h عفو شیخ نمر باقر النمر تکذیب شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

عفو شیخ نمر باقر النمر تکذیب شد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,عفو شیخ نمر باقر النمر تکذیب شد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,عفو شیخ نمر باقر النمر تکذیب شد

عفو شیخ نمر باقر النمر تکذیب شد

به نقل از مشرق، یک منبع نزدیک به شیخ نمر باقر النمر رهبر شیعیان عربستان اخبار برخی رسانه ها در مورد صدور دستور عفو او را تکذیب کرد.

این منبع به خبرگزاری اناتولی ترکیه گفت که حکم اعدام علیه شیخ النمر «نهایی نشده است» و عفو فقط در صورتی امکان دارد که این حکم قطعی و نهایی شود از همین رو اخبار مربوط به عفو ایشان بی‌اساس است.

شیخ النمر در صدد اعتراض به حکم اعدام است

این منبع با اشاره به اینکه النمر در صدد است درچند روز آینده به حکم اعدام اعتراض کند، افزود: مهلت اعتراض تا 30روز پس از دریافت حکم اعتبار دارد و این مهلت هنوز پایان نیافته است.

این در حالی است که برخی رسانه ها و سایت های خبری به نقل از یک پایگاه خبری عراقی ادعا کردند که ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه سعودی صدور عفو شیخ النمر را صادر کرده است.

بر اساس قانون عربستان، حکم دادگاه کیفری برای اعدام شیخ نمر فورا اجرا نمی شود و از سوی دادگاه استیناف قابل نقض است؛ حتی اگر تأیید شود پس از آن به شورای عالی قضایی و پس از آن پادشاه ارائه می شود و در صورت تأیید نهایی برای اجرا به وزارت کشور ارجاع داده می شود. بنابراین مراحل قانونی آن چند ماه طول می‌کشد البته اجرای فوری این حکم تنها به دستور شاه عربستان امکانپذیر است.

این روحانی شیعه که به اتهام فتنه انگیزی به اعدام محکوم شده است، در هشتم ژوئیه 2012 و در پی تظاهرات در قطیف واقع در شرق عربستان و همزمان با اعتراضات در بحرین، دستگیر شد. صدور این حکم واکنش‌‌های شدیدی را در منطقه و جهان اسلامی به همراه داشته و درباره پیامدهای اجرای این حکم به مقامات سعودی هشدار دادند.

12 آبان 1393