h قطع شاهـرگ حیاتی داعش به دست کردهـا - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

قطع شاهـرگ حیاتی داعش به دست کردهـا,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,قطع شاهـرگ حیاتی داعش به دست کردهـا,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,قطع شاهـرگ حیاتی داعش به دست کردهـا

قطع شاهـرگ حیاتی داعش به دست کردهـا

گذرگاه ربیعه و مناطق مرزی اطراف آن در استان نینوا، شاهراه اصلی نیروهای داعش بین دو کشور عراق و سوریه محسوب می‌شود که داعشی‌ها از آن برای انتقال سلاح و تجهیزات و نیز قاچاق نفت استخراج شده از میادین نفتی عراق استفاده می‌کردند. در این منطقه همچنین تونل‌های مرزی زیاد توسط داعش یا قاچاقچیان نزدیک به این گروه حفر شده است تا به دور از دید هواپیماهای ائتلاف و دولت عراق، نقل و انتقالات مرزی از طریق آنها انجام شود.

یشمرگ‌های کرد بعد از تحقق پیروزی‌های گسترده در جبهه سنجار و آزاد سازی این منطقه امروز(شنبه) توانستند کنترل مناطق مرزی با سوریه در غرب موصل را نیز به دست بگیرند و عملا شاهرگ حیاتی داعش در مرز با عراق را قطع کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از سایت شبکه المنار، نیروهای کرد پیشمرگ توانستند کنترل مناطق مرزی با سوریه را از سمت منطقه سنجار و ربیعة واقع در غرب موصل به دست بگیرند. عملیات گسترده کردها که از روز چهارشنبه آغاز شده با پشتیبانی گسترده جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش انجام می‌شود.

گذرگاه ربیعه و مناطق مرزی اطراف آن در استان نینوا، شاهراه اصلی نیروهای داعش بین دو کشور عراق و سوریه محسوب می‌شود که داعشی‌ها از آن برای انتقال سلاح و تجهیزات و نیز قاچاق نفت استخراج شده از میادین نفتی عراق استفاده می‌کردند. در این منطقه همچنین تونل‌های مرزی زیاد توسط داعش یا قاچاقچیان نزدیک به این گروه حفر شده است تا به دور از دید هواپیماهای ائتلاف و دولت عراق، نقل و انتقالات مرزی از طریق آنها انجام شود.

گذرگاه ربیعه مهمترین مسیر امداد رسانی و لجستیکی نیروهای داعش بین عراق و منطقه الجزیره و استان رقه در سوریه است که ادوات نظامی، تانک‌ها و موشک‌هایی که داعش از ارتش عراق به سرقت برد از طریق این گذرگاه به خاک سوریه و به استان رقه به عنوان مرکز خلافت خودخوانده داعش منتقل شد.

یک منبع از نیروهای کرد اعلام کرد که این نیروهای توانستند پیشرفت محسوسی را در این مناطق حاصل کنند و به مبارزات خود با نیروهای داعش برای بیرون راندن آنها از تمام مناطق موجود در عراق ادامه می‌دهند.

در همین حال حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در تماسی تلفنی با مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان عراق پیروزی‌های اخیر نیروهای پیشمرگ را در زمار و سنجار واقع در استان نینوی را تبریک گفته و بر حمایت دولت عراق از منطقه کردستان و نیروهای پیشمرگ تاکید کرد.

سنجار آزاد شـد پس از چهار روز نبرد سنگین نیروهای پیشمرگ کرد اعلام کردند که عصر امروز (شنبه) کنترل شهرستان سنجار در استان نینوا را به طور کامل از دست گروه تروریستی داعش خارج کردند.

به گزارش شبکه اسکای نیوز عربی، عملیات آزادسازی سنجار روز چهارشنبه با پشتیبانی هوایی از سوی ائتلاف آغاز شد و در مرحله اول مناطق پیرامونی شهرستان سنجار و شهر زمار آزاد شد.

عملیات اصلی برای آزادسازی شهرستان سنجار از بامداد امروز با فرماندهی مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق و با مشارکت پیشمرگ‌های کرد، نیروهای داوطلب ایزدی و نیروهای مدافعان خلق وابسته به حزب کارگران کردستان ترکیه آغاز شد که در ظهر امروز کردها اعلام کردند که کنترل شهرستان سنجار را به دست گرفته‌اند.

این شهرستان که کردها آن را "شنگال" می‌نامند در مرز عراق با سوریه واقع شده و نزدیک به سه ماه پیش که داعش آن را به اشغال درآورد، هزاران ایزدی ساکن این منطقه کشته و یا به اسارت گرفته شدند.

اقدامات داعش در این منطقه از سوی شورای امنیت، دیده‌بان حقوق بشر و دیگر نهادهای بین‌المللی مصداق جنایات جنگی محسوب شد.

نهادهای حقوق بشری کشتار در این منطقه را شبیه به سربرنیتسا در شبه جزیره بالکان خوانده‌اند و گزارش دادند که دست کم هفت هزار مرد ایزدی به دلایل قومی و مذهبی کشته شدند و بیش از پنج هزار زن و دختر نیز به عنوان برده جنسی از سوی داعش به اسارت گرفته شدند.

نیروهای پیشمرگ پس از آزادسازی سنجار اعلام کردند که چند گور دسته جمعی از جمله یک گور که بیش از 70 جسد از شهروندان ایزدی در آن دفع شده بود کشف کردند و جست‌وجو برای یافتن موارد بیشتر ادامه دارد.

گفته می‌شود مشاوره‌های نظامی نیروهای خارجی مستقر در اقلیم کردستان و نیز تجربه‌هایی که پیشمرگ‌ها در درگیری‌های چند ماه اخیر خود با داعش به دست آورده‌اند، نقش چشمگیری در پیروزی‌ سریع آنها داشته است.

پیروزی سریع پیشمرگ‌ها در سنجار و اطراف آن و خارج شدن یکی از حیاتی‌ترین مناطق مرزی از کنترل داعش ضربه روحی سنگینی به این گروه تروریستی محسوب می‌شود و باعث شکست‌های بیشتر داعش و شکسته شدن هیمنه این گروه می‌شود.

نیروهای کرد، ارتش عراق و عشایر سنی در پی تصرف سنجار خود را آماده می‌کنند تا به موصل، بزرگترین شهری که داعش در عراق بر آن تسلط یافته، حمله کنند و گزارش‌های رسیده از عراق حاکی از آن است که داعش در حال تجمیع نیروهای خود در شهر موصل است و خود را برای نبردی سرنوشت‌ساز در روزها و یا هفته‌های آتی آماده می‌کند.

نیروهای کرد اعلام کرده‌اند که تعداد زیادی از تروریست‌های داعش در اطراف شهر به محاصره درآمده‌اند و کردها هم‌اکنون در حال پاکسازی شهر از تک تیراندازهای احتمالی داعش و تله‌های انفجاری هستند./پایگاه خبری خرداد

30 آذر 1393