h ممنوعیت خالکوبی در فوتبال ایران - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

ممنوعیت خالکوبی در فوتبال ایران,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,ممنوعیت خالکوبی در فوتبال ایران,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,ممنوعیت خالکوبی در فوتبال ایران

ممنوعیت خالکوبی در فوتبال ایران

خالکوبی بازیکنان موافقان و مخالفانی در فوتبال ایران دارد و همیشه این بحث مطرح می‌شود که فیفا مخالفتی با خالکوبی‌ها ندارد.

برخی می‌گویند در مقررات فیفا، ممنوعیت خالکوبی بی معنی است اما در نقطه مقابل بارها پیش آمده که منتقدان از خالکوبی به‌عنوان نوعی بی فرهنگی در فوتبال یاد می‌کنند که روی تمرکز بازیکنان تاثیر می‌گذارد. فیفا البته همچنان مخالف نیست اما به سلیقه فدراسیون‌ها نیز احترام می‌گذارد.

هوشنگ نصیرزاده، رییس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال می‌گوید: «قبل از تدوین آیین‌نامه فدراسیون ایران برای اینکه در داخل برای برخی شبهاتی ایجاد نشود از فیفا سوال کردیم آیا می‌توانیم خالکوبی را که در فرهنگ ما رسمیت ندارد ممنوع کنیم یا خیر؟ که مقامات حقوقی فیفا ابتدا پرسش‌هایی مطرح کردند که علت این درخواست چیست؟ به آنها گفتیم خالکوبی فرهنگ درون زندان بوده که به بیرون منتقل شده است. گرچه در فرهنگ اروپا زشت نیست ولی در فرهنگ ما ایرانیان این موضوع هرگز تشویق نمی‌شود.»

اما فیفا در جواب فدراسیون فوتبال ایران چه گفت؟ نصیرزاده توضیح می‌دهد: «آنها در آخرین اظهارنظر خود گفتند که مسوولان فدراسیون چین نیز از ما خواستند در ممنوعیت خالکوبی در فوتبال آن کشور از آنها دفاع کنیم. چینی‌ها نیز همانند شما معتقد بودند خالکوبی فرهنگ درون زندان بوده است. لذا پاسخی را که به فدراسیون فوتبال چین دادیم برای شما دوباره نویسی می‌کنیم. اینکه در کدهای اخلاقی خودتان خالکوبی را ممنوع کنید و ما نیز از این موضوع که احترام گذاشتن به نظرات سالم جامعه هست پشتیبانی می‌کنیم.»

آیا حالا که فیفا همسو با فدراسیون فوتبال ایران است، مسوولان فوتبال کشور با خالکوبی‌ها برخورد خواهند کرد؟ نصیرزاده می‌گوید: «بعد از استعلام از فیفا این موضوع را در کدهای اخلاقی منظور کردیم و مسوول اجرای آن در تمرینات، خود باشگاه‌ها هستند و در مسابقات رسمی نیز فدراسیون فوتبال ضمانت اجرای آن را بر عهده می‌گیرد. با توجه به هماهنگی‌هایی که با فیفا شده بازیکنان خارجی در لیگ ایران نیز در صورت وجود خالکوبی آن را نباید در معرض دید سایرین قرار بدهند تا به فرهنگ ما و مقررات موجود احترام گذاشته باشند.»

30 آذر 1393