h توصیه آیت الله سیستانی به دولت عراق بابت حمایت سنی‌ها - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

توصیه آیت الله سیستانی به دولت عراق بابت حمایت سنی‌ها ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,توصیه آیت الله سیستانی به دولت عراق بابت حمایت سنی‌ها ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,توصیه آیت الله سیستانی به دولت عراق بابت حمایت سنی‌ها

توصیه آیت الله سیستانی به دولت عراق بابت حمایت سنی‌ها

آیت‌الله علی سیستانی از دولت عراق خواسته است تا به یاری قبایل سنی بشتابد.

به گزارش ایسنا درخواست سیستانی پس از آن مطرح می‌شود که مشخص شده است نیروهای گروه داعش دست‌کم ۲۲۰ نفر از اعضای قبایل سنی را در نزدیکی بغداد اعدام کرده‌اند.

به گزارش رویترز،‌ این هفته گورهای جمعی کشته‌شدگان که عمدتا از اعضای قبیله آل ابو نمر بودند، در غرب بغداد، پایتخت عراق، کشف شد.

نماینده آیت‌الله سیستانی پس از نماز جمعه کربلا پیام او را خواند. در این پیام از دولت عراق خواسته شده است تا "از پسران این قبیله آل ابو نمر و دیگر قبایلی که با تروریست‌های داعش می‌جنگند، سریعا حمایت کند."

در این پیام آمده است: "به این ترتیب، فرصتی فراهم می‌شود که دیگر قبایل نیز به جنگ با داعش بپیوندند."

گروه موسوم به داعش باورهای سنی افراط گرایانه و گرایش ضدشیعه شدیدی دارد.

برخی قبایل سنی عراق در جنگ علیه شبه‌نظامیان داعش حضور دارند. چند سال پیش و در جریان درگیری‌های فرقه‌ای پس از تشکیل حکومت تازه در عراق نیز بخش‌هایی از قبایل سنی در قالب "شوراهای بیداری" (صحوه) با القاعده در عراق می‌جنگیدند.

آیت‌الله علی سیستانی معمولا کمتر درباره موضوعات سیاسی اظهارنظر می‌کند، اما از زمان تسلط داعش بر بخش‌های وسیعی از خاک عراق و همچنین در جریان بن‌بست سیاسی آن کشور، او چندبار از طریق نماینده‌های خود موضع‌ گرفته است.

10 آبان 1393