h دیروز و حال فرماندهان جنگ+ تصاویر - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

دیروز و حال فرماندهان جنگ+ تصاویر,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,دیروز و حال فرماندهان جنگ+ تصاویر,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,دیروز و حال فرماندهان جنگ+ تصاویر

دیروز و حال فرماندهان جنگ+ تصاویر

دانشگاهی شد تا جوانان بی‌تجربه دیروز را به فرماندهانی کارکشته تبدیل کند.

البته در میان آنها بودند افسرانی که سال‌های نه چندان طولانی را در ارتش خدمت کرده بودند و حالا باید در نبود فرماندهان، پرچم را به دست بگیرند هرچند آنها هم نظام را در میدان نبرد نیاموخته بودند.

آنچه در زیر می‌بینید، تصاویری است از «دیروز» و «امروز» برخی از همین فرماندهان که طولانی‌ترین جنگ قرن بیستم را اداره کردند.

سردار سرلشکر قاسم سلیمانی

وی در دوران دفاع مقدس فرماندهی لشگر ۴۱ ثارالله کرمان را برعهده داشت و پس از آن تاکنون بعنوان فرمانده نیروی قدس سپاه مشغول خدمت است.


سردار مرتضی رضایی

وی چهارمین فرمانده سپاه بود که مدت کوتاهی در این سمت ماند و پس از جنگ نیز در برخی مناصبی چون ریاست ستاد مشترک سپاه و فرمانده حفاظت اطلاعات سپاه مشغول شد.


سردار احمد غلامپور

وی بعنوان یکی از فرماندهان عالیرتبه سپاه در ایام دفاع مقدس، فرماندهی قرارگاه کربلا و قرارگاه قدس سپاه را برعهده داشت.


سردار محمدباقر ذوالقدر

وی مسئول آموزش سپاه و بعدها فرمانده قرارگاه برون مرزی سپاه (قرارگاه رمضان) در ایام دفاع مقدس بود که پس از جنگ مدتی رئیس ستاد مشترک سپاه و هم‌اکنون مشاور رئیس قوه قضائیه است.


امیر دریادار حبیب‌الله سیاری

وی یکی از تفنگداران دریایی شرکت کننده در مقاومت ۳۴ روزه خرمشهر بود و هم‌اکنون فرماندهی نیروی دریایی ارتش را به عهده دارد.


سردار سرلشکر محمد باقری

وی برادر سردار شهید حسن باقری(افشردی) است که در ایام دفاع مقدس یکی از فرماندهان قرارگاهی سپاه بود و هم‌اکنون معاونت ارکان ستادکل نیروهای مسلح را برعهده دارد.


سردار محمدباقر قالیباف

وی از جوانترین فرماندهان سپاه بود که فرماندهی تیپ اما‌م رضا(ع) و لشکر ۵ نصر خراسان را برعهده داشت. فرماندهی لشکر ۲۵ کربلا، فرماندهی قرارگاه سازندگی سپاه، فرماندهی نیروی هوایی سپاه و شهرداری تهران از جمله مناصب وی در سالهای پس از جنگ تاکنون است.


سردار محمدجعفر اسدی

وی در ایام دفاع مقدس فرماندهی محور عملیاتی آبادان و تیپ ۳۳ المهدی(عج) را برعهده داشت و پس از جنگ نیز فرماندهی لشگر ۱۹ فجر، فرماندهی نیروی زمینی سپاه و معاونت بازرسی قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) را برعهده گرفت.


سردار محمداسماعیل کوثری

وی در دوران دفاع مقدس فرماندهی لشگر ۲۷ محمدرسول الله(ص) را برعهده گرفت و هم‌اکنون نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی است.


سردار اسماعیل احمدی‌مقدم

وی از فرماندهان سپاه در جبهه غرب و مدتی فرمانده سپاه سردشت و فرمانده تیپ ظفر بود و هم‌اکنون فرماندهی نیروی انتظامی کشور را برعهده دارد.


سردار حسین علائی

وی اولین فرمانده نیروی دریایی سپاه در دوران دفاع مقدس بود و پس از جنگ نیز مسئولیت‌هایی نظیر ریاست ستاد مشترک سپاه و ریاست سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع را عهده دار بود.


سردار غلامرضا محرابی

وی از همرزمان سردار شهید علی هاشمی در ایام جنگ و یکی از محرمانه‌ترین قرارگاه‌های سپاه قرارگاه نصرت بود. هم‌اکنون نیز در قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا(ص) مشغول خدمت است.


سردار حسین همدانی

وی از فرماندهان منطقه عملیاتی بازی‌دراز بود که بعدها عهده‌دار فرماندهی لشگر انصارالحسین سپاه شد و بعد از جنگ مسئولیت‌هایی از جمله فرماندهی قرارگاه ثارالله و  سپاه محمد رسول الله(ص) تهران بزرگ را برعهده داشت.


سردار امیرعلی حاجی‌زاده

وی از همرزمان شهید طهرانی مقدم و از بنیانگذاران یگان موشکی سپاه بود که هم‌اکنون فرماندهی نیروی هوافضای سپاه را بر عهده دارد.


امیر خلبان فرج‌الله براتپور

وی از تیزپروازان نیروی هوایی و از لیدرهای عملیات بزرگ حمله به الولید(H۳) بود که نقش زیادی در ناکارآمد سازی توان هوایی ارتش بعث در ابتدای جنگ داشت.


سردار علی فضلی

وی فرمانده یکی از خط‌شکن‌ترین لشگرهای سپاه در ایام جنگ یعنی لشکر ۱۰ سیدالشهدا(ع) بود و پس از جنگ نیز در مسئولیت‌هایی نظیر معاونت عملیات کل سپاه و جانشینی سازمان بسیج مستضعفین مشغول به خدمت شد. فضلی برای مدتی سابقه فرماندهی تیپ۳۳ المهدی(عج) و لشکر محمدرسول‌الله(ص) را نیز در ایام جنگ برعهده داشته است.


سردار مرتضی قربانی

وی فرمانده لشکر ۲۵ کربلا در ایام جنگ بود که هم‌اکنون ریاست موزه دفاع مقدس ستاد کل نیروهای مسلح را برعهده دارد.


سردار قدرت‌الله منصوری

وی از فرماندهان سپاه در دفاع مقدس است که بعد ازجنگ فرماندهی شمال شرق سپاه را بر عهده داشت و پس از شهادت سردار نورعلی شوشتری بعنوان فرمانده قرارگاه قدس سپاه در جنوب شرق منصوب شد.


سردار جواد استکی

وی نیز یکی از فرماندهان سپاه در ایام جنگ بود که بعد از جنگ فرماندهی قرارگاه عملیاتی استان اصفهان را بر عهده داشت.


سردار محمدرضا رادان

وی از فرماندهان سپاه در جبهه غرب بود که بعد از دفاع مقدس در مناصب مختلف انتظامی مانند رئیس پلیس تهران بزرگ و جانشینی فرماندهی ناجا خدمت کرد.

11 مهر 1393