h حمله گسترده سایبری آمریکا به روسیه و ایران و عربستان - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

حمله گسترده سایبری آمریکا به روسیه و ایران و عربستان,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,حمله گسترده سایبری آمریکا به روسیه و ایران و عربستان,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,حمله گسترده سایبری آمریکا به روسیه و ایران و عربستان

حمله گسترده سایبری آمریکا به روسیه و ایران و عربستان

حمله گسترده سایبری آمریکا به روسیه و ایران و عربستان

زد دی نت نوشت: شرکت امنیتی سمانتک از شناسایی بدافزار خطرناکی خبر داده که Reign نام دارد و از نظر فنی در سطح بسیار بالایی است. این بدافزار از سال 2008 تا به حال برای جاسوسی و خرابکاری علیه دولت‌ها، زیرساخت‌های صنعتی، صاحبان مشاغل، محققان و افراد به کار گرفته شده است. تحلیل ها و بررسی های سمانتک نشان می‌دهد که این تروجان کیفیت خوبی دارد و تلاش زیادی برای مخفی نگهداشتن فعالیت‌های آن در 6 سال اخیر به عمل آمده است. کارشناسان معتقدند که این بدافزار ابرازی برای جاسوسی سایبری از دولت های جهان است. Reign قادر به طراحی حملات متنوع و متعددی است که در مراحل مختلف صورت می‌گیرند. تبادل اطلاعات از طریق این بدافزار به صورت رمزگذاری شده صورت می‌گیرد و لذا ردگیری عملکرد آن هم کار دشواری است. دور اول حملات این بدافزار از سال 2008 آغاز و در سال 2011 پایان یافت و سپس این بدافزار برای مدتی ناپدید شد. سپس فعالیت آن از سال 2013 مجددا آغاز شد و Regin با تفاوت هایی به کار خود ادامه داد. نسخه جدید این بدافزار 64 بیتی بوده و می تواند خود را بر روی ویندوزهای 64 بیتی نیز به سهولت نصب کند که نشانگر حرفه ای بودن طراحان بدافزار یاد شده است. دامنه فعالیت های تخریبی این بدافزار هنوز به دقت مشخص نشده است، به خصوص که بدافزار یاد شده تحرکات ایذایی فراوانی را نیز انجام می دهد که درک نیات عملی و واقعی آن را دشوار می کند. اما از جمله خرابکاری های آن می‌توان به سرقت کلمات عبور، تصویربرداری از نمایشگر رایانه، سرقت فایل های مختلف و .. اشاره کرد. بدافزار مذکور از روش های قدیمی خرابکاری هم غافل نیست و به عنوان مثال از روش های کهنه برای رمزگذاری فایل های سیستمی استفاده می کند.

حمله هکری آمریکا به ایران

برخی صاحب نظران می گویند این بدافزار از سوی کشورهای غربی و احتمالا آمریکا طراحی شده و برای اثبات ادعای خود به کشورهای هدف آن اشاره می کنند. اولین هدف این بدافزار روسیه است و 28 درصد از موارد فعالیت بدافزار یاد شده در این کشور بوده است. عربستان سعودی با 24 درصد در رتبه دوم و مکزیک و ایرلند در رتبه های سوم و چهارم هستند. ایران هم با 5 درصد آلودگی در کنار پاکستان، اتریش، بلژیک، افغانستان، هند قرار گرفته است. اولین هدف این بدافزار صنایع کوچک و افراد بوده، به گونه ای که 48 درصد از آلودگی ها به این افراد مربوط است، رتبه دوم با 28 درصد مربوط به صنایع مخابراتی است. بیمارستان ها با 9 درصد در رتبه سوم و بخش انرژی، صنعت هواپیمایی و تحقیقات در رتبه های بعدی آلودگی هستند.

3 آذر 1393