h هشدار مراجع نسبت به برپایی دهه‌های پیاپی عزاداری - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

هشدار مراجع نسبت به برپایی دهه‌های پیاپی عزاداری,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,هشدار مراجع نسبت به برپایی دهه‌های پیاپی عزاداری,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,هشدار مراجع نسبت به برپایی دهه‌های پیاپی عزاداری

هشدار مراجع نسبت به برپایی دهه‌های پیاپی عزاداری

هشدار مراجع نسبت به برپایی دهه‌های پیاپی عزاداری همین چند روز پیش بود که حسن رحیم پور نکاتی را از باب ناصح مشفق با برخی متدینین در خصوص شیوه عزاداری ها مطرح کرد و ما را از افتادن به ورطه افراط انذار کرده بود. در همین راستا نظر حضرت آیت الله شبیری زنجانی و ایت الله مکارم شیرازی در خصوص برخی مسایل که اتفاقا استاد رحیم پور نیز درباره آنها سخن گفته بود در ادامه آمده است. آیت‌الله ‌العظمی شبیری زنجانی: افراط در عزاداری ها به تفریط می انجامد آیت‌الله ‌العظمی شبیری زنجانی نسبت به ترویج دهه‌های پیاپی عزاداری هشدار دادند و گفتند: افراط در عزاداری‌ها به تفریط می‌انجامد. از آن‌جا که جامعه نمی‌تواند نسبت به همه عزاداری‌های پیاپی مراقبت داشته باشد سرانجام به انکار مجموع عزاداری روی می‌آورد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی، این مرجع عالی‌قدر عصر روز چهارشنبه (21/12/92) در جمع تعدادی از روحانیون و طلبه‌های حوزه علمیه قم که در دفتر ایشان حضور داشتند، ترویج دهه‌های پیاپی عزاداری را زمینه‌ساز روی‌گردانی جامعه از عزای اهل‌بیت(علیهم‌السلام) دانستند و گفتند: همین‌طور پشت سر هم دهه درست‌کردن، توسط جامعه قابل پذیرش نیست و به مرور زمان زمینه انکار مجموعه عزاداری‌ها را به وجود می‌آورد. افراط در عزاداری‌ها به تفریط می‌انجامد.
هشدار نسبت به برپایی دهه‌های پیاپی عزاداری از سوی برخی منبری‌ها و مداحان
ایشان با ابراز نگرانی از این‌که عده‌ای امروزه با افراط در عزاداری‌ها، زمینه هتک حرمت را فراهم می‌کنند فرمودند: این افراد در این زمینه مسئولند. آیا واقعا کسی که مدعی محب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) بودن است موظف به چنین کارهایی است؟! این فقیه وارسته با تاکید بر این‌که موضوع هتک عزاداری را عرف تشخیص می‌دهد و مسأله‌ای شرعی نیست، خاطرنشان کردند: حدیث خاصی راجع به مدت زمان عزاداری‌ها وجود ندارد. از نظر شرعی هتک حرمت عزای اهل‌بیت(علیهم‌السلام) خلاف شرع است، اما این‌که چه کاری هتک حرمت است را خود افراد باید تشخیص بدهند. ایشان افزودند: عقیده ما درباره این‌که آیا شادی در ایامی غیر از روز شهادت، موجب هتک حرمت می‌شود یا خیر، حجت نیست بلکه تشخیص این موضوع بر عهده عرف است جامعه مشخص می‌کند تا چه زمانی باید عزا نگه داشته شود. امروزه برخی از منبری‌ها و بعضی از مداح‌های بی‌تقوا حرف‌های بی سند و مجالس بی سندی را ترویج می‌کنند نظر عرف، پس از ترویج آن در جامعه، ممکن است به این‌که هرگونه مجلس شادی در این ایام، هتک حرمت باشد تغییر کند البته در این صورت موضوع هتک حرمت محقق است و افراد هم شرعا موظفند هتک حرمت نکنند ولی آیا ما باید دنبال این باشیم که آن‌قدر در اذهان مردم بعضی از مصادیق را به عنوان هتک عزاداری مطرح  کنیم و آن را تبلیغ کنیم تا واقعا عرف آن را هتک بداند؟ آیا شرع چنین سفارشی به ما کرده است؟ http://zanjani.net/index.aspx?pid=99&articleid=54228 * آیت‌الله ‌العظمی مکارم شیرازی: برگزاری مراسم ایام محسنیه سابقه‌ای در میان شیعه نداشته و بهتر است چنین برنامه‌های جدیدی برگزار نشود در بخش استفتائات پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر آیت‌الله ‌العظمی مکارم شیرازی از این مرجع عالی‌قدر سوالی در مورد برگزاری مراسم ایام محسنیه شده است و ایشان در پاسخ، افراد را از برگزاری چنین مراسمی پرهیز دادند.
هشدار نسبت به برپایی دهه‌های پیاپی عزاداری از سوی برخی منبری‌ها و مداحان
نظر حضرت‌عالی در مورد برگزاری مراسم ایام محسنیه چیست؟ توسل به ذیل عنایت معصومین(علیهم‌السلام) و فرزندان آن‌ها کار بسیار خوبی است ولی بهتر این است که برنامه‌های جدیدی که در میان شیعه سابقه نداشته است ترتیب داده نشود.
8 آذر 1393