h احتمال استفاده انگلیس از قانوني قرون وسطايي براي مقابله با داعش - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

احتمال استفاده انگلیس از قانوني قرون وسطايي براي مقابله با داعش ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,احتمال استفاده انگلیس از قانوني قرون وسطايي براي مقابله با داعش ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,احتمال استفاده انگلیس از قانوني قرون وسطايي براي مقابله با داعش

احتمال استفاده انگلیس از قانوني قرون وسطايي براي مقابله با داعش

فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه انگلیس اعلام کرد ممکن است این کشور ممکن است برای متهم کردن آن دسته از شهروندان خود به خیانت ‌که برای جنگ در کنار شورشیان داعش به عراق و سوریه می روند از یک قانون دوره قرون وسطا استفاده کند. دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس هشدار داده است داعش که جنگجویانش مناطق گسترده‌ای از سوریه و عراق را تصرف کرده‌اند، تهدید جدی برای انگلیس هستند و افسران اطلاعاتی و پلیس این کشور نیز اعلام کردند شاهد افزایش توطئه‌های بالقوه مرگبار بوده‌اند.

مقامات امنیتی می‌گویند گمان می‌رود حدود 500 انگلیسی - عمدتا مهاجران مسلمان - در عراق و سوریه در حال ‌جنگ باشند هر چند که ممکن است رقم دقیق بسیار بیشتر باشد و مقامات امنیتی نگران هستند آنهایی که به انگلیس باز می‌گردند، حملاتی در این کشور انجام دهند.

هاموند اعلام کرد هر شهروند انگلیسی که با داعش بیعت کرده باشد، احتمالا مرتکب جرمی براساس قانون خیانت سال 1351 شده است؛ قانونی که در دوران حاکمیت ادوارد سوم پادشاه وقت انگلیس تصویب شد. هاموند روز پنجشنبه در پارلمان انگلیس اعلام کرد: «ما شاهد بوده‌ایم که برخی گفته‌اند با به‌اصطلاح دولت اسلامی (داعش) شخصا بیعت کرده‌اند».

وی گفت: «این به طور حتم پرسش‌هایی درباره وفاداری و پایداری آنها به این کشور و درباره این‌که آیا احتمالا مرتکب جرم خیانت شده‌اند، به وجود می‌آورد».

وی افزود این مسئله را به اطلاع ترزا می وزیر کشور انگلیس خواهد رساند.

داعش ویدیوهایی درباره سر بریدن دو آمریکایی و دو انگلیسی منتشر کرده است که نشان می‌دهد یک ستیزه‌جوی سیاه‌پوش نقاب‌دار در حالی‌که چاقو به دست دارد، با لهجه انگلیسی صحبت می‌کند؛ فردی که از سوی رسانه‌های انگلیسی، «جان جهادی» لقب گرفته است.

فیلیپ هالوبون، یکی از اعضای پارلمان از حزب حاکم محافظه‌کار اعلام کرده است که استفاده از قانون قدیمی خیانت برای مبارزه با ستیزه‌جویان از قوانین بعدی در زمینه مبارزه با تروریسم، کارآمدتر خواهد بود.

حداکثر مجازات خیانت در انگلیس، حبس ابد است؛ این مجازات تا سال 1998 اعدام بود.

منبع: واحد مرکزی خبر

25 مهر 1393