h ۲۴ % جمعیت کشور زیر ۱۵ سال هستند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

۲۴ % جمعیت کشور زیر ۱۵ سال هستند,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,۲۴ % جمعیت کشور زیر ۱۵ سال هستند,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,۲۴ % جمعیت کشور زیر ۱۵ سال هستند

۲۴ % جمعیت کشور زیر ۱۵ سال هستند

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه بعد خانوارهای ایرانی در حال کوچک شدن است، گفت: 14 درصد از زوجین پس از ازدواج تمایل به فرزند آوری ندارند و 19 درصد از آنها تک فرزند هستند. بنابراین حدود 33 درصد از ازدواج‌ها منجر به تک فرزند یا بدون فرزندی می‌شود.

دکتر محمد ناظمی اردکانی در همایش ثبت احوال که امروز در تالار بزرگ وزارت کشور برگزار شد، افزود: سالانه یک میلیون و 400 هزار ولادت، 800 هزار ازدواج و 160 هزار طلاق در کشور رخ می‌دهد.

وی در ادامه گفت: در دهه اخیر شیب ولادت و ازدواج کاهشی و شیب فوت و طلاق افزایشی است. بنابراین جامعه ما به سرعت به سمت کاهش جمعیت پیش می‌رود. در حال حاضر نرخ باروری 1.7 است که این نرخ نیز در حال کاسته شدن است.

نرخ باروری 1.7 و پایین تر از آن، برای کشورهایی مانند ایران که نرخ باروری بیش از 3 را تجربه کرده‌اند سقوط جمعیتی محسوب می‌شود.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور در ادامه گفت: در حال حاضر جمعیت ایران 78 میلیون نفر است که با احتساب جمعیت ایرانیان مهاجر به 80 میلیون نفر می‌رسد. بطوریکه یک درصد از جمعیت جهان را جمعیت ایران تشکیل می‌دهد و در هر کیلومتر مربع 46 نفر ساکن هستند. این در حالی است که در برخی کشورهای پرجمعیت در هر کیلومتر مربع 380 نفر سکونت دارند.

ناظمی اردکانی با اشاره به جمعیت شهری و روستایی کشور گفت: 30 درصد جمعیت در روستاها و 70 درصد در شهرها سکونت دارند. 51 درصد از جمعیت کشور را مردان و 49 درصد آن را زنان تشکیل می‌دهند.

وی افزود: 24 درصد از جمعیت ایران زیر 15 سال، 31 درصد بین 15 تا 30 سال و 39 درصد بین 30 تا 64 سال هستند که این آمار نشان دهنده جوان بودن جمعیت فعلی ایران است که از آن به عنوان پنجره طلایی جمعیت نام می‌بریم. اکنون بهترین وضعیت جمعیتی از نظر سنی را دارا هستیم که می‌تواند موجب تحقق اهداف توسعه شود؛ اما جمعیت ایران رو به میانسالی و پیری است.

ناظمی اردکانی با بیان اینکه آمارهای جمعیتی را به دستگاه‌های ذیربط ارائه داده‌ایم، اظهارکرد: این آمارها منجر شد که مقام معظم رهبری در زمینه وضعیت جمعیتی هشدار دهند؛ چرا که جمعیت یک کشور بزرگترین سرمایه آن است و باعث اقتدار و امنیت ملی می‌شود.

وی افزود: هشدار جمعیتی مقام معظم رهبری منجر به تدوین سیاست‌های جمعیتی شد و این سیاست‌ها در مجمع تشخیص مصلحت نظام به مدت طولانی کارشناسی و اواخر اردیبهشت ماه سال جاری ابلاغ شد و ما امیدواریم که این سیاست‌ها به نحو احسن اجرا شود.

ناظمی اردکانی با بیان اینکه سیاست‌های جمعیتی دارای 14 بند است، گفت: بند اول آن مربوط به ارتقاء، پویایی و نشاط جمعیت است. 12 بند سیاست‌های جمعیتی درباره کیفیت جمعیت مانند رفع موانع ازدواج آسان، توانمندی جمعیت و مدیریت مهاجرت و توجه به نرخ امید به زندگی است. البته نرخ امید به زندگی در ایران بالاست به گونه‌ای که برای مردان 71 سال و برای زنان 73 سال است. بند 14 سیاست‌های جمعیتی در زمینه رصد پدیده جمعیت است. در این زمینه سازمان ثبت احوال تدابیر لازم را خواهد اندیشید و به صورت روزانه، ماهیانه، فصلی و سالیانه جمعیت کشور را رصد و تغییر و تحولات آن را به دستگاه‌های مربوطه اعلام می‌کند.

ناظمی اردکانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه سازمان ثبت احوال سه ماموریت مهم و حاکمیتی دارد، اظهارکرد: ثبت وقایع حیاتی، صدور اسناد هویتی و تولید و نشر آمار و اطلاعات جمعیتی، ماموریت‌های سازمان ثبت احوال محسوب می‌شود. این سازمان در سالهای اخیر در حال نوین سازی است و با استفاده از آخرین فناوریها تلاش می‌کند تا ماموریت‌های خود را انجام دهد.

ناظمی اردکانی با بیان اینکه سازمان ثبت احوال کشور پنج راهبرد را به اجرا گذاشته است، گفت: تلاش می‌کنیم وقایع حیاتی در مهلت قانونی و مقرر ثبت شود. در حال حاضر بالای 98.5 درصد ولادت‌ها و 97.5 درصد فوت‌ها ثبت می‌شود. این کار بسیار مهم است چون برخی از دستگاه‌ها و سازمان‌های کشوری مانند سازمان هدفمند سازی یارانه‌ها نیاز به اطلاعات به روز هویتی دارد و در این جهت بالغ بر 40 هزار ثبت‌یار در کشور با ما همکاری می‌کنند.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور راهبرد دوم سازمان ثبت احوال را صدور اسناد هویتی دانست و گفت: شناسنامه‌های قدیمی در حال تبدیل شدن به کارت هوشمند ملی هستند و در این کارت از آخرین فناوری‌های روز استفاده و به کمک متخصصان داخلی انجام شده است و سرمایه گذاری خوبی برای فراهم سازی زیر ساخت‌های آن نیز انجام گرفته است.

وی افزود: کارت هوشمند ملی دو کاربرد مهم دارد. این کارت غیر قابل جعل است و مندرجات آن به صورت لیزری حک می‌شود. علاوه بر این در دولت الکترونیک کاربرد دارد و امکان شناسایی در فضای مجازی را فراهم می‌کند. در واقع کارت هوشمند ملی جزو پروژه‌های مهم IT کشور به شمار می‌رود.

وی با اشاره به گسترش شبکه استعلام برای کلیه دستگاه‌ها و سازمان‌ها گفت: 140 هزار نقطه در کشور در جهت احراز و تصدیق هویت فعالیت می‌کنند.

ناظمی اردکانی راهبرد سوم ثبت احوال را تولید و نشر اطلاعات جمعیتی به صورت مکان محور دانست و گفت: اطلاعات جمعیتی اسناد هویتی بر اساس ولادت منهای فوت جمعیت روستاها و شهرها اعلام می‌شود. این آمار دقیق نیست چرا که باید آمار به اضافه و منهای مهاجرت بیان شود. تلاش می‌کنیم برای افزایش دقت آمار، تغییرات کد پستی به ثبت برسد.

ناظمی اردکانی در پایان گفت: ثبت اسناد هویتی منجر می‌شود به اینکه آمار و اطلاعات جمعیتی جدید به صورت دقیق ارائه شود.

همچنین در این مراسم از سند هویتی مرحوم آیت الله مهدوی کنی رونمایی و از حامیان برگزیده ثبت احوال تجلیل شد.

6 دی 1393