h یکسان سازی نرخ ارز در دولت روحانی انجام می گیرد؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

یکسان سازی نرخ ارز در دولت روحانی انجام می گیرد؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,یکسان سازی نرخ ارز در دولت روحانی انجام می گیرد؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,یکسان سازی نرخ ارز در دولت روحانی انجام می گیرد؟

یکسان سازی نرخ ارز در دولت روحانی انجام می گیرد؟

یکسان سازی نرخ ارز در دولت روحانی انجام می گیرد؟
ارز در چند سال گذشته بلای جان اقتصاد کشور بود.در واقع نوسان شدید نرخ ارز در طول چند سال پایاینی حیات دولت محمود احمدی نزاد که نرخ دلار را از 900 تومان به مرز 4000 تومان رسانید، همه بازارهای اقتصادی ایران را مختل کرد و گرانی را به سفره های مردم آورد. در این میان وجود سه نرخ ارز در بازار ، ارز مرجع، ارز مبادله ای و ارز آزاد نیز کار را برای بازار گرمی دلالان اسان تر می کرد...

ظهور 12 به نقل از شفاف: ارز در چند سال گذشته بلای جان اقتصاد کشور بود.در واقع نوسان شدید نرخ ارز در طول چند سال پایاینی حیات دولت محمود احمدی نزاد که نرخ دلار را از 900 تومان به مرز 4000 تومان رسانید، همه بازارهای اقتصادی ایران را مختل کرد و گرانی را به سفره های مردم آورد.

در این میان وجود سه نرخ ارز در بازار ، ارز مرجع، ارز مبادله ای  و ارز آزاد نیز کار را برای بازار گرمی دلالان اسان تر می کرد.

با روی کار آمدن دولت یازدهم اما ، دولتی ها  در اواخر سال 92 اعلام کردند که ارز تک نرخی را در نیمه دوم سال 93 اجرایی خواهد کرد و اجرای این برنامه به تدریج خواهد بود، گرچه دولتمردان و مسئولان بانک مرکزی مطرح می کنند که مقدمات اجرای این برنامه در حال انجام است، اما آنچه در بازار ارز مشاهده می شود، دلار دو نرخی که فعلا در بازار حاکم است و این در حالی است که تنها 5 ماه به پایان سال 93 باقیمانده است.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت پیش از این اعلام کرده بود که رویکرد دولت در بودجه سال 93 حرکت به سمت تک نرخی شدن ارز است و یکسان سازی نرخ ارز طبق برنامه دولت به یکباره انجام نخواهد شد؛ بلکه یکسان سازی به تدریج توسط دولت اجرا می شود. در عین حال اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در آخرین روزهای سال 92 در همایشی به صراحت اعلام کرد که قطعاً در سال آینده نظام تک نرخی شدن ارز در کشور اجرا خواهد شد.

برهمين اساس چند وقت پیش ولي الله سيف رئيس کل بانک مرکزي با اشاره به سياست‌هاي بانک مرکزي درخصوص نرخ ارز، مهمترين سياست را ادامه يکسان سازي نرخ ارز عنوان کردو تاکيد کرد که اين امر موجب نخواهد شد که از ديگر بخش‌ها و وظايف اين بانک غافل شويم.

غلامعلي کامياب معاون ارزي بانک مرکزي نيز در اين خصوص گفت : اين بانک به دنبال تک نرخي کردن نرخ ارز است زيرا نرخي که بازار تعيين مي‌کند، بهترين نرخ و اين نرخ ناشي از انتظارات بوجود آمده در مردم است.

البته به گفته مقامات بانک مرکزی اجرای این برنامه به تدریج خواهد بود و در نیمه دوم امسال نظام تک نرخی ارز در بازار ارز کشور حاکم خواهد شد و باید با نظام ارز چند نرخی خداحافظی کرد. رئیس کل بانک مرکزی هم موضوع اصلی در این زمینه را ثبات اقتصادی اعلام و بیان کرد که دولت به دنبال نرخی است که بتواند تولید و اشتغال را در کشور پشتیبانی کند.

حال با گذشت 7 ماه از سال 93، ابوالفضل اکرمی مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی اعلام کرده است که هرچند بانک مرکزی تک نرخی شدن ارز را تعقیب می کند اما اجرای آن در سال جاری بعید به نظر می رسد ولی احتمالا این امر در سال آتی اجرایی خواهد شود.

به تازگی نیز، فرهاد نیلی در مقام رییس پژوهشکده پولی‌و‌بانکی بانک‌مرکزیدر گفتگویی اعلام کرده: یکسان‌سازی نرخ ارز به سال ۹۴ موکول شده است.

او گفته: فصل‌اول لایحه دولت در مورد ارز می‌گوید هنوز شرایط یکسان‌سازی ارز فراهم نشده و دولت یکسان‌سازی ارز را در سال93 در دستور کار ندارد، اما سعی بر این است در سال94 یکسان‌سازی انجام شود.

گفتنی است، بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه نظام ارزی کشور باید شناور مدیریت شده باشد و نرخ ارز با توجه به حفظ دامنه رقابت پذیری در تجارت خارجی و با ملاحظه تورم داخلی و جهانی و همچنین شرایط اقتصاد کلان از جمله تعیین حد مطلوبی از ذخایر خارجی تعیین شود.

حالا باید منتظر ماند و دید بالاخره دولت یازدهمی ها موفق می شوند ارز را تک نرخی کنند یا خیر؟

6 آبان 1393