h ایران مقتدرانه از سد ژاپن گذشت - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

ایران مقتدرانه از سد ژاپن گذشت ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,ایران مقتدرانه از سد ژاپن گذشت ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,ایران مقتدرانه از سد ژاپن گذشت

ایران مقتدرانه از سد ژاپن گذشت

پیروزی ارزشمند والیبال ایران برابر ژاپن

تیم ملی والیبال ایران در دیداری زیبا و مهییج موفق شد 3 بر 1 تیم ملی ژاپن میزبان جام جهانی را سزاوارانه شکست دهد.

تیم ملی والیبال ایران در نخستین دیدار خود در جام جهانی، ژاپن را پیش رو داشت و این بار این تیم قدرتمند آسیایی را در خاک خودش 3-1 شکست داد تا مشخص شود صحبت ولاسکو که قهرمانی در آسیا را به میزبانی مربوط ندانسته بود، تا چه اندازه درست است. ایران در این بازی ست‌های دوم، سوم و چهارم را به ترتیب با امتیازهای 25- 20، 25-23 و 25-15 پیروز شد و ست نخست را 25-17 واگذار کرد.

* گیم اول 25-17 برای ژاپن، ایران تحت تاثیر جو سالن شاگردان ولاسکو که در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا هم دو بار مقابل چین و کره جنوبی گیم از دست داده بودند، در ابتدای دیدار مقابل ژاپن تا اندازه‌ای تحت تاثیر جو سالن قرار گرفته بودند. هرچند بازی تا امتیازهای ابتدایی گیم مساوی پیش می رفت، اما ژاپنی‌ها که بر خلاف جام ملت‌های آسیا شیمیزو را در اختیار داشتند، رفته رفته اختلاف ایجاد کردند و تایم استراحت فنی اول را با امتیاز 8-6 به دست آوردند. پس از این وقت استراحت اختلاف باز هم بیشتر شد و البته لبه‌ی تور هم به سود میزبان کار می کرد!

حتی استفاده‌ی مداوم از شیمیزوی چپ دست در خط حمله باعث نشد که مدافعان روی تور ایران بتوانند او را مهار کنند. دریافت‌های اول ایران در ست نخست چندان به خوبی انجام نمی گرفت و امیر حسینی نمی توانست به خوبی بازیکنان را تغذیه کند.

در حالی که ولاسکو همیشه تاکید کرده بود که آبشارزن‌های ایرانی نباید به فکر گرفتن امتیاز مستقیم باشند، مشکل همیشگی ایرانی‌ها در ست نخست باز هم به چشم آمد و آبشارزن‌های ایران به ندرت به فکر بازی کردن با دست مدافعان حریف بودند.

اختلاف 6 امتیازی ایجاد شده توسط چشم بادامی ها تا امتیاز 20 ادامه پیدا کرد. حضور نظری افشار و مهدوی هم سودی نبخشید و ادامه‌ی سرویس‌های خوب از سوی ژاپنی‌ها و مشکل دریافت اول باعث شد که ایران ست نخست را 25-17 و با اختلاف زیاد واگذار کند.

* گیم دوم ، 25-20 برتری ایران به لطف هنر تاکتیکی ولاسکو

مهدی بازارگرد در این ست از ابتدا به جای امیر غفور وارد میدان شد و نخستین امتیاز بازی را نادی به دست آورد و امتیاز دوم هم برای ایران رقم خورد اما ژاپنی‌ها که برای اولین بار از ایران عقب افتاده بودند بلافاصله به جبران امتیازها پرداختند و 4 – 2 پیش افتادند.

دو آبشار اوت از سوی ژاپنی‌ها بازی را در امتیاز 6 به تساوی کشاند، اما سرویس‌ها به راحتی برای ایران از دست می رفتند تا خشم و ناراحتی در چهره‌ی ولاسکو نمایان شود. آرش کشاورزی سومین سرویس پیاپی را از دست داد تا ژاپن با رسیدن به امتیاز 8 نخستین وقت استراحت را به دست آورد.

برتری ژاپنی‌ها با سرویس‌های عالی همچنان ادامه داشت. سرویس‌های خوب کمالوند سرانجام بازی را در ست دوم برای دومین بار به تساوی کشاند. رفته رفته دریافت‌های خوب بازارگرد و زرینی و زدن سرویس‌های بهتر ایران را پیش انداخت. ژاپنی‌ها همچنان مصر بر استفاده از شیمیزو بودند و بیشتر پاس‌ها را برای او ارسال می کردند. او هم غالبا موفق بود.

برتری ایران این بار هم دیری نپایید و بازی در امتیاز 15 مساوی شد. البته این بار ایران زودتر به امتیاز 16 رسید و تایم استراحت فنی دوم را گرفت.

سرویس‌های خوب از سوی ایران که با دریافت مناسب روبرو نمی شد، امتیازهای پیاپی را برای ایران به ارمغان آورد و برتری 19 -16 برای ایران رقم خورد تا سرمربی ژاپن مجبور به گرفتن وقت استراحت شود. هماهنگی خوب ایران باعث زیاد شدن اختلاف شد و در نهایت ست دوم با نتیجه‌ی 25 بر 20 به سود ایران به پایان رسید تا ولاسکو با کنار گذاشتن زرینی و استفاده از بازارگرد هنر تاکتیکی‌اش را به رخ حریف بکشد.

* گیم سوم، برتری 25 -23 ایران در یک گیم نفس‌گیر

ولاسکو در این ست باز هم از بازارگرد استفاده کرد و آرش کشاورزی هم از ابتدا در ترکیب ثابت ایران قرار گرفت. دو سرویس اشتباه از سوی ژاپنی‌ها ایران را در حالی به امتیاز 4 رساند که تیم میزبان تنها دو امتیاز گرفته بود. سرویس‌های اشتباه از سوی چشم بادامی ها همچنان ادامه داشت و ایران وقت استراحت فنی نخست را در امتیاز 8 – 5 به دست آورد.

عملکرد عالی مدافعان روی تور حتی شیمیزو را هم ناتوان کرده بود تا فاصله‌ی امتیاز به 5 برسد و سرمربی ژاپن را مجبور به گرفتن وقت استراحت کند. این وقت استراحت برای ژاپن مفید بود و سه امتیاز پیاپی این تیم ولاسکو را مجبور کرد که این بار او درخواست وقت استراحت کند، اما ژاپن باز هم در امتیازآوری موفق بود تا اختلاف به حداقل برسد.

رالی‌های پیاپی و چند اشتباه از سوی ژاپنی‌ها می توانست با ایجاد اختلاف زیاد شود، اما ایران در توپ‌های برگشتی ضعیف عمل می کرد. اشتباه در دریافت سرویس برتری ایران را از بین برد و بازی در امتیاز 13 به تساوی کشیده شد. اما سرویسهای خوب غفور ایران را به امتیاز 16 رساند و اختلاف به سه امتیاز رسید. ژاپنی‌ها که نمی خواستند این ست را واگذار کنند چندین بار با دفاع خوب اختلاف را کم کردند و دو تیم به امتیاز 16 رسیدند. رقابت شانه به شانه‌ی دو تیم تا امتیازهای پایانی ادامه پیدا کرد. شیمیزو در امتیاز 23 به کمک تیمش آمد و با زدن سرویس خوب یک امتیاز گرفت اما ایران چند امتیاز متوالی را به خود اختصاص داد تا این ست را با برتری 25 بر 23 به سود خود به پایان برد.

* گیم چهارم، 25-15 و تیر خلاص

ایران این گیم را با قدرت آغاز کرد و همان ابتدا 4 بر یک پیش افتاد. توپ‌گیری‌های عالی در دفاع عقب زمین می توانست اختلاف را حتی بیشتر کند، اما توپ‌های مرده برای ایران به امتیاز تبدیل نمی شد. خوش شانسی ژاپنی‌ها و چند اشتباه پیاپی از سوی ایران باعث شد که ژاپن زودتر از ایران به امتیاز 8 برسد. ولاسکو تلاش می کرد تا با دادن ارامش به شاگردانش مانع از اشتباه‌های فنی شود.

توصیه‌های سرمربی ایتالیایی تیم خیلی زود نتیجه داد و ایران با چند دفاع روی تور عالی و گرفتن چهار امیاز پیاپی بار دیگر پیش افتاد. چند دفاع پیاپی از نادی و زیرکی کمالوند امتیازهای پیاپی را برای ایران به ارمغان آورد تا ژاپن بین دو وقت استراحت فنی تنها یک امتیاز گرفته باشد.

بازگشت اوسامی به ترکیب ژاپن به منظور افزایش دریافت این تیم صورت گرفت اما او هم کاری از پیش نبرد و ایران باز هم امتیاز می گرفت. توپ گیری عالی در زمین ایران تعداد امتیازهای پیاپی ایران را دو رقمی کرد. ایران در پایان ست چهارم را با نتیجه‌ی 25- 15 به سود خود به پایان برد تا ایران انتقام گیم اول را گرفته باشد. ایران در دومین دیدار خود فردا ( دو شنبه) به مصاف کوبا می رود.

30 آبان 1390