h وقتی روسیه می خواهد پشت ایران را خالی کند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

وقتی روسیه می خواهد پشت ایران را خالی کند,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,وقتی روسیه می خواهد پشت ایران را خالی کند,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,وقتی روسیه می خواهد پشت ایران را خالی کند

وقتی روسیه می خواهد پشت ایران را خالی کند

طی ماه های اخیر و در پی تشدید روز افزون تقابل آمریکا و روسیه بر سر موضوع اوکراین، گمانه زنی های متعددی درباره احتمال تأثیرگذاری این موضوع بر مذاکرات هسته ای ایران مطرح شد. اما اکنون وزارت خارجه روسیه با انتشار بیانیه ای رسمی، مهر تأییدی بر این گمانه زنی ها زده و از احتمال تغییر رویکرد خود در موضوع هسته ای ایران سخن گفته است.

به گزارش «تابناک» به نقل از «رویترز»، وزارت خارجه روسیه با انتشار بیانیه ای اعلام کرده در صورتی که تحریم های آمریکا علیه این کشور تشدید شود، این موضوع می تواند سبب ضربه خوردن روند همکاری های دو کشور در مسائلی همچون سوریه و موضوع هسته ای ایران شود.

در این بیانیه آمده: «اقدامات ایالات متحده، چشم انداز همکاری دوجانبه برای حل و فصل موضوع هسته ای ایران، بحران سوریه و دیگر مسائل مهم بین المللی را در هاله ای از ابهام فرو می برد... همان گونه که واشنگتن در گذشته مشاهده کرده، ما چنین اقدامات غیردوستانه ای را بی پاسخ نمی گذاریم».

این بیانیه در حالی منتشر می شود که طی ماه های اخیر و در پی اوج گیری بحران اوکراین که به تشدید روند تنش ها میان روسیه و آمریکا منجر شد، گمانه زنی های فراوانی درباره احتمال تأثیرگذاری این موضوع بر روند مذاکرات هسته ای ایران، به ویژه در شکل کارشکنی روسیه در روند گفت و گوها و عدم همراهی با دیگر کشورهای عضو گروه 1+5 شکل گرفته بود.

اکنون بیانیه وزارت خارجه روسیه در حقیقت تأیید رسمی این گمانه زنی هاست و آشکارا نشان می دهد که مسکو بار دیگر در تلاش است از ایران به عنوان ابزار و اهرمی در روابط خود با آمریکا و مجموعه غرب استفاده کند؛ اقدامی که پیش از این نیز بارها در مواردی همچون عدم تحویل سامانه موشکی «اس 300» به ایران مشاهده شده بود.

در حقیقت، می توان گفت که از دید دولتمردان روس، روابط آن ها با ایران تابعی از رابطه مسکو- واشنگتن است؛ بدین ترتیب که هر زمان روابط روسیه با آمریکا بهبود یافته، روس ها با اقدامات مختلف غرب علیه ایران همراه شده اند و هرگاه روابط با غرب و آمریکا رو به تیرگی گذاشته، آن ها تلاش کرده اند با استفاده از روند تقابل موجود میان ایران و آمریکا، ایران را به عنوان ابزاری در مقابل آمریکا قرار داده و از آن در راستای دستیابی به منافع خود استفاده کنند.

9 دی 1393