h ایرانی بیشتر به کدام کشور سفر می کنند؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

ایرانی بیشتر به کدام کشور سفر می کنند؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,ایرانی بیشتر به کدام کشور سفر می کنند؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,ایرانی بیشتر به کدام کشور سفر می کنند؟

ایرانی بیشتر به کدام کشور سفر می کنند؟

ایرانی بیشتر به کدام کشور سفر می کنند؟

سال گذشته از بین بیش از یک میلیارد سفر خارجی، مقصد اول گردشگران اروپا بوده است. در این میان مقصد اول گردشگران قاره اروپا با 563 میلیون سفر و خاورمیانه با 52 میلیون سفر آخرین مقصد گردشگران است.

قاره اروپا بر اساس آمار بیش از نیمی از گردشگران را در دنیا به سوی خود کشانده است. این در حالی است که تعداد مسافرانی که به اروپا سفر کرده‌اند بیش از جمعیت این قاره بوده است.

مقصد اول گردشگران

قاره اروپا

563 میلیون سفر

مقصد دوم گردشگران

قاره آسیا و اقیانوسیه

248میلیون سفر

مقصد سوم گردشگران

قاره آمریکا

168 میلیون سفر

مقصد چهارم گردشگران

قاره آفریقا

56میلیون سفر

مقصد پنجم گردشگران

خاورمیانه

52میلیون سفر

در سال 2012 رکورد بیشترین سفر توریستی با 83 میلیون سفر به فرانسه تعلق گرفته است، به این ترتیب این کشور محبوب‌ترین مقصد گردشگران در دنیا بوده است.

البته فرانسه از جاذبه‌های دیدنی گردشگری از جمله کاخ ورسای، برج ایفل و موزه لوور بهره می‌برد و با دارا بودن 478 هزار درخت، سرسبزترین پایتخت قاره اروپا به شمار می‌رود. البته وجود آثار تجسمی و نقاشی در مکان‌های فرهنگی پاریس از دیگر علل افزایش گردشگران این شهر است.

گردشگر چه کسی است؟

نیمی از سفرهای خارجی برای تفریح و تعطیلات صورت می گیرد و حدود 27 درصد از سفرهای برون مرزی اختصاص به دیدار دوستان، خانواده، دلایل پزشکی و مذهبی است و حدود 14 درصد از سفرها به مقوله تجارت و 7 درصد سفرها نیز دلایل‌اش نامشخص است.

52 درصد سفرها

تفریح و تعطیلات

27 درصد سفرها

دیدار دوستان، خانواده، پزشکی و مذهبی

14 درصد سفرها

تجاری

7 درصد سفرها

نامشخص

سازمان جهانی گردشگری اعلام کرده است که در سال گذشته صنعت توریسم 1.4 تریلیون دلار در جهان گردش مالی داشته است یعنی 3.8 میلیارد در روز در آمد گردشگری بوده است.

ولخرج‌ترین گردشگران

اگر سوال کنید که ولخرج ترین گردشگران چه کسانی هستند پاسخ چینی‌ها است، جهانگردان چینی سالانه 129 میلیارد دلار در سراسر جهان هزینه گردشگری می‌کنند.

ارزان‌ترین، محبوب‌ترین و خطرناک‌ترین مقصدهای گردشگری دنیا/  مقصد 50درصد گردشگران خارجی در ایران کجاست؟

ولی بیشتر آنها به کشورهای اطراف چین سفر می‌کنند یعنی حدود 91 در صد سفرها در قاره آسیا و کشورهایی مانند ویتنام، مالزی، تایلند، کره و ژاپن است؛ این موضوع سبب شده تا بانکوک بیشترین بازدید کننده را در بین کشورهای آسیا و جهان داشته باشد.

خطرناک‌ترین مقصد گردشگری

جان استاپلتون نویسنده انگلیسی در کتابی که به نگارش درآورده، کشور را تایلند به عنوان خطرناک‌ترین مقصد گردشگری جهان معرفی کرده است.

ارزان‌ترین، محبوب‌ترین و خطرناک‌ترین مقصدهای گردشگری دنیا/  مقصد 50درصد گردشگران خارجی در ایران کجاست؟

«جان استاپلتون» که به‌زودی قرار است کتابش را به چاپ برساند، کودتای نظامی و پرونده حل‌نشده‌ قتل دو گردشگر انگلیسی در ماه سپتامبر را از عوامل اصلی پیش‌بینی خود برای کاهش میلیونی تعداد مسافران تایلندی داشته است. در متن این کتاب آمده است که سال 2014 تایلند هم مثل سال‌های پیش از آن، پر بود از تصادفات قطار‌، اتوبوس‌، قایق‌، موتور، قتل‌، چاقوکشی‌، مرگ‌های مرموز‌، خودکشی‌های متعدد‌، سرقت و رویدادهای مرتبط با الکل و مواد مخدر‌. این آمار امنیت مسافران را کاهش می‌دهد و تصویر آینده‌ی گردشگری این کشور را تاریک می‌کند.

ارزان ترین مقصد گردشگری

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مهرماه امسال از رشد 14 پله ای ایران در صنعت گردشگری خبرداده و گفته است که براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، ایران در نرخ و قیمت گردشگری نیز رتبه نخست جهان را از نظر ارزان بودن سفر برای گردشگر خارجی به خود اختصاص داده است.

ارزان‌ترین، محبوب‌ترین و خطرناک‌ترین مقصدهای گردشگری دنیا/  مقصد 50درصد گردشگران خارجی در ایران کجاست؟

مسعود سلطانی فر در همایش تجلیل از سرمایه گذاران گفت که مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی وضعیت گردشگری در 140 کشور را در سال 2013 منتشر کرده است که رتبه ایران از نظر درآمد در میان کشورهای مختلف بین 50 تا 55 بوده است.

او خاطر نشان کرد که براساس این گزارش ایران از نظر شاخص‌ های رقابت پذیری سفر بنا بر محاسبات مجمع جهانی اقتصاد رتبه 96 تا 98 را کسب کرده که به نسبت سال 2012 حدود 14 پله رشد داشته است.

مقصد اول گردشگران ایرانی

شبکه خبری تلویزیون دولتی ترکیه ˈتی.آر.تیˈ مقصد اول گردشگران ایران در تعطیلات را ترکیه اعلام کرده است. ترکیه همه روزه میزبان ایرانیانی است که به این کشور سفر می‌کنند و روزانه شمار بسیاری پرواز توسط شرکت های هوایی داخلی و خارجی از ایران به ترکیه صورت می گیرد.

ارزان‌ترین، محبوب‌ترین و خطرناک‌ترین مقصدهای گردشگری دنیا/  مقصد 50درصد گردشگران خارجی در ایران کجاست؟

شبکه خبری تلویزیون دولتی ترکیه می نویسد که گردشگران ایرانی در تعطیلات تابستان و اعیاد رسمی این کشور همچون عید نوروز برای گردش و تفریح به ترکیه سفر می‌کنند. به نوشته ˈتی.آر.تیˈ ، براساس آمار منتشر شده هم اکنون ایران در رده چهارم بیشترین گردشگران در ترکیه بشمار می رود.

مقصد 50 درصد گردشگران خارجی در ایران کجاست؟

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفته است که علاوه بر گردشگران داخلی که از سراسر ایران به مشهد مقدس سفر می‌کنند مقصد 50 درصد گردشگران خارجی نیز مشهد مقدس است که به عنوان مثال سال گذشته یک میلیون و 600 هزار نفر از کشور عراق به پایتخت معنوی ایران سفر کرده‌اند.

ارزان‌ترین، محبوب‌ترین و خطرناک‌ترین مقصدهای گردشگری دنیا/  مقصد 50درصد گردشگران خارجی در ایران کجاست؟

مسعود سلطانی فر یادآور شد که به گفته مدیر یکی از ایرلاینها این خط پروازی روزانه 2 تا 4 پرواز از کشورهای عربی مانند بحرین، عراق، عربستان، کویت به مشهد مقدس انجام داده است که این پروازها شامل شیعیان این کشورها است که به شوق زیارت بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا (ع) به این شهر سفر می کنند.

معاون رئیس جمهور در ادامه صحبت‌های خود به گردش مالی گردشگری در دنیا اشاره کرد و در مقایسه آن در ایران، گفت که گردش مالی گردشگری ، ‌تفریحات، اوقات فراغت سالانه 6500 میلیارد دلار است که از این رغم 1250 میلیارد دلار نصیب کشورهای مختلف شده است.

وی اضافه کرد که در این میان در سال 2013 میلادی ورود گردشگران خارجی در دنیا 1187 میلیون دلار گردش مالی داشته است که این رقم، رقم بسیار بالایی است با این حال با تمام ظرفیت های مالی در ایران سهم ما از گردش مالی گردشگران خارجی در دنیا 0.5 درصد است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه سال گذشته 5/4 میلیون گردشگر وارد کشور شده است گردش مالی از حضور این تعداد گردشگر خارجی حدود 6 میلیارد دلار است

1 آذر 1393