h اعلام رضایت روسیه از نتیجه مذاکرات هسته‌ای اخیر - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اعلام رضایت روسیه از نتیجه مذاکرات هسته‌ای اخیر,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اعلام رضایت روسیه از نتیجه مذاکرات هسته‌ای اخیر,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اعلام رضایت روسیه از نتیجه مذاکرات هسته‌ای اخیر

اعلام رضایت روسیه از نتیجه مذاکرات هسته‌ای اخیر

معاون وزیر امور خارجه روسیه پس از پایان دور هشتم مذاکرات ایران و گروه 1+5‌گفت:‌ روسیه از نتایج این دور از مذاکرات در وین راضی بوده است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز پنج شنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگاران تاکید کرد : نتیجه کلی این دور از مذاکرات هسته‌ای که من فکر می کنم همه طرفها روی آن اتفاق نظر دارند نشان دهنده این است که پیشرفتهایی حاصل شده است.

ما نمی خواهیم درجا بزنیم اما شرایط در خصوص مشکلات کلیدی تغییری نکرده است.

ریابکوف همچنین تائید کرد : اختلافات بر سر غنی سازی ایران چارچوب زمانی لغو تحریم ها علیه این کشور و آینده راکتور اراک رفع نشده است.

وی افزود: یک سری موضوعات وجود دارد که نمی توان گفت به طور کامل توافق میان آنها حاصل شده است چه برسد به اینکه توافقات روی کاغذ بیاید.

این مسائل عبارتند از بازرسی و شفاف سازی،‌ مدت زمان توافق نهایی و موضوعات دیگری که برای سازش و حصول توافق نهایی ضروری هستند.

معاون وزیر امور خارجه روسیه یادآور شد: یک توافق جامع میان ایران وگروه 1+5‌بر سر برنامه هسته‌ای این کشور نیازی به تصویب ندارد و ما انتظار نداریم که این توافق نیازی به پروسه تصویب داشته باشد.

وی در این باره گفت: ما در حال مذاکره بر سر یک متن الزام آور هستیم اما تحت یک دکترین شناخته شده جهانی توافقات سیاسی بین‌المللی قانونی هستند.

ریابکوف تصریح کرد : با توجه به اینکه برخی محدودیت‌ها و تحریم های اعمال شده به دلیل برنامه هسته‌ای ایران با قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل تنظیم شده اند بنابراین این قطعنامه‌ها ابتدا باید تعدیل شوند. بنابراین راه حل های جدیدی لازم است تا تغییر این وضعیت را منعکس کند.

معاون وزیر امور خارجه روسیه در ادامه اعلام کرد: احتمال دارد روسیه در آینده با ایران در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای وارد همکاری شود و این همکاری‌ها در انطباق کامل با قوانین بین‌المللی خواهد بود.

25 مهر 1393