h یک مسلمان آبروی مسلمانان را در فرانسه خرید!+عکس - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

یک مسلمان آبروی مسلمانان را در فرانسه خرید!+عکس,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,یک مسلمان آبروی مسلمانان را در فرانسه خرید!+عکس,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,یک مسلمان آبروی مسلمانان را در فرانسه خرید!+عکس

یک مسلمان آبروی مسلمانان را در فرانسه خرید!+عکس

یک مسلمان آبروی مسلمانان را در فرانسه خرید!+عکس

لاسانا باسیلی به عنوان قهرمان پاریس شهرت پیدا کرد. او در حادثه گروگان‌‌گیری در فروشگاه یهودی​ها در پاریس جان چند نفر را نجات داد. این کارگر ۲۴ ساله فروشگاه به خاطر اقدام قهرمانانه​ خود شهروند فرانسه شد

به گزارش ظهور12 ، دویچه ول نوشت : داستان لاسانا باسیلی (Lassana Bathily)جوان ۲۴ ساله مسلمان اهل مالی که توانست جان عده​ای از گروگان​های حمله تروریستی روز جمعه (۲۴ دی / ۱۴ ژانویه) به فروشگاه یهودیان در پاریس، را نجات دهد، نظر رسانه​های جهان را به خود جلب کرده است.

باسیلی از سال ۲۰۰۶ به عنوان مهاجر در فرانسه زندگی می​کند. او یک سال پیش برای دریافت شهروندی فرانسه تقاضای کرده بود. حال آرزوی این کارگر مهاجر بعد از حملات تروریستی در پاریس وگروگان​گیری در فروشگاه یهودی​ها در پاریس برآوررده شد.

ماجرای نجات مشتریان فروشگاه

زمانی​که "آمد کولیبالی" گروگان​گیر وارد فروشگاه مواد غذایی "کوشر" یهودیان در شرق پاریس شد، عده​ای از مشتریان از ترس به طبقه زیرزمین فروشگاه فرار کردند.

در آنجا این مسلمان جوان نماز می​خواند. او وقتی صدای شلیک گلوله را شنید مشتری​ها را در سردخانه فروشگاه مخفی کرد و از آنها خواست که هیچ صحبتی نکنند.

او سپس دستگاه خنک‌کننده سردخانه و چراغ‌های آن را خاموش کرد و خود از در پشتی فروشگاه خارج شد. او بعدها به پلیس گفت که تصمیم داشته مشتریان را هم با خود از فروشگاه خارج کند اما آنها ترسیده بودند و نگران بودند که گروگان‌گیر متوجه آنها شود.

گفته می​شود در میان کسانی که در سردخانه مخفی شده بودند یک نوزاد یک ماهه هم بوده است. در روایتی که هفته نامه آلمانی اشپیگل از این ماجرا منتشر کرده، تعداد این مشتریان به ۱۵ نفر می​رسد.

آمد کولیبالی، تروریستی که به فروشگاه حمله کرد

در ماجرای گروگان‌گیری در این فروشگاه چهارنفر به دست تروریست اسلام‌گرا "آمدی کولیبالی" (۳۲ ساله) کشته شدند.وقتی پلیس وارد فروشگاه شد گروگان​گیر به قتل رسید.

پلیس ابتدا فکر می​کرد که باسیلی هم در عملیات تروریستی شریک است و او را بازداشت کرد و به دستانش دستبند زد.

وی حدود یک ساعت و نیم در بازداشت بوده است. اما بعد پلیس فرانسه متوجه می​شود که فرق زیادی بین کولیبالی تروریست و باسیلی وجود دارد. آنها در رفتارشان کاملا متفاوت بوده​اند.

هنگامی که مشتریان از سردخانه خارج شدند و باسیلی را می بوسیدند و از او برای نجاتشان تشکر می​کردند پلیس بیشتر شگفت​زده شد و تازه دریافت که او نه تنها تروریست نبوده بلکه نجات​دهنده مشتریان فروشگاه است.

واکنش مردم فرانسه!

مردم فرانسه تحت تاثیر داستان و ماجرای این جوان مسلمان قرار گرفته​اند. گفته می​شود حتی فرانسوا اولاند رئيس جمهوری فرانسه شخصا به خاطر اقدام قهرمانه باسیلی با او تماس تلفنی گرفته و از وی تشکر کرده است.

درباره این کارگر ساده فروشگاه روایت بسیاری تعریف می​کنند. در سایتی هم که بنام او در فیسبوک باز شده وی بیش از ۲۲ هزار طرفدارر پیدا کرده است. بسیاری از فرانسوی​ها در تویتر درخواست کردند که به او مدال لژیون فرانسه را هم اعطا کنند.

او خود پس از نجات گروگان‌ها گفته بود: «من به یهودی‌ها کمک کردم. ما برادر هستیم. این‌جا پرسش یهودی، مسیحی یا مسلمان بودن نیست، ما همه سوار بر یک کشتی هستیم.»

27 دی 1393