h فروش سیم‌کارت‌های تقلبی به زائران در عراق! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

فروش سیم‌کارت‌های تقلبی به زائران در عراق! ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,فروش سیم‌کارت‌های تقلبی به زائران در عراق! ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,فروش سیم‌کارت‌های تقلبی به زائران در عراق!

فروش سیم‌کارت‌های تقلبی به زائران در عراق!

این روزها که جمعیت بی‌شماری از عاشقان اباعبدالله به عراق رفته‌اند، ارائه خدمات تلفن همراه در این کشور به اندازه‌ای کاهش پیدا کرده که برقراری ارتباط تلفنی با داخل و خارج عراق دشوار شده است؛ حال بماند که در این اوضاع، عده‌ای سودجو سیم‌کارت‌های تقلبی به زائران می‌فروشند و مشکلات را دو چندان کرده‌اند. به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به عراق، زائران خارجی در اولین فرصت زمانیکه پای‌شان به عراق می‌رسد و می‌خواهند با اقوام و دوستان خود در موطن‌شان تماس بگیرند، سعی می‌کنند از خط تلفنی که همراه خود دارند استفاده کنند؛ خطی که به سرعت و با ارسال یک پیغام از یک اپراتور عراقی، رومینگ می‌شود که معمولا هزینه زیادی هم دارد.

هرچند شبکه‌های تلفن همراه ایرانی تخفیف‌های ویژه‌ای را برای عتبات عالیات در نظر گرفته‌اند، اما با این حال برای هر دقیقه مکالمه از عراق با ایران با احتساب این تخفیف‌ها - البته اگر برقرار باشد - حداقل باید هزار تومان پرداخت.

در غیر این‌صورت هزینه هر دقیقه مکالمه از عراق با ایران طبق رومینگ همراه اول، 6 هزار و 510 تومان و هزینه دریافت تماس از ایران 1750 تومان به اضافه نرخ تعرفه زیرساخت می‌شود. هزینه مکالمه با ایرانسل از عراق با ایران نیز به همراه 72 درصد تخفیفی که ارائه کرده، دو هزار و 220 تومان و هزینه دریافت تماس از ایران 1500 تومان می‌شود.

البته خط برخی مشترکین هم حال متعلق به هر اپراتور ایرانی باشد، به هیچ وجه آنتن‌دهی مناسبی ندارد و پیغام No Service می‌دهد.

برخی زائران هم به این دلیل و با برای کاهش هزینه‌های مکالمه‌های خود ترجیح می‌دهند از سیم کارت‌های اعتباری عراق استفاده کنند که توسط سه اپراتور زین، کورک و آسیاسل ارائه می‌شود. اما هزینه مکالمه با آنها هم گران است، ضمن اینگه برقراری تماس از ایران و یا حتا در داخل عراق با این سیم کارت‌ها هم به سختی انجام می‌شود. بیشتر زائران سعی می‌کنند برای تماس‌هایشان از وایبر و یا واتس‌آپ استفاده کنند، اما سرعت اینترنت‌های این اپراتورها در این روزها یا پایین است و یا مدام قطع و وصل می‌شود.

حال در این وانفسای اختلال در شبکه‌های تلفن همراه در عراق، گرانی خط‌های اعتباری این کشور و هزینه مکالمه با اپراتورهای ایرانی، عده‌ای سودجو هم از فرصت استفاده می‌کنند و سیم کارت‌های کاذب در بازار می‌فروشند. اینطور مواقع بهترین راه، خرید از فروشندگان معتبر است، چون سیم کارت‌ها در هر دکه و دست هر فروشنده کنار خیابانی پیدا می‌شود و معلوم نیست چه وضعی داشته باشند.

هزینه سیم کارت‌های اعتباری در عراق از 35 هزار تومان به بالا است، برخی این سیم کارت‌ها را در حالی می‌فروشند که یا تقلبی هستند و یا فاقد شارژ اولیه.

زائران ایرانی زیادی درگیر این مساله می‌شوند و درحالیکه بیشتر آنها به زبان عربی مسلط نیستند، نمی‌دانند در این شرایط چه باید کنند. این اتفاق صرفا برای زائرانی که نخستین سفرشان را به عتبات عالیات انجام می‌دهند و یا حتا چندمین سفرشان را تجربه می‌کنند رخ نمی‌دهد؛ بلکه مدیران کاروان‌ها و یا حتا مسوولانی که به عراق تردد زیادی دارند نیز درگیر این مساله می‌شوند، آن هم از جانب فروشندگانی که همیشه از آنها سیم کارت خریده‌اند و در نهایت پولشان بدون برگشت، سوخت شده است.

19 آذر 1393