h طبل چینی جایگزین طبل مشهدی - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

طبل چینی جایگزین طبل مشهدی,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,طبل چینی جایگزین طبل مشهدی,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,طبل چینی جایگزین طبل مشهدی

طبل چینی جایگزین طبل مشهدی

رد چشم بادامی ها در همه بازارهای اقتصادی ایران دیده می شود.از کیف و کفش و لباس گرفته تا سنگ قبر و سبزه سفره 7 سین و حالا هم نوبت طبل های مربوط به دسته های محرم!

این در حالی است که واردات در طی 8 سال گذشته همواره مورد انتقاد کارشناسان اقتصادی بوده است.

طی این 8 سال بسیاری از کارخانه های تولید کوچک بسته شد و کارخانه های بزرگ رو به ورشکستگی هستند و کشاورزان نیز در فکر فروش زمین ها و کوچ به شهرها هستند.

چین اما مدت زمانی است که جای پای خود را در اقتصاد ایران محکم کرده است. به طور دقیق تر درست از روی کار امدن دولت محمود احمدی نژاد بود که پای چینی ها به بازار ایران باز شد.

چشم بادامی ها، در سال ۹۱ در حالی ۷میلیارد و ۱۵۵میلیون دلار کالا به ایران وارد کرده اند که در سال ۱۳۸۴، که مصادف با آغاز به کار دولت نهم بود، تفاوت زیادی با جایگاه کنونیشان در بازار ایران داشتند.

امروزه در حالی چین تبدیل به دومین واردکننده بزرگ به ایران شده است که ۸سال پیش، پنجمین رتبه را در بین واردکننده های کالا به ایران داشت.

آنها برخلاف رقیب عرب خود هیچگاه جایگاه خود را در بازار ایران متزلزل ندیدند؛ چرا که بازار ایران همواره با روی باز پذیرای اجناس چینی بوده است.

به این ترتیب، تحریم های ایران برای هیچ کشوری که سود نداشته باشد برای چشم بادامی ها همواره سودآور بوده است. این میزان واردات کالای چینی به ایران در حال رخ داده است که در سال ۹۱، ایران تنها ۴میلیارد و ۸۲۷میلیون دلار صادرات به چین داشته است.

سال گذشته بود که در آستانه سال 93 خبر رسید، آجیل چینی و گلاب چینی و سبزه چینی نیز وارد‌ مید‌ان شد‌ه‌اند‌ و حتی گندم های چینی نیز در راهند تا سبد سبزه هفت سین ایرانی را مزین کنند! حالا هم در آستانه محرم و در تدارکات برای عزای حسینی، رد پای چشم بادامی ها نمایان شده است تا جایی نمانده باشد که چینی ها به آن ورود نکرده باشند.

بر اساس آمار، کشور چین بزرگ‌ترین مبدا طبل‌های وارداتی ایران در نیمه نخست امسال بوده است. آمارهای منتشرشده از میزان واردات طبل به ایران در شش ماهه اول سال جاری نیز گویای این است که کشور چین به لحاظ وزنی اولین واردکننده این کالا به کشور است.

این درحالی است که امارات متحده عربی به لحاظ ریالی و ارزش دلاری بزرگ‌ترین واردکننده طبل‌ به ایران بوده است. بر اساس آمارهای منتشرشده از گمرک، واردات طبل از کشور چین با شماره تعرفه 92060000 در شش ماهه اول امسال در حدود سه هزار و 716 کیلوگرم به ارزش ریالی 88 میلیون و 136 هزار ریال،معادل سه هزار و 403 دلار بوده‌ است.

کشورهای دیگری نیز در این میان تلاش کرده‌اند که در بازار ایران جایی برای طبل‌های خود پیدا کنند که از این میان می‌توان به امارات، هلند، ترکیه و آلمان اشاره کرد. امارات بعد از چین بزرگ‌ترین مبدا طبل‌های وارداتی به ایران است که از این کشور به وزن دو هزار و 971 کیلوگرم طبل به ارزش ریالی 235 میلیون و 338 هزار ریال معادل 9 هزار 180 دلار وارد شده است.

نکته قابل توجه اما اینجاست که طبل های تولید داخل مانند طبل مشهدی از لحاظ کیفیت و مرغوبیت شهرت دارند و می توان به جای این همه هزینه برای وارد کردن طبل ، تولدی داخل را در این خصوص تقویت کرد اما این اتفاق نه تنها در خصوص طبل بلکه در خصوص بسیاری از کالاهای دیگر که در کشور قابلیت تولید انها وجود دارد رخ نمی دهد و باید از دولت یازدهمی ها پرسید تا کی باید این وضعیت ادامه دار شود؟

3 آبان 1393