h دیابت در کدام استان بیشتر است؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

دیابت در کدام استان بیشتر است؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,دیابت در کدام استان بیشتر است؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,دیابت در کدام استان بیشتر است؟

دیابت در کدام استان بیشتر است؟

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: حدود 4.5 تا 5 میلیون نفر در کشور به دیابت مبتلا هستند.

دکتر علیرضا مهدوی در نشستی خبری در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها ضمن بیان این مطلب گفت: از سال 1991 سازمان بهداشت جهانی 14 نوامبر را به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری کرده است و هرساله این روز در کشورهای مختلف جشن گرفته می‌شود.

وی افزود: بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت تا سال 2030 حدود نیم میلیارد نفر در جهان مبتلا به دیابت می‌شوند و این آمار در ایران حدود 6.5 میلیون نفر خواهد بود.

مهدوی آمار سالانه مرگ جهانی ناشی از دیابت را 5 میلیون نفر اعلام کرد و گفت: 80 درصد دیابتی‌های جهان در کشورهای در حال توسعه و کم درآمد هستند.

وی افزایش امید به زندگی، زندگی صنعتی و تغذیه نامناسب را از علل شیوع بیماری دیابت عنوان کرد و افزود: 35 درصد قطع عضوها به غیر از تصادفات و حوادث به علت بیماری دیابت است.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر گفت: استان‌های یزد و بوشهر بالاترین شیوع بیماری دیابت در کشور را دارند.

وی درخصوص بیماری دیابت گفت: در دیابت نوع یک، اغلب کودکان گرفتار می‌شوند و برای کنترل درمان آن نیاز به انسولین دارند.

وی افزود: عوامل ابتلابه دیابت نوع 2، ژنتیک، عوامل محیطی و سابقه خانوادگی است که بیشتر بالغین دچار آن می‌شوند و 90 درصد بیماران دیابتی به دیابت نوع 2 مبتلا هستند.

مهدوی در ادامه افزود: داروهای دیابت تحت پوشش بیمه هستند و برخی از سازمان‌های بیمه‌گر نیز دستگاه کنترل قند خون و سرنگ‌های تزریقی را نیز تحت پوشش قرار داده‌اند.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر شعار انتخابی سازمان جهانی بهداشت برای سال‌های 2014 تا 2016 را «دیابت، تغذیه سالم» عنوان کرد و گفت: 23 آبان روز جهانی دیابت همزمان با 14 نوامبر است که امسال با شعار «تغذیه سالم، با صبحانه شروع می‌شود» در سراسر کشور جشن گرفته می‌شود./ایسنا

19 آبان 1393