h ایران با تک گل سردار آزمون،کره را برد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

ایران با تک گل سردار آزمون،کره را برد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,ایران با تک گل سردار آزمون،کره را برد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,ایران با تک گل سردار آزمون،کره را برد

ایران با تک گل سردار آزمون،کره را برد

تیم‌های ملی فوتبال ایران و کره‌جنوبی از ساعت 16:25 امروز سه‌شنبه در دیداری تدارکاتی به قضاوت کوالنکو ازبکستانی در ورزشگاه آزادی تهران به مصاف یکدیگر رفتند که این بازی را تیم ایران با یک گل به سود خود پایان داد.

تک گل این دیدار را سردار آزمون در دقیقه 82 به ثمر رساند. این بازیکن ضربه کاشته دیدنی نکونام که به دو تیرک عمودی برخورد کره بود را از بالای دستان دروازه بان کره به گل تبدیل کرد. (خلاصه بازی و تک گل ایران)

تیم ایران که با تمام یاران با تجربه خود به مصاف حریف رفته بود بازی دفاعی را برابر کره به نمایش گذاشت. این سومین برد متوالی یک بر صفر ایران مقابل کره و هت تریک کی‌روش برابر این رقیب سنتی بود.

در حالی که کره‌ای‌ها از لژیونرهای خود در این بازی استفاده می‌کردند کارلوس کی‌روش هم از ترکیب با تجربه استفاده کرد. علیرضا حقیقی، پژمان منتظری، سیدجلال حسینی، خسرو حیدری(62- وریا غفوری)، احسان حاج صفی، جواد نکونام، آندرانیک تیموریان، مسعود شجاعی(60- سروش رفیعی)، علیرضا جهانبخش(74- امید ابراهیمی)، اشکان دژاگه و رضا قوچان‌نژاد(60- سردار آزمون) بازیکنانی بودند که در شروع بازی برای تیم ایران به میدان رفتند.

نیمه اول این بازی با وجود برتری حریف با تساوی بدون گل خاتمه یافت. تیم ایران بازی را بر خلاف انتظار دفاعی شروع کرد و بازیکنان کشورمان با تجمع در زمین خودی سعی داشتند فضاها را از حریف بگیرند و در ضد حملات به فکر نزدیک شدن به دروازه کره باشند. در 10 دقیقه ابتدایی این نیمه کره دو موقعیت عالی را ایجاد کرد و در مقابل تنها یک بار توپ ربایی اشکان دژاگه در جناح چپ و ارسال او تا حدی خطرناک بود که ارسال وی را قوچان‌نژاد نتوانست در شلوغی میان مدافعان حریف استفاده کند.

روند بازی پس از این دقایق تغییری نکرد. نکونام، تیموریان و شجاعی در میانه میدان توان مقابله با هافبک‌های حریف را نداشتند. از طرفی کره هم بازی را از جلو بسته بود و اجازه هیچ کاری را به بازیکنان ایران نمی‌داد طوری که پاس‌های بازیکنان کشورمان به عدد سه هم نمی‌رسید. از طرفی دیگر شاگردان اشتلیکه هم مقابل بازی بسته تیم کشورمان نمی توانستند موقعیت‌های خطرناک خلق کنند با این حال توپ و میدان در اختیار آنها بود.

در دقیقه 34 بازی بود که جواد نکونام با یک ضربه سر دروازه حریف را تهدید کرد تا پس از مدت‌ها تیم ایران در محوطه جریمه حریف خودی نشان دهد. یک دقیقه بعد توپ ارسالی از چپ را قوچان‌نژاد سرضرب به سمت دروازه حریف شلیک کرد که دروازه‌بان کره این توپ را دفع کرد در برگشت تیموریان توپ را با بی‌دقتی به تور کناری دروازه زد. این مهمترین حرکت تیم ایران در نیمه نخست بود.

کره در دقیقه 40 بازی این حمله ایران را پاسخ داد. در یک حمله همه جانبه از سوی حریف، علیرضا حقیقی با یک شیرجه بلند ضربه بازیکن حریف را دفع کرد تا دروازه تیم ایران همچنان بسته بماند. در دقایق پایانی هم توپ بیشتر در میانه میدان ضربه خورد تا در نهایت بدون آنکه توپی از خط دروازه‌ها عبور کند نیمه اول پایان یابد.

با شروع نیمه دوم باز هم این تیم کره بود که میانه میدان را در اختیار داشت. بعد از چند حمله توسط این تیم، شوت راه دور سونگ میون هین، با واکنش حقیقی همراه شد تا دروازه ایران همچنان بسته بماند. کی‌روش برای اینکه شرایط بازی را تغییر دهد در دقیقه 60 بازی دست به دو تعویض زد و سردار آزمون و سروش رفیعی را به ترتیب جایگزین رضا قوچان‌نژاد و مسعود شجاعی کرد.

در دقیقه 61 بازی خسرو حیدری توپ را برای اشکان دژاگه سانتر کرد اما توپ روی سر او جفت و جور نشد تا این فرصت از دست برود. یک دقیقه بعد خسرو حیدری جای خود را به وریا غفوری داد. این تغییرات هم شرایط را تغییر نداد و باز هم کره بود که در دقیقه 65 روی ضربه لی کیون هو خطرساز شد.

حملات کره در دقیقه 68 باعث شد تا پژمان منتظری در جناح راست مرتکب خطا شود و از داور بازی اخطار دریافت کند. دو دقیقه بعد پارک جو هو در ضد حمله ایران روی غفوری خطای فاحشی انجام داد و اخطار گرفت.

کی‌روش برای اینکه کمربند میانه میدان را محکم‌تر کند در دقیقه 74 علیرضا جهانبخش را از بازی بیرون کشید و امید ابراهیمی را که هافبک دفاعی است به میدان فرستاد تا تیم ایران در 15 دقیقه پایانی سه هافبک دفاعی(نکونام، تیموریان و ابراهیمی) را در مرکز میدان داشته باشد و خبری از هافبک تهاجمی با تجربه نباشد چرا که سروش رفیعی هم با استرسی که داشت در جریان بازی چندان اثر گذار نبود.

شوت اشکان دژاگه در دقیقه 78 که با واکنش گلر کره همراه شد اندکی از فشارهای حریف را کم کرد. پس از آن تیم ایران موج تازه ای از حملات را تدارک دید که در شلوغی محوطه جریمه حریف یک بار توپ به دست بازیکن کره هم برخورد کرد اما داور پنالتی نگرفت.

در دقیقه 82 ضربه ایستگاهی جواد نکونام پس از دو بار برخورد به تیرهای عمودی به سردار آزمون رسید و این بازیکن 19 ساله قبل اینکه دروازه‌بان کره‌جنوبی به توپ برسد، توپ را وارد دروازه کره‌جنوبی کرد. در ادامه بازیکنان ایران اجازه خودنمایی به حریف را ندادند تا کره‌جنوبی برای سومین بار متوالی با نتیجه یک بر صفر مقابل ایران شکست بخورد. . روی این ضربه بازیکنان کره به خطای بازیکنان ایران اعتراض داشتند. آزمون که بازیکن تعویضی بود نخستین گل ملی خود را در این بازی به ثمر رساند.

پیش از این دیدار دوستانه، ایران و کره‌جنوبی دو بار در بازی‌های مقدماتی جام جهانی 2014 به مصاف هم رفتند که تیم ایران در هر دو دیدار با نتیجه یک بر صفر به پیروزی رسید. سرمربی کره در دقایق پایانی چا دو ری را هم به میدان آورد و فشار را روی دروازه ایران افزایش داد اما نتوانست شرایط را تغییر دهد. در دقیقه 90 بازی درگیری که چا دو ری با اشکان دژاگه ایجاد کرد بازی را برای لحظاتی متوقف کرد اما در نهایت سومین باخت متوالی یک بر صفر این تیم برابر ایران رقم خورد. در وقت های اضافه اشکان دژاگه به خاطر زدن ضربه بعد از سوت داور کارت زرد دریافت کرد.

حاشیه هایی از دیدار ایران و کره جنوبی

* با وجود اینکه در آستانه دربی 79 قرار داریم هواداران شعار آبی و قرمز ندادند.

* در دقایقی از مسابقه علی کریمی و کارلوس کی‌روش با هم در کنار زمین حضور داشتند که داور چهارم به آنها تذکر داد.

* در لحظاتی که توپ روی دروازه کره بود علیرضا حقیقی بدنش را گرم می‌کرد.

* سرمربی کره جنوبی به صحت گل تیم ملی ایران اعتراض داشت.

* در صحنه‌ای بازیکن کره جنوبی برای شروع مجدد بازی قصد داشت توپ را از اشکان دژاگه بگیرد که او مانع از انجام این کار شد. حرکت خشن بازیکن کره جنوبی باعث شد که سردار آزمون این دو نفر را از هم جدا کند که ورود سایر بازیکنان به صحنه درگیری‌هایی را به وجود آورد که بعد از آن کارلوس کی‌روش و سرمربی کره برای جدا کردن بازیکنان وارد زمین شدند. علی کریمی هم برای جدا کردن بازیکنان به زمین آمد در نهایت هم داور خطای اوت را به سود ایران اعلام کرده بود و بازیکن کره جنوبی به اشتباه خواهان گرفتن توپ بود.

* کاپیتان تیم ملی ایران و کره جنوبی بعد از به ثمر رسیدن گل تیم ملی ایران با یکدیگر دچار درگیری شدند. تماشاگران کره جنوبی پس از به ثمر رسیدن گل ایران تیم خود را تشویق کردند.

* در پایان مسابقه کارلوس کی‌روش به سمت بازیکن کره جنوبی رفت تا به او نکته‌ای را بگوید که این بازیکن دست سرمربی ایران را رد کرد.

* پس از پایان مسابقه سرمربی تیم ملی کره جنوبی برای اعتراض سمت داور رفت.

* علیرضا حقیقی و اشکان دژاگه در پایان مسابقه با بازیکنان حریف دچار درگیری شدند که حاضران در زمین این افراد را از هم جدا کردند.

* بازیکنان تیم ملی کره جنوبی به سمت هواداران خود رفتند و نسب به ابراز احساسات آنها پاسخ دادند.

27 آبان 1393