h به رسمیت شناختن فلسطین توسط سوئد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

به رسمیت شناختن فلسطین توسط سوئد ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,به رسمیت شناختن فلسطین توسط سوئد ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,به رسمیت شناختن فلسطین توسط سوئد

به رسمیت شناختن فلسطین توسط سوئد

واشنگتن اعلام کرد که هرگونه به سمیت شناختن دولت فلسطینی زودهنگام خواهد بود.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که استفان لوفون نخست وزیر سوئد ساعاتی پیش اعلام کرد که دولت جدید این کشور دولت فلسطینی را به رسمیت خواهد شناخت.

مجمع عمومی سازمان ملل در سال 2012 میلادی دولت مستقل فلسطینی را رسمیت شناخته ولی اتحادیه اروپا و اکثر کشورهای اروپایی هنوز دولت فلسطین را به رسمیت نشناخته اند.

نخست وزیر سوئد در سخنانی در پارلمان این کشور گفت که تنش بین اسرائیل و فلسطین تنها از طریق راهکار دو دولتی و مذاکره بر اساس قوانین بین المللی حل و فصل خواهد شد.

وی افزود: راهکار دو دولتی نیاز به رسمیت شناختن دو جانبه و عزمی برای همزیستی مسالمت آمیز دارد. بنا براین سوئد دولت فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت.

تصمیم سوئد برای به رسمیت شناختن فلسطین با توجه به جایگاه مهم این کشور در سیاست خارجی اتحادیه اروپا توجه زیادی را به خود معطوف کرده است. این اظهارات همچنین می تواند با انتقاد شدید اسرائیل و همچنین آمریکا و اتحادیه اروپا روبرو شود.

در بین کشورهای اتحادیه اروپا نیز مجارستان، لهستان و اسلواکی تاکنون دولت فلسطینی را به رسمیت شناخته اند که این اقدام نیز پیش از پیوستن این کشورها به اتحادیه اروپا بوده است.

اگر سوئد به برنامه های خود عمل کند نخستین کشور عضو اتحادیه اروپا خواهد بود که دولت فلسطینی را به رسمیت خواهد شناخت. منبع: تسنیم

13 مهر 1393