییع جنازه ملک عبدالله +تصاویر,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,تشییع جنازه ملک عبدالله +تصاویر

تشییع جنازه ملک عبدالله +تصاویر

تشییع جنازه ملک عبدالله +تصاویر

مراسم تشییع جنازه ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه متوفی عربستان سعودی عصر جمعه با حضور شماری از سران کشورهای منطقه در ریاض برگزار شد.

شیخ عبدالعزیز آل الشیخ مفتی اعظم سعودی در مسجد جامع ترکی بن عبدالله بر جسد ملک عبدالله نماز اقامه کرد و جنازه پادشاه پس از تشییع به گورستان العود منتقل شد.

مراسم تشییع در حالی برگزار شد که همچنان برخی از سران و مقامات کشورهای خارجی از طریق یک پایگاه هوایی وارد ریاض می‌شوند.

صباح الأحمد الجابر الصباح، امیر کویت اولین رهبر در میان رهبران کشورهای عربی بود که به همراه هیاتی بلند پایه وارد ریاض شد تا به خاندان سعود تسلیت بگوید و در مراسم خاکسپاری شرکت کند.

هیات قطری به ریاست تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر دومین گروهی بود که وارد ریاض شد تا در این مراسم شرکت کند. روابط قطر و عربستان به دلیل حمایت‌های دوحه از اخوان المسلمین تیره شده است و تاکنون تلاش‌های بسیاری برای بهبود روابط این دو کشور انجام پذیرفته است.

پس از قطر نیز حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین به همراه هیاتی رسمی وارد ریاض شد. خلیفة بن زاید آل نهیان، حاکم امارات، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، نواز شریف، نخست وزیر پاکستان و عمر البشیر، رئیس جمهور سودان از دیگر کسانی بودند که برای شرکت در مراسم خاکسپاری ملک عبدالله به ریاض رفتند.

ملک عبدالله بن عبدالعزیز که در سال ۲۰۰۵ پس از مرگ برادرش ملک فهد به پادشاهی رسیده بود، بامداد روز جمعه در سن ۹۰ سالگی در بیمارستانی در ریاض درگذشت.

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در پیامی درگذشت ملک عبدالله بن عبدالعزیز رابه دولت، ملت و خاندان سعودی تسلیت گفت.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز روز جمعه با صدور بیانیه‌ای درگذشت ملک عبدالله را تسلیت گفت و اعلام کرد که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران در مراسم رسمی که روز شنبه در ریاض برگزار می‌شود، شرکت می‌کند.

سران کشورهای عربی با صدور بیانیه‌ای درگذشت ملک عبدالله را تسلیت گفتند و تشکیلات خودگردان فلسطین، اردن، تونس و امارات هر یک سه روز، مصر هفت روز و بحرین ۴۰روز عزای عمومی اعلام کردند.

در عربستان و برخی کشورهای عربی اعلام شده است که برای ملک عبدالله پس از نماز عشاء، نماز «میت غایب» خوانده می‌شود.

«ملک سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه جدید و ۷۹ ساله عربستان روز جمعه در اولین سخنرانی خود پس از رسیدن به پادشاهی متعهد شد تا راه گذشتگان خود را ادامه دهد.

ملک سلمان با صدور حکمی فرزندش شاهزاده محمد بن سلمان را به عنوان وزیر دفاع و رییس دیوان پادشاهی تعیین کرد.

3 بهمن 1393