h سعید مرتضوی شکایت کرد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

سعید مرتضوی شکایت کرد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,سعید مرتضوی شکایت کرد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,سعید مرتضوی شکایت کرد

سعید مرتضوی شکایت کرد

سعید مرتضوی این روزها نام آشنایی برای افکار عمومی است و اخبار مربوط به او و پرونده هایی که هنوز هم معلوم نیست به کجا ختم می شود بسیار مورد توجه مردم است. در واقع بسیاری مرتضوی را از روزهایی می شناسند که قاضی جوان و استاد دانشگاهی بود که پله های ترقی را یک به یک پیمود و تا مقام دادستانی تهران رسید. او که  19 سال قبل و در سن ۲۷ سالگی از شهر بابک به تهران آمد و به ریاست شعبه ۹ دادگاه عمومی تهران منصوب شد آنقدر زود پیشرفت کرد که با وجود جوانی و سن کم به  ریاست دادستانی تهران رسید، حالا در آستانه 47 سالگی هیچ سمت دولتی و رسمی‌ای ندارد و تنها چیزی که برای او باقی مانده پرونده های قضایی علیه وی و موافق وی است!. به‌ جز ادامه پرونده کهریزک و شاکیان پرونده پالیزدار در دادسرا، مفقودشدن 20‌هزار صفحه اسناد تحقیق‌ و تفحص مجلس از تامین‌اجتماعی که در این سازمان نگهداری‌ شده است و ماجرای ارتباط و تجارت وی با بابک زنجانی نیز همه نگاه‌ها را متوجه سرپرست پیشین سازمان تامین اجتماعی و دادستان سابق تهران کرده است. سعید مرتضوی دادستان سابق تهران پس از اتفاقاتی که در بازداشتگاه کهریزک همزمان با وقایع 88 افتاد، به اتهام « معاونت در قتل، مشارکت در بازداشت غیرقانونی و معاونت در تنظیم گزارش خلاف واقع از طریق امر یا ترغیب ماموران مربوطه به تنظیم گزارش خطاب به خود» تحت تعقیب قرار گرفت. از سوی دیگر او 16 مهر 92 در پرونده‌ای دیگر که با شکایت فاضل لاریجانی مفتوح شده بود به اتهام ضبط و انتشار غیرمجاز مکالمات به دادسرا احضار شد که به همان ماجرای نوار جنجالی محمود احمدی نژاد در مجلس باز می گشت. در این میان در گزارش تحقیق‌وتفحص از تامین‌اجتماعی که در صحن علنی مجلس قرائت شد، سعید مرتضوی، مدیریت پیشین این سازمان به فساد مالی و تخلفات گسترده متهم شد تا فایل پرونده های تخلفات وی هر روز قطور تر و قطور تر شود. گفتنی است، ارقامی که در این گزارش از تخلفات مالی سازمان تامین‌اجتماعی منتشر شده بالغ بر ده‌هاهزار‌میلیاردتومان بود. در گزارش مجلس همچنین عنوان شد که 37 نماینده مجلس نیز از سعید مرتضوی هدیه گرفته‌اند!
 
 
حالا اما گفته می شود سعید مرتضوی و بابک زنجانی در پاره ای از تخلفات مالی با هم همدست بوده اند و در مساله تخلفات مالی سازمان تامین اجتماعی با هم بده بستان داشته اند. هر چند دادستان سابق تهران، هرگونه واگذاری اموال سازمان تامین‌اجتماعی به بابک زنجانی را به‌ کل منکر شده و طرح این مساله را توهین به شعور ملت می‌داند و مدعی است زنجانی را که بازداشت کردند، یک‌ ریال از اموال تامین‌اجتماعی نزد او نبود اما نکته اینجاست  که هنوز امضای این دو، پای قرارداد و چک و دیگر اسناد وجود دارد و نمایندگان این‌ بار مرتضوی را تهدید کرده‌اند که اگر به انکار واقعیت ادامه دهد، مستندات و جزییات،  از شماره و تاریخ صدور چک 400میلیاردی گرفته تا دیگر اسناد همکاری را افشا خواهند کرد. لازم به ذکر است که  رقم ایرانی این قرارداد با دلار 3 هزار تومانی، 12 هزار میلیارد تومان می شود و البته دلار در آن روزها بیشتر از 3 هزار تومان ارزش داشته است. عضو کمیته پیگیری پرونده زنجانی در مجلس-حسین دهدشتی- اظهار داشته است:"مرتضوی در دادگاه اخیر ادعا کرده که او حتی یک‌ ریال با زنجانی معامله نکرده، اما بر اساس اطلاعات مندرج در اسناد کمیته تفحص که راهی قوه‌قضاییه شده، او 138 شرکت و کارخانه‌ مرتبط با شستا را به زنجانی واگذار کرده است. ما حاضریم شماره و تاریخ صدور چک‌ها و مکاتبات مرتضوی با زنجانی درباره این موارد را اعلام کنیم." او تاکید کرده: بر اساس قانون، مرتضوی هیچ اختیاری برای انجام معامله با افراد دیگر به‌ویژه بابک زنجانی نداشته زیرا این اقدام بدون مصوبه سازمان بوده که این خود یک تخلف بزرگ در دوران ریاست او بر سازمان تامین‌اجتماعی است، از طرف دیگر ارایه چک به زنجانی برای تضمین قرارداد از طریق سازمان هم از تخلفات مرتضوی است. با این تفاسیر، قطر پرونده تخلفات سعید مرتضوی هر روز افزوده می شود اما او هنوز هم مدعی است و آنقدر پیچ و خم های قانونی و حقوقی را می داند که شاکی هم بشود! به تازگی سعید ایوبی وکیل پرونده های سعید مرتضوی در این خصوص گفته: "مرتضوی دو نوع پرونده در دادسرا دارد؛ یکی پرونده هایی که مربوط به شکایت از مرتضوی می شوند و به مسائل کهریزک و سازمان تامین اجتماعی اختصاص دارد و  دیگری پرونده هایی است که خود مرتضوی شاکی آنهاست." به گفته ایوبی :"شکایت مرتضوی از روزنامه ها و رسانه ها و مطبوعاتی است که تهمت های مختلفی به وی زده اند و به همین دلیل ایوبی به عنوان وکیل سعید مرتضوی، شکایت از این رسانه ها را در دادگاه انجام می دهد." ایوبی در پاسخ به این سوال که شکایت از کدام روزنامه ها انجام شده است ، ادامه داده: "آقای مرتضوی تاکید کرده اند هیچگونه اطلاعاتی در خصوص پرونده ها در اختیار کسی گذاشته نشود و به همین جهت نمی تواند هیچگونه صحبتی در مورد کیفیت شکایات و طرف های شکایت انجام دهد." به نظر می رسد مرتضوی آنقدر به خود مطمئن است که حتی امضای وی پای اسناد تخلف نیز نمی تواند مانع آن شود که  وی به عنوان متهم از رسانه ها شکایت کند و آنها را درمظان اتهام قرار دهد!
12 دی 1393