h واردات پرتغال ممنوع شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

واردات پرتغال ممنوع شد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,واردات پرتغال ممنوع شد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,واردات پرتغال ممنوع شد

واردات پرتغال ممنوع شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی ضمن اعلام امادگی وزارت کشاورزی برای خرید مرکبات مازاد و ذخیره‌سازی شب عید، گفت: هیچ گونه کمبودی در تولید انواع میوه و مرکبات نداریم و واردات انواع میوه به ویژه مرکبات ممنوع است و مجوزی برای واردات داده نمی‌شود.

محمدعلی طهماسبی اظهار کرد:‌ با توجه به میزان تولید انواع مرکبات و افزایش تولید کیوی و نارنگی در سال جاری حتی در صورت کاهش نسبی تولید پرتقال هیچ نیازی به واردات این محصولات نداریم.

وی افزود: برخی مدعیان کمبود پرتقال و واردات آن به کشور تنها به دنبال منافع خودشان هستند. این درحالی است که تولیدکنندگان و نمایندگان آن ها در اتحادیه های بخش خصوصی هم نظر با وزارت جهاد کشاورزی بوده و معتقدند هیچ نیازی به واردات مرکبات نداریم.

مدعیان کمبود پرتقال، فکر منافع خودشان هستند

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی هم بر نداشتن کمبود مرکبات برای سال جاری و تامین نیاز شب عید تاکید دارد. این درحالی است که متاسفانه برخی تنها با واردات میوه منافع‌شان تامین می‌شود و این اقدام آن‌ها سبب می‌شود محصول روی دست تولیدکنندگان باقی بماند و مشکلات و مصائب سال گذشته تولیدکنندگان مجددا تکرار شود چرا که آن ها در سال گذشته تا خرداد ماه و پس از آن نیز محصول روی دست‌شان باقی ماند.

طهماسبی گفت: در حال حاضر تولید برخی مرکبات مانند کیوی بیشتر از همه سال‌های گذشته بوده و به نظر می رسد بیش از 300 هزار تن از این محصول تولید شود و مسئولان وزارت جهاد کشاورزی نگران هستند آن قدر محصول روی دست تولیدکننده بماند که مجبور به خرید توافقی آن شوند.

وی اعلام کرد: اگر در سال گذشته بخشی از مرکبات استان مازندران آسیب دید، جای هیچ نگرانی وجود ندارد چرا که پرتقال ارقام مختلفی دارد و تنها به تامسون و والنسیا محدود نمی‌شود و در استان‌های دیگر نیز پرتقال تولید می‌شود.

اعلام آمادگی وزارت کشاورزی برای خرید مرکبات مازاد و ذخیره‌سازی شب عید

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی در جلسه مختلف به ویژه جلسات ستاد تنظیم بازار بر عدم نیاز به واردات و ممنوعیت آن تاکید داشته و آمادگی دارد از هم اکنون محصولات مختلف از جمله مرکبات را به هر میزان برای تامین نیاز شب عید خریداری کند.

طهماسبی گفت:‌ عده ای تنها به دنبال دلالی خود هستند و هر کاری که دوست دارند انجام می دهند؛ به گونه‌ای که پرتقال را از باغدار حدود 1200 تومان می خرند و در بازار کیلویی 5000 تومان می فروشند.

وی با بیان این‌که اجازه واردات انواع میوه به ویژه مرکبات داده نمی‌شود، تصریح کرد: همه باید کمک کنند تا بتوانیم وضعیت تولید و بازار داخلی محصولات کشاورزی را ساماندهی کنیم و در این راستا رسانه ها نیز باید کمک کنند.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: زمانی که مازاد تولید یک محصول وجود دارد چه نیاز به واردات است؟ برای تنظیم بازار میوه و مرکبات نیز باید به جای واردات، به فکر ساماندهی سیستم توزیع بود.

6 آبان 1393