h تصویر حسن روحانی پنجمین عکس ضایع دنیا شد!+عکس - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

تصویر حسن روحانی پنجمین عکس ضایع دنیا شد!+عکس,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,تصویر حسن روحانی پنجمین عکس ضایع دنیا شد!+عکس,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,تصویر حسن روحانی پنجمین عکس ضایع دنیا شد!+عکس

تصویر حسن روحانی پنجمین عکس ضایع دنیا شد!+عکس

تصویر حسن روحانی پنجمین عکس ضایع دنیا شد!+عکس

نشريه «اينديپندنت» در يكي از آخرين شماره‌هاي خود كه ويژه سال جديد ميلادي است، 22 عكس را به عنوان « ناشيانه»‌ترين يا « ضايع»‌ترين عكس‌هاي سال 2014 ميلادي انتخاب و منتشر كرده است كه يكي از اين عكس‌ها مربوط به حسن روحاني رئيس‌جمهور كشورمان و تصوير معروفي است كه او را در حال تماشاي بازي ايران و نيجريه در جام جهاني 2014 نشان مي‌دهد.

در تاريخ 17 ژوئن برابر با 27 خرداد سال جاري و رأس ساعت 2:40 بامداد كه ساعاتي پس از اتمام بازي ايران و نيجريه در جام‌جهاني 2014 برزيل و تساوي بدون گل اين دو تيم در مقابل يكديگر بود، رئيس‌جمهور چند تصوير از خود را در صفحه شخصي توئيترش قرار داد؛ هر دو تصوير سيماي جديدي از رئيس‌جمهور را در محيط خانه‌اش به نمايش مي‌گذاشت كه حجت‌الاسلام روحاني را در پوششي متفاوت از پوشش رسمي هميشگي و با لباس ورزشي تيم ملي ايران در حال تماشاي اين بازي در خانه نشان مي‌داد. مشاوران رئيس‌جمهور در اقدامي به ظاهر خلاقانه اين تصوير را منتشر كردند تا حامل پيام‌هاي مختلفي باشند؛ شايد يكي از مهم‌ترين پيام‌هايش اين بود كه رئيس‌جمهور ايران چهره‌اي مردمي است؛ او مانند ساير مردم در خانه لباس مي‌پوشد؛ مانند ساير مردم نتايج بازي تيم ملي فوتبال كشورش را دنبال مي‌كند؛ زندگي طبيعي و بدون تجملات مانند ساير مردم كشورش دارد و حتي در خانه از آرايه‌هاي ايراني چون فرش ايراني استفاده مي‌كند؛ قرار گرفتن پسته و چايي روي ميز رئيس‌جمهور هم هر كدام به سهم خود مي‌توانستند حامل مفاهيم مشابه باشند.

رئيس‌جمهور در زير تصوير خود در توئيتر اين پيام را هم منتشر كرد: «به بازيكنان‌مان افتخار مي‌كنم كه توانستند اولين امتياز را در جام‌جهاني كسب كنند. اميدوارم اين اولين امتياز از چند امتيازي باشد كه آنها در اين مسابقات به دست خواهند آورد.»

بعد از آن بود كه اين تصوير و پيام رئيس‌جمهور در توئيتر هزاران‌بار ديگر ريتوئيت (بازنشر) شد و هزاران نفر آن را فيو (مورد‌ علاقه)‌ كردند. اين تصوير رئيس‌جمهور همچنين با بازتاب زيادي در سطح رسانه‌هاي خارجي همراه بود از جمله روزنامه انگليسي گاردين در آن زمان انتشار اين عكس را جزئي از ديپلماسي فوتبالي ايران و نيز تصويري بي‌سابقه قلمداد كرد؛ چراكه عكس يك رئيس‌جمهور را در خانه و در حالي كه از كار و مسئوليت سنگين روزانه خود فارغ شده است، نشان مي‌دهد. در آن زمان و در گرماگرم انتشار اين تصوير يك تحليلگر مسائل ايران نيز به گاردين گفت كه عكس روحاني، يكي از مؤثرترين و موفق‌ترين اقدامات رئيس‌جمهور ايران بوده است.

حالا دقيقاً شش ماه گذشته و يك نشريه مشهور انگليسي اين بار عكس معروف حسن روحاني را در رتبه پنجم ناشيانه‌ترين عكس‌هاي سال 2014 ميلادي قرار داده است؛ اينكه چرا، نشريه «اينديپندنت» دليلش را اين گونه عنوان كرده است: ‌‌«رئيس‌جمهور ايران، تصويري كم و بيش افسرده‌كننده از خودش را در توئيتر منتشر كرد آن هم در حالي كه دارد به تنهايي يكي از بازي‌هاي جام‌جهاني را تماشا مي‌كند.»

ظاهراً دليل تمركز نشريه اينديپندنت بر تصوير رئيس‌جمهور، تنها بودن او آن هم در حال تماشاي يكي از مهم‌ترين بازي‌هاي تيم ملي ايران در رقابت‌هاي جام‌جهاني و جاي خالي خانواده در كنارش است.

اين موضوع از نظر «ديانا ريكمن» خبرنگار نشريه اينديپندنت، فضاي خانه و تصوير رئيس‌جمهور را غمگين و افسرده‌كننده كرده است و البته نبايد از اين موضوع گذشت كه رئيس‌جمهور در نمايي از خانه نشسته كه بسيار ساده است و كمتر آرايه تزئيني شادي‌بخش در آن ديده مي‌شود.

هر چند در ليست ضايع‌ترين تصاوير سال 2014 نشريه «‌اينديپندنت» تصوير شخصيت‌هاي مشهور ديگري چون «‌كيم جونگ اون»‌، ‌«وليعهد انگليس و همسرش»، «‌ولاديمير پوتين و پنگ ليوئان، بانوي اول چين»‌، «ساشا و ماليا اوباما، دختران باراك اوباما»‌، «‌بيل كلينتون، رئيس‌جمهور سابق امريكا»‌ يا «فرانسيس اولاند»، «‌ديويد كامرون» و «توني ابوت» نخست وزير استراليا هم ديده مي‌شود اما گنجانده شدن تصوير رئيس‌جمهور ايران در اين ليست مي‌تواند نشانه‌هاي روشني براي مشاوران تبليغاتي وي داشته باشد. بدون شك يكي از اهداف ثبت اين تصاوير، تلاش براي بيرون آوردن رئيس‌جمهور از قالب و شمايل رسمي و هميشگي او بوده است. تلاش براي اينكه برداشت و عرف كليشه‌اي دنيا از يك رئيس‌جمهور روحاني اندكي تغيير كند اما ظاهراً اين كار نتوانسته در نگاه غرب يا حداقل در نگاه رسانه‌اي غرب تغييري ايجاد كند.

از سوي ديگر خانواده هميشه در فعاليت‌هاي تبليغاتي سياستمداران دنيا از اهميت بالايي برخوردار بوده است، آن هم از اين دست تبليغات كه وارد حريم خانه و خانواده آنها مي‌شوند. مشاوران رئيس‌جمهور اين مهره مهم را از بازي تبليغاتي رئيس‌جمهور حذف كردند؛ دليلش هر چه كه باشد شايد اگر كانون گرم خانواده هم به تصوير مشهور رئيس‌جمهور اضافه مي‌شد همچنان دلايل ديگري براي گنجانده شدن تصوير روحاني در ليست ضايع‌ترين تصاوير سال 2014 ميلادي محفوظ باقي مي‌ماند./روزنامه جوان

4 دی 1393