h آیا مهدی هاشمی قصد خروج از کشور را دارد؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

آیا مهدی هاشمی قصد خروج از کشور را دارد؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,آیا مهدی هاشمی قصد خروج از کشور را دارد؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,آیا مهدی هاشمی قصد خروج از کشور را دارد؟

آیا مهدی هاشمی قصد خروج از کشور را دارد؟

آیا مهدی هاشمی قصد خروج از کشور را دارد؟

تیر ماه سال جاری بود که رسانه ها خبر از خروج قریب الوقوع مهدی هاشمی از کشور برای حضور در دادگاهی در کانادا دادنداما تنها چند روز بعد از انتشار این خبر توسط مهدی هاشمی تکذیب شد:

 "مهدی هاشمی بهرمانی به ایسنا گفت: خبرسازی‌ها درباره درخواست خروج از کشور و سفر به کانادا ساخته ذهن رسانه‌های ضدانقلاب خارج از کشور است و اینجانب هیچ درخواستی برای خروج از کشور به قوه قضائیه نداده‌ام. فرزند آقای هاشمی رفسنجانی در پاسخ به این پرسش که "آیا اخبار مربوط به درخواست مجوز از قوه قضائیه برای خروج از کشور را تأیید می‌کنید؟" اظهار کرد: انتشار چنین اخباری درخصوص تقاضای خروج اینجانب از کشور ساخته ذهن رسانه‌های ضدانقلاب است که متأسفانه در پاره‌ای از مواقع به رسانه‌های داخلی خط می‌دهند و آنها را دلواپس می‌کنند." اما علیرغم تکذیب مهدی هاشمی، سیدوحید ابوالمعالی، وکیل مهدی هاشمی به تسنیم می گوید: "ابوالمعالی همچنین درباره نزدیکی زمان رسیدگی به پرونده‌های مهدی هاشمی در تهران و کانادا و احتمال سفر مهدی هاشمی به کانادا گفت: این دو پرونده باهم همزمانی و تداخلی ندارند؛ درخواست را به قوه‌قضاییه قبلاً داده بودیم که زمینه حضور مهدی هاشمی در دادگاه کانادا را فراهم کنند زیرا قوه‌قضاییه برای سفر مهدی هاشمی به کانادا باید اجازه بدهد. ما تمام این مسائل را با هماهنگی قوه‌قضاییه انجام می‌دهیم." اما نامه علیزاده وکیل مهدی هاشمی به صراحت موضوع حضور او در دادگاه عالی کانادا (انتاریو) را مطرح می کرد. در یکی از بندهای این نامه امده است: «اطلاع از قصد دفاع شخصی {وحضوری=بدون تعیین وکیل مدافع} از خود نظر به اینکه {دارالوکاله} دیویس ال ال پی به دستور اقای قاضی جوریانس درتاریخ 28 می 2014 {برابر چهارشنبه 7 خرداد 1393} خلع شده است، متهم مهدی هاشمی بهرمانی با نام مستعار رفسنجانی اکنون اطلاع داده است که قصد دارد دفاع از خود را شخصا برعهده بگیرد. سوم جولای 2014 {برابر با پنجشنبه 12 تیرماه 1393}»

پیوست یک

از سوی دیگر خبرنگار جهان مطلع شد، 2 روز پیش یعنی سه شنبه 21 اکتبر نیز نامه ای با امضای وکلای مهدی هاشمی یعنی آقایان علیزاده و ابوالمعالی به دادگاه کانادا رسیده و در این تاریخ ثبت گردیده که در آن آمده است: «شهادت نامه سید محمود علیزاده طباطبایی (تاریخ ادای سوگند: 12 اکتبر 2014 = یکشنبه 20 مهر 1393) من، سید محمود علیزاده طباطبایی، از جمهوری اسلامی ایران به قید سوگند اظهار می دارم: 1- من وکیل ایرانی‌ متهم مهدی هاشمی‌ بهرمانی که به نام رفسنجانی و نیز (آقای هاشمی) شناخته می شود هستم. با اطلاع کامل از موضوعات مطروحه در این شهادت نامه اظهار میدارم: 2- من قبلا چهار شهادتنامه دیگر درباره این موضوعات به تاریخ های: 26 مارس 2014، 14 می 2014، 30 ژوئن 2014 و 14 اگوست 2014 در باره وضعیت آقای هاشمی‌ تقدیم دادگاه تجدید نظر کرده ام.» در بند 7 این نامه امده است: « 7- من هم چنین مطّلع شده‌ام که ویزای ورود به انگلستان برای آقای هاشمی‌ صادر شده که ایشان را قادر می سازد تا به انگلستان برود و از خود دفاع کند. و در صورتی‌ که تقاضای استیناف برای تعویض محل دادگاه موفق بود آقای هاشمی‌ را قادر می سازد تا در انگلستان از خود دفاع کند. از سوی دیگر پیگیری آقای هاشمی‌ برای تعیین تکلیف دومین درخواست ویزای کانادا همچنان بدون پاسخ باقی‌ مانده است این در حالی‌ است که اولین درخواست ایشان در 11 می 2012 ردّ شده بود.»

پیوست 2

اکنون سؤال این است: چرا مهدی هاشمی تا وقتی‌ که خارج از کشور و در انگلستان بود و می‌توانست از خودش دفاع بکند در دادگاه کانادا (انتاریو) حاضر نشد؟ چرا نامه های او و وکیلش خطاب به "دادگاه عالی‌ انتاریو" یعنی‌ دادگاه بدوی نوشته شده در حالی که پرونده مهدی هاشمی در "دادگاه استیناف (تجدید نظر) انتاریو" در دست رسیدگی است و کار پرونده از دادگاه بدوی گذشته است؟ آیا مهدی هاشمی قصد خروج از کشور را دارد؟ آیا تحرکات او برای خروج از کشور منجر به آن خواهد شد که وثیقه وی باطل شده و برای جلوگیری از خروج وی به زندان بازگردانده شود؟

1 آبان 1393