h اتحادیه عرب کجا ؟! ترکیه کجا ؟! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اتحادیه عرب کجا ؟! ترکیه کجا ؟!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اتحادیه عرب کجا ؟! ترکیه کجا ؟!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اتحادیه عرب کجا ؟! ترکیه کجا ؟!

اتحادیه عرب کجا ؟! ترکیه کجا ؟!

ترکیه در اتحادیه عرب چه می‌کند؟

ترکیه که در خیزش های اخیر سعی داشته انقلابیون را به نظام‌های لائیک دعوت کند، این بار با حضوری فعال تر از اعضا در اتحادیه عرب سعی دارد ساختاری جدید برای سیطره آمریکا با مدیریت ترکی ایجاد کند و از اعراب نیز بعنوان وسیله استفاده می کند.

به گزارش فارس وزیران امور خارجه کشورهای عربی روز چهارشنبه در "رباط" پایتخت مراکش با یکدیگر دیدار خواهند کرد تا به بررسی اوضاع سوریه بپردازند و از نکات قابل توجه حضور وزیر امورخارجه ترکیه در این نشست است.

سؤالی که این روزها بسیاری از ذهن ها را بخود مشغول کرده اینکه ترکیه در اتحادیه عرب و بویژه منطقه بدنبال چیست، از اتحادیه عرب چه می خواهد و چرا کشورهای عربی منطقه بویژه اعضای شورای همکاری چشم های خود را به روی اهداف ترکیه بسته اند.

برای پاسخ به این سؤال لازم است تحولات منطقه را مرور کنیم که در سوریه چه می گذرد و چرا ترکیه با ناکامی در طرح جسرالشغور این بار با حضور پررنگ در اتحادیه عرب قصد بازیگری دارد.

نمی توان انکار کرد که بعد از تحولات اخیر در شمال آفریقا و منطقه خاورمیانه ، موجی از بیداری اسلامی و انسانی آغاز شده که می توان ریشه های آن را در انقلاب اسلامی ایران جستجو کرد.

برای بسیاری از صاحب‌نظران مسائل منطقه روشن است که امروزه گفتمان انقلاب اسلامی در منطقه مقابل گفتمان آمریکایی مطرح است و از آنجایی که ایران بعنوان یک قدرت بزرگ اعم از ایدئولوژیکی، اقتصادی و نظامی در منطقه مطرح است، قصد دارند که نقش ایران را در معادلات منطقه کمرنگ کنند و سبب ایجاد شکاف میان ایران و کشورهای عربی شوند.

این مسئله سبب شده که دشمنان محور مقاومت بعد از ناکامی در جنگ ۳۳ روزه لبنان، ۲۲ روزه غزه، حوادث سال ۸۸ در ایران، ضمن هماهنگی با یکدیگر و با مدیریت آمریکا و همپیمانان آن تلاش کنند که ترکیه را به عنوان جایگزینی برای جمهوری اسلامی ایران مطرح کنند.

ترکیه با اقدامات سوری سعی دارد خود را بعنوان رهبر مبارزه با صهیونیست مطرح کند

در سال های اخیر شاهد بوده‌ایم که "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه با حمایت غرب تلاش کرده که اعتماد ملت های عربی را کسب کند و از طریق فعالیت های غیر واقعی تحت عنوان مقابله با استکبار خود را به عنوان رهبر مبارزه با صهیونیست مطرح سازد.

اردوغان در این راستا با اظهار دشمنی با رژیم صهیونیستی و استفاده از برخی فعالیت های فریب کارانه تلاش کرده تا افکار عمومی جهان را به این سو متمایل سازد که این جمهوری اسلامی ایران نیست که در مقابل نیروهای استکباری و در راس آن آمریکا و اسرائیل قرار دارد بلکه ترکیه است که این نقش را بر عهده گرفته و در مقابل استعمار و استکبار غربی ایستاده است.

تلاش اردوغان ایجاد ساختار جدیدی در منطقه به رهبری ترکیه و با سیطره آمریکاست

اردوغان در سال های اخیر کوشیده تا نشان دهد محمود احمدی نژاد شخصیت محبوبی در جهان اسلام نیست و اگر بخواهیم واقع گرایانه به مسئله بنگریم تاحدودی توانست در این زمینه موفق شود و اعتماد ملت های عربی و اسلامی را کسب کند هرچند ملت های منطقه در هز زمانی سیاست های رئیس جمهور کشورمان در قبال استکبار جهانی را ستوده اند.

هدف از این کار هماهنگ زمینه سازی جهت ایجاد ساختار جدیدی در منطقه به رهبری ترکیه ولی با سیطره آمریکا بود و توانستند به اسم اسلام تا حدودی اهداف خود را محقق سازند، همین مسئله سبب شد تا اخوان المسلمین سوریه و معارضان این کشور به ترکیه روی آورند و این کشور را به عنوان پایگاه اصلی مقاومت در منطقه محسوب کنند.

نتیجه این امر آن شد که اکنون شاهد تشکیل یک شورای انتقالی سوریه متشکل از نیروهای تکفیری و سکولار به رهبری یک شخص کاملاً سکولار بنام برهان الدین غلیون باشیم، همه این اقدامات صرفاً در راستای هدف قراردادن ثبات و امنیت سوریه و تغییر نظام این کشور بود چرا که در غیر اینصورت اهداف آنان محقق نمی شد.

در حال حاضر نیز ترکیه با بازیگری در مسئله سوریه قصد دارد ضمن اینکه کشورهای عربی را به سمت حکومت هایی لائیک بکشاند، بلکه تمدن عربی را نیز هدف قرار داده و از هر وسیله ای برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کند و در این راستا اتحادیه عرب ابزاری در دست این کشور بیش نیست.

در حالی که دمشق با شروط کمیته وزارتی اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه موافقت کرده بود، اتحادیه عرب عصر روز گذشته در اقدامی خصمانه علیه سوریه که تحلیلگران آن را در راستای خواسته آمریکا ارزیابی کردند، عضویت سوریه در اتحادیه عرب را به بهانه آنچه خشونت علیه اعتراضات در سوریه می‌خوانند به تعلیق در آوردند تا دمشق را تحت فشاری مضاعف قرار بدهند.

نماینده سوریه در اتحادیه عرب پس از اقدام خصمانه این اتحادیه در اجرای خواست آمریکا و تعلیق عضویت سوریه، تاکید کرد که جریان مقاومت کنار سوریه است و دمشق به وقتش با همه مزدوران تسویه‌حساب می‌کند.

ترکیه در طرح قبلی خود سعی داشت جسرالشغور در سوریه را بعنوان پایگاهی برای معارضان قرار دهد که با هوشیاری دولت سوریه نتوانست این بار نیز با فریب کشورهای عربی قصد دارد تا حضور خود را در حوادث سوریه پررنگ کند. واقعیتی که این روزها نمی توان انکار کرد یکرنگی مردم سوریه در مخالفت با طرح های اتحادیه عرب و ترکیه است که سعی دارند به هرنحو ممکن خود را دایه مهربان تر از مادر برای سوری ها نشان دهند.

25 آبان 1390