h عراق در اربعین برای ایرانیان در مرز،ویزا صادر می کند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

عراق در اربعین برای ایرانیان در مرز،ویزا صادر می کند,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,عراق در اربعین برای ایرانیان در مرز،ویزا صادر می کند,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,عراق در اربعین برای ایرانیان در مرز،ویزا صادر می کند

عراق در اربعین برای ایرانیان در مرز،ویزا صادر می کند

در دیدار شنبه شب سفیر ایران با وزیر کشور عراق، طرف عراقی برای صدور ویزا درمبادی ورودی، جهت زائران ایرانی زیارت اربعین اعلام آمادگی کرد.

به گزارش ایرنا، حسن دانایی فر ومحمد سالم الغبان درخصوص مهمترین موضوعات در روابط دو کشور ازجمله مسایل امنیتی ومرزی، گفت وگو کردند.

سفیر ایران دراین دیدار با توجه به تجارب وپیشرفت های فناوری جمهوری اسلامی ایران درتامین امنیت کشور، برای انتقال تجارب وهمچنین کمک به طرف عراقی دراین حوزه ها اعلام آمادگی کرد.

طرفین دراین دیدار پیرامون تامین امنیت زائران درماه های محرم و صفر بویژه اربعین حسینی گفت وگو کردند وطرف عراقی، با توجه به تجربیات سالهای گذشته اعلام کرد که عراق امسال برای تسهیل سفر زائران مراسم اربعین، درمبادی ورودی اعم ازفرودگاه ها ومرزهای زمینی برای زائران ایرانی ویزا صادر خواهد کرد.

محمد سالم الغبان، دراین ملاقات، ازکمک های ایران به عراق بویژه در جنگ با تروریسم تقدیر وحسن دانایی فر نیز ضمن تاکید براینکه ایران از امن ترین نقاط جهان محسوب می شود، آمادگی کشورمان را برای انتقال تجربیات خود به عراق در این خصوص اعلام کرد.

درعین حال، سفیر ایران بعد ازانجام این دیدار، درگفت وگو با خبرنگار ایرنا، در خصوص ارائه تسهیلات ویژه زیارت اربعین حسینی به زائران ایرانی، از سوی دولت عراق، این نکته را تذکر داد که این تسهیلات، به منزله ورود بدون ویزای افراد به خاک عراق نیست.

زیارت ویژه اربعین، هرساله از چند روز به اربعین حسینی درعراق شروع می شود که طی آن چند میلیون زائر عراقی پیاده ازشهرهای مختلف خود را به کربلا می رسانند. طی سال های اخیر ایرانیان زیادی نیز در موسم اربعین تلاش می کنند با سفر به کربلا دراین آیین میلیونی شرکت کنند.

تقاضای بالای زائران ایرانی درسال گذشته باعث شد دولت عراق تسهیلات ویژه مرزی درنظر بگیرد وبه صدور ویزا درمبادی ورودی (مرزهای زمینی وهوایی) اقدام کند.

سال گذشته، اعلام شد که بیش از500هزار زائر ایرانی خود را به مراسم و آیین اربعین حسینی در کربلا رساندند.

درهمین حال، نهادهای دیپلماتیک وسیاسی ، بویژه سفارت ایران، نسبت به رعایت قوانین، بویژه ورود قانونی به کشور عراق تاکید دارند.

درعراق قوانین سخت گیرانه ای همراه با محکومیت حبس های طولانی برای ورود غیر قانونی وغیر مجاز افراد به این کشور اعمال می شود.

براساس این گزارش، حسن دانایی فر همچنین به وزیر کشور عراق به مناسبت انتصابش به عنوان وزیر کشور عراق تبریک گفت

11 آبان 1393