h آیت الله مصباح یزدی: به نام سود بانکی ترویج ربا می‌کنند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

آیت الله مصباح یزدی: به نام سود بانکی ترویج ربا می‌کنند ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,آیت الله مصباح یزدی: به نام سود بانکی ترویج ربا می‌کنند ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,آیت الله مصباح یزدی: به نام سود بانکی ترویج ربا می‌کنند

آیت الله مصباح یزدی: به نام سود بانکی ترویج ربا می‌کنند

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان این که عده‌ای دنبال توسعه تمدن غربی با نام جهانی سازی هستند، اظهار داشت: امروز، ربا از ۵ درصد تا ۳۰ درصد رسیده که عناوین را عوض کردند و بانک‌ها با تبلیغات بزرگ، با بالاترین سود تبلیغ می‌کنند، حرفشان این است که پیشرفت اقتصادی با ربا امکان پذیر نیست.

به گزارش مهر، آیت الله محمد تقی مصباح یزدی در نهمین همایش ملی «الزامات فرهنگی پیشرفت» که در سالن همایش‌های مجتمع یاوران مهدی در جمکران برگزار شد، اظهار داشت: وقتی سخن از الزامات فرهنگی پیشرفت مطرح می‌شود، منظور پیشرفت است که باید آن را شناخت.

آیت الله مصباح یزدی اظهار داشت: ساخت بسیاری از ماشین آلات، ساخت موشک و ... عرصه های مختلف پیشرفت است، ولی همه این‌ها در بعد ملی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

وی افزود: در نهضت ضد وال استریت، مردم آمریکا و تظاهرات کنندگان دچار مشکلات و فشارهای اقتصادی بودند، اگر یک هزارم این فشار در ایران اتفاق می‌افتاد ایران را محکوم می‌کردند که حقوق بشر در ایران جریان ندارد.

پیشرفت باید برای همه اقشار مردم باشد

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: مقام معظم رهبری وقتی سخن از پیشرفت می‌گویند، سخن از عدالت نیز مطرح می‌نمایند، چون پیشرفت باید برای همه اقشار مردم باشد، لذا رشد ثروت عده‌ای موجب پیشرفت کشور نیست.

آیت الله مصباح یزدی اظهار داشت: اگر پیشرفت در امور مادی نیز مدنظر باشد، باید پیشرفت همراه با عدالت باشد، باید سیاست گذاری‌ها به گونه ای باشد که تضییع حقوق دیگران نباشد.

وی با اشاره به تعریف برخی افراد از دین گفت: دینداری اگر در جامعه باشد، جرم و جنایت درجامعه کم می‌شود، وقتی که برخی سخنان را مورد تحلیل قرار می‌دهیم، می‌بینیم که اسلام برای رسیدن به زندگی دنیا تعریف شده است.

آیت الله مصباح یزدی اظهار داشت: دین وسیله‌ای است برای تامین هدف که همان آسایش زندگی است، لذا وقتی که مردم به دینشان عمل می‌کنند جرم و جنایت کم می‌شود، این یک نگاه به دینداری است.

آیت الله مصباح یزدی افزود: آیا حقیقت دین نیز همین حفظ آسایش دنیایی است؛ نگاه دیگری که مربوط به اقلیت است، می‌گویند، کسب مال برای حفظ سلامتی و برای درست انجام دادن عبادت و یادگرفتن جهاد است.

عضو خبرگان رهبری گفت: قرآن می‌فرماید، امام زمان(عج) می‌آید تا کفر را ریشه کن کرده و توحید حاکم بر جوامع باشد، ولی برخی معتقد هستند که امام زمان(ع) می‌آید تا نان رایگان شود.

وی با بیان این که عده‌ای دنبال توسعه تمدن غربی با نام جهانی سازی هستند، گفت: صاحبان این تفکرات می‌گویند که یکی از عوامل پیشرفت غربی، حضور زنان در کارنجات و صنایع مختلف بود، لذا کسانی که تمدن غربی را می‌خواهند باید آن را بپذیرند و فعالیت‌های فمنیستی را توسعه می‌دهند.

آیت الله مصباح یزدی اظهار داشت: عده‌ای دنبال این هستند تا تمدن غرب را همراه با پیشرفت در جامع پیاده کنند.

امروزه ربا از ۵ درصد تا ۳۰ درصد رسیده که عناوین را عوض کردند

عضو جامعه مدرسین حوزه گفت: امروزه ربا از ۵ درصد تا ۳۰ درصد رسیده که عناوین را عوض کردند، و بانک‌ها با تبلیغات بزرگ، با بالاترین سود تبلیغ می‌کنند، حرفشان این است که پیشرفت اقتصادی با ربا امکان پذیر نیست.

آیت الله مصباح یزدی اظهار داشت: کپی خرید و فروش‌هایی که انجام می‌دهند تنها با تغییر نام ربا، آن را تبلیغ می‌کنند.

وی افزود: افرادی که عامل ترویج ربای غرب در جامعه هستند می‌گویند اگر پیشرفت تمدن را می‌خواهید باید تمدن و فرهنگ غرب را داشته باشید.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: انتقادت برای رفع نقیصه‌ها است، اگر این انتقادات وارد می شود، از طرف متخصصین است و همه دلسوز دین و نظام هستند.

آیت الله مصباح یزدی اظهار داشت: این همه دم از اسلام می‌زنیم، آیا می‌خواهیم اسلام منافع مادی ما را تامین کند یا خیر برای پیشرفت و تعالی است.

وی گفت: اسمش را عقود شرعیه، می‌گذارند، ولی اصلا نمی‌داند عقود شرعیه چیست، لذا ۳۰ درصد سود را می‌گیرند.

آیت الله مصباح یزدی اظهار داشت: می‌گویند، زمانی که تفکیک جنسیتی می‌شود، افت تحصیلی پیش می‌آید، در حالی که رئیس دانشگاه می‌گوید، زمانی که تفکیک جنسیتی باشد پیشرفت تحصیلی به وجود می‌آید.

رئیس موسسه امام خمینی(ره) گفت: اسلام و دین از نظر اینها مطلوب است که آنها را به هدفشان که همان مادی است برساند در حالی که پیشرفت از دیدگاه اسلام انسانیت می‌باشد نه پیشرفت مادی، باید پیشرفت مادی درکنار پیشرفت دینی باشد.

30 آبان 1393