h سنای آمریکا،جانشین شرمن را مشخص کرد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

سنای آمریکا،جانشین شرمن را مشخص کرد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,سنای آمریکا،جانشین شرمن را مشخص کرد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,سنای آمریکا،جانشین شرمن را مشخص کرد

سنای آمریکا،جانشین شرمن را مشخص کرد

سنای آمریکا،جانشین شرمن را مشخص کرد

مجلس سنای آمریکا روز سه‌شنبه همانطور که انتظار می‌رفت، با انتصاب «تونی بلینکن» به عنوان قائم مقام وزارت خارجه آمریکا موافقت کرد.

هرچند سناتورهای جمهوری‌خواهان که تا پیش از آغاز به کار سنای جدید، در اقلیت هستند با انتصاب بلینکن مخالف بودند، اما وی نهایتا توانست 55 رأی مثبت را در برابر 38 رأی منفی به دست آورد.

مک‌کین: بلینکن جزو بدترین انتخاب‌های اوباماست

به نوشته پایگاه خبری «هیل»، «جان مک‌کین» از سناتورهای جمهوری‌خواه مخالف بلینکن با بیان اینکه انتصاب قائم مقام جدید نظامیان آمریکایی را در معرض خطر قرار می‌دهد، گفته است: «او نه تنها صلاحیت این پست را ندارد، بلکه به نظر من، او یکی از بدترین انتخاب‌هایی است که رئیس‌جمهور انجام داده است. او بخشی از یک سیاست خارجی شکست‌خورده است که امنیت آمریکا را کاهش داده است.»

آقای بلینکن پیش از این مشاور سیاست خارجی «جو بایدن» معاون وزیر خارجه آمریکا بوده است. مک‌کین پس در نشست روز سه‌شنبه گفت تمامی پیش‌بینی‌های بلینکن به خصوص در مورد تحولات خاورمیانه، اشتباه از آب درآمده است.

در حالی که دور کنونی سنا به زودی به پایان رسیده و کنگره بعدی با اکثریت جمهوری‌خواه روی کار می‌آید، دموکرات‌ها در تلاش هستند تا اغلب تائید صلاحیت‌های مد نظر «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا و طرح‌های مد نظر خود را در فرصت باقی‌مانده به سرانجام برسانند.

تحمیل گزینه اوباما به کری و پایان قائم مقامی موقت شرمن

دوره فعالیت «بیل برنز» قائم مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا که گفته می‌شود نقش مهمی در مذاکرات مستقیم با ایران ایفا کرده بود، دو ماه قبل به پایان رسید. بلافاصله پس از پایان فعالیت برنز، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا، «وندی شرمن» معاون امور خارجی و نفر چهارم وزارت خارجه را به عنوان سرپرست و گزینه قائم مقامی این وزارتخانه معرفی کرد.

با این حال، آنطور که پایگاه فارین‌پالیسی در آن زمان گزارش داد، شخص اوباما با این تصمیم مخالف بوده و به همین جهت مستقیما بلینکن را به عنوان گزینه تصدی قائم مقامی وزارت خارجه به سنا معرفی کرد.

با تائید روز سه‌شنبه بلینکن از سوی سنا، دوره فعالیت شرمن در پست قائم مقام موقت پایان یافته و وی بار دیگر تنها سمت معاونت امور خارجی را بر عهده خواهد داشت. شرمن در مذاکرات هسته‌ای با ایران و گروه موسوم به 1+5، سرپرست هیئت آمریکایی است.

نظر قائم مقام جدید در مورد مذاکرات هسته‌ای

بلینکن روز 28 آبان، در فاصله یک هفته مانده تا ضرب‌الاجل مذاکرات هسته‌ای ایران و شش کشور، در جلسه بررسی صلاحیتش در کنگره (اینجا)، گفته بود: «فکر می‌کنم در حال حاضر رسیدن به جایی که می‌خواهیم، دشوار است. اما این امر غیر ممکن نیست.»

بلینکن در ادامه بار دیگر مسئولیت عدم حصول توافق را بر عهده ایران گذاشت و گفت: «این به طور کامل به این بستگی دارد که آیا ایران می‌خواهد گام‌هایی را که لازم برداشته شود تا ما و شرکایمان اطمینان یابیم که برنامه هسته‌ای آن‌ها کاملا صلح‌آمیز است، بردارد یا نه.»

در پی تائید صلاحیت بلینکن از سوی سنا، رئیس‌جمهور آمریکا با صدور بیانیه‌ای به تمجید از این اقدام سنا و همچنین عملکرد قائم مقام جدید وزارت خارجه آمریکا پرداخت.

واکنش‌ها به تائید بلینکن در سنا

در بخشی از بیانیه اوباما آمده است: «از اینکه مجلس سنا "آنتونی بلینکن" را به عنوان قائم مقام جدید وزارت خارجه ما، تائید کرد، خرسندم. من به توانایی آمریکا برای ادامه موفقیت‌های خارجی، اطمینان دارم.»

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین قائم مقام جدید وزارت خارجه آمریکا را فردی توصیف کرد که از خود «کمال، توان قضاوت و جامعیت فوق‌العاده‌ای» نشان داده است.

همزمان وزیر خارجه آمریکا هم که بنا بر گزارش‌های منتشر شده، مخالف قائم مقامی بلینکن بود، به وی تبریک گفته و در توئیتر نوشت که وی فردی «فوق‌العاده» برای وزارت خارجه آمریکا خواهد بود.

«جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور آمریکا هم که سال‌ها بلینکن را به عنوان مشاور در کنار خود داشته، عنوان کرد که وی در تمامی جهان، فردی «تحسین‌شده» به شمار می‌آید.

26 آذر 1393